Najczęstsze błędy firm sprzątających podczas sprzątań pobudowlanych

 6 kwestii, na które powinien zwrócić uwagę kierownik budowy, wybierając firmę sprzątającą

 

Sprzątanie jest jednym z ostatnich etapów realizacji inwestycji budowlanej. Często jest to też etap bagatelizowany przez kierowników budowy, którzy przeszli miesiące, a czasem lata bojów z różnymi podwykonawcami na danej budowie i chcieliby, żeby ktoś szybko i profesjonalnie sprzątnął budynek. Tylko to umożliwi odbiór inwestorski. Niestety bardzo często firmy sprzątające źle podchodzą do realizacji takiej usługi jak sprzątanie pobudowlane. W tym tekście zebrałem największe błędy popełnianie przez firmy z naszej branży. Jeżeli jesteś kierownikiem budowy, przeczytaj je uważnie. Zaoszczędzisz mnóstwo nerwów, odrzucając oferty firm, które nie potrafią profesjonalnie wysprzątać budynku po budowie. Jakie błędy popełniają firmy przy sprzątaniu pobudowlanym? 

 

Delegowanie do sprzątania pobudowlanego osób, które na co dzień sprzątają inne obiekty 

 

To pierwszy i może nie do końca oczywisty, ale kardynalny błąd. Zupełnie inna jest specyfika sprzątania biura, placówki medycznej czy przedszkola niż obiektu, który jest na ukończeniu budowy. Nawet jeżeli osoby delegowane do sprzątania pobudowlanego mają doświadczenie w sprzątaniu obiektów biurowych (ale nie w sprzątaniu pobudowlanym) to może okazać się, że kompletnie sobie nie poradzą. Sprzątanie pobudowlane wymaga często dużej wytrzymałości i siły fizycznej, znajomości specjalistycznych technologii czyszczenia czy obsługi specjalistycznych maszyn. Osoba z tzw. ”łapanki” sobie nie da sobie rady. 

 

Wskazówka dla kierownika budowy

 Przed wyborem ostatecznej oferty zweryfikuj, jaki jest stan kadrowy firm, które chcą wykonać sprzątanie na zarządzanej przez Ciebie budowie. Zapytaj, czy mają ekipę lub ekipy specjalizujące się w takim sprzątaniu i sprawdź referencje. 

 

Brak wiedzy na temat specjalistycznej chemii czyszczącej i materiałoznawstwa 

 

Budowa to miejsce, w którym nie wystarczy użyć standardowych środków czystości takich jak przy sprzątaniu okresowym. Bardzo często zabrudzenia są trudne do usunięcia i trzeba zastosować środki specjalistyczne. Bardzo często też materiały, z jakich wykonane są posadzki (zwłaszcza w holach czy częściach wspólnych budynków), okazują się nietypowe i wymagają użycia środków konkretnie dla nich dedykowanych. 

 

Wskazówka dla kierownika budowy

Zweryfikuj czy firma, której chcesz zlecić sprzątanie pobudowlane ma w swoich szeregach Technologa, który będzie w stanie dobrać odpowiednie środki do zabrudzeń i materiałów, z jakich wykonany jest konkretny budynek. 

 

Brak specjalistycznego sprzętu 

 

Duże powierzchnie i trudne zabrudzenia, jakie występują po pracach remontowo-budowlanych wymagają użycia specjalistycznych maszyn. Sam przysłowiowy mop i wiadro nie wystarczą. Do akcji muszą często wkroczyć: maszyny szorująco-zbierające, szorowarki, zamiatarki, czy myjki ciśnieniowe. Bez maszyn prace będą się przeciągać i mogą zostać wykonane niedokładnie. 

 

Wskazówka dla kierownika budowy:

Sprawdź, do jakich maszyn ma dostęp firma, której chcesz powierzyć sprzątanie budowy. Od kwestii samego posiadania (maszyny można wypożyczyć) ważniejsze jest to, czy pracownicy tej firmy potrafią z danych maszyn korzystać. 

 

 

 

Brak wykwalifikowanego koordynatora, który na miejscu zarządza pracami

 

 

Nawet najlepszy zespół sprzątaczy bez odpowiedniego nadzoru nie wykona sprzątania budowy efektywnie i w założonym czasie. Pracownicy sprzątający potrzebują osoby, która rozdzieli pracę, dobierze środki czystości czy też dostarczy dodatkowy sprzęt. Taką osobą powinien być koordynator delegowany z ramienia firmy sprzątającej, który powinien być na budowie przez większą część czasu realizacji usługi. To czy będzie cały czas, zależy od kwestii poruszonej w punkcie 6. Im dłużej jest na miejscu, tym pracownicy efektywniej pracują. Podczas sprzątań podbudowalnych trzeba podejmować dużą ilość decyzji na bieżąco, a pracownicy sprzątający nie mają zwykle takiej decyzyjności.  

 

Wskazówka dla kierownika budowy

Przed wybraniem firmy poproś o przedstawienie Ci osoby, która będzie koordynować prace na Twojej budowie. Sprawdź, czy ta osoba wykonywała już podobne prace i zweryfikuj jej zdolności organizacyjne. 

 

Brak uzgodnionego planu pracy 

 

Zakończenie budowy to często czas wykonywania poprawek czy ostatnich szlifów przez firmy instalacyjno-remontowe. Zwykle sprzątanie pobudowlane zaczyna się jeszcze wtedy, gdy po budowie kręci się sporo osób z różnych ekip. Najgorszą sytuacją jest nieskoordynowanie planu pracy firmy sprzątającej z innymi ekipami. Powoduje to  frustracje firmy sprzątającej i wnioskowanie o dodatkowe wynagrodzenie. Jeśli będą potrzebne poprawki na już posprzątanej części “bo Panowie od okien nabrudzili”. Z drugiej strony powoduje to zaburzenia harmonogramu, co nie jest na rękę ani firmie sprzątającej, ani kierownikowi budowy. 

 

Wskazówka dla kierownika budowy

Przy wyborze firmy sprzątającej zwróć uwagę czy dopytuje się ona o stan prac na budynku i proponuje uzgodnienie planu. Jeżeli tak, to prawdopodobnie jest to firma, która wie jak efektywnie wykonać sprzątanie pobudowlane. Z drugiej strony jako kierownik budowy zadbaj o koordynację harmonogramów prac ekip, które kończą remont z firmą sprzątającą, aby uniknąć spięć, dodatkowych kosztów i przeciągania się czasu usługi. 

 

Zbyt niska propozycja cenowa

 

Last but not least”, czyli cena usługi sprzątania pobudowlanego. Faktem jest, że budżet budowy zawsze jest napięty i wszędzie trzeba szukać oszczędności, ale nie za wszelką cenę. Jeżeli otrzymasz od jakiejś firmy ofertę o wiele tańszą od konkurencji lub tak „przyciśniesz” w negocjacjach jakiegoś potencjalnego wykonawcę usługi sprzątania to możesz być pewien, że nie zostanie ono zrobione tak szybko, sprawnie i efektywnie jak powinno. Każda firma funkcjonująca na rynku ma dostęp do tych samych środków, maszyn i pracowników, którzy mają swoją określoną cenę. Jeżeli cena za usługę będzie zbyt niska, to odbije się to na jakości. Kluczowe jest doświadczenie. Bardzo ważne, czy sprzątanie będzie koordynowała osoba, która ma pojęcie o „pobudowlankach” i czy będzie miała czas na to, żeby być na obiekcie i planować harmonogramu prac. Jakość to też pracownicy, którzy będą sprzątać i ich umiejętności, sprzęt użyty do czyszczenia czy technolog dobierający środki lub jego brak. 

 

Wskazówka dla kierownika budowy

Jeżeli dostaniesz zbyt tanią ofertę, to niech zapali Ci się czerwona lampka informująca o tym, że może być to nierzetelny wykonawca lub firma, która dopiero uczy się sprzątań pobudowlanych. W negocjacjach kieruj się rozsądkiem, bo jeżeli ktoś zgodzi się zbytnio zejść ze swojej pierwotnej propozycji, to prawdopodobnie odbije się to na jakości.

 

Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi niejedna budowa zostanie posprzątania profesjonalnie i zgodnie z harmonogramem. Mam też nadzieję, że każdy kierownik budowy, który przeczytał ten tekst będzie wiedział jak wybrać godnego zaufania partnera do sprzątania pobudowlanego, co oszczędzi mu masę nerwów i stresu. Zapraszam oczywiście do skorzystania z naszych usług, ponieważ zdobyte doświadczenie pozwala nam na podjęcie się nawet najtrudniejszych sprzątań pobudowlanych.



autor: Michał Zawada

Dyrektor Zarządzający Fresh Office Poland. Z branżą usług utrzymania czystości związany do 5 lat. Rozwija zespół zajmujący się sprzątaniem powierzchni biurowych, medycznych, produkcyjnych oraz sprzątaniami pobudowlanymi.