Sprzątanie placówek medycznych

sprzątanie placówek medycznych

Sprzątanie medyczne bardzo różni się od ogólnego sprzątania biura. Istnieją kwestie certyfikacji i bezpieczeństwa, które znacznie wykraczają poza standardowe mycie podłóg i opróżniania pojemników na śmieci. W placówce służby zdrowia konsekwencje złego czyszczenia medycznego mogą skutkować konkretnymi zakażeniami i rozpowszechnianiem się chorób. Stawka jest bardzo duża, szczególnie biorąc pod uwagę normy obowiązującego aktualnie reżimu sanitarnego.

 

Czystość i dezynfekcja

 

Różnica między czyszczeniem komercyjnym a medycznym jest znacząca. „Czystość” jest inna dla każdej placówki.  Jako FreshOffice dbamy o czystość innych obiektów takich jak biura, banki, sklepy czy placówki oświatowe. Codziennie mamy odczynienia czynienia z brudem, kurzem, gruzem, tłuszczem i wyciekami. Jednak w obsługiwanych przez nas placówekmedycznych nasi pracownicy mają kontakt z płynami ustrojowymi, solą fizjologiczną i innymi trudnymi do oczyszczenia substancjami, które zawierają niebezpieczne patogeny, które mogą powodować infekcje lub inne poważne skutki dla organizmu.

sprzątanie placówek medycznych

Zakłady opieki zdrowotnej są postrzegane zupełnie inaczej niż powierzchnie handlowe, takie jak centra handlowe i sklepy. Ze względu na zagrożenia i obawy związane z chorobami klienci gabinetów stomatologicznych czy placówek rehabilitacyjnych oczekują 100% sterylności. Nikt nie chce podejmować leczenia w niezdezynfekowanej przestrzeni bądź zabierać swojego małego dziecka na badania kontrolne lub szczepienia i widzieć brudne podłogi czy kurz. 

 

Jak sprzątamy gabinety medyczne? 

 

Dbanie o sanitarne bezpieczeństwo rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu. Placówka medyczna to szczególny rodzaj obiektu, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Start usługi nie jest możliwy bez zbadania warunków i potrzeb klienta. Ankieta powinna określić wymagania, rytm pracy gabinetu i zebrać kluczowe informacje, co do specyfiki obiektu. 

Potrzebne są informacje co do tego, w jaki specjalistyczny sprzęt wyposażone jest placówka medyczna. Jakie zabiegi są wykonywane, w jakiej częstotliwości powinny być dezynfekowane poszczególne pomieszczenia.

Usługa nie może być realizowana bez kompletnego personelu sprzątającego, który musi zostać odpowiednio przeszkolony, zapoznany z zasadami BHP. Za wdrożenie Pań sprzątających na obiekt odpowiada koordynator. Dedykowana osoba jest łącznikiem w całym procesie. Pozostaje w stałym kontakcie z klientem i nadzoruje personel wykonujący zadania. Warto pamiętać, że personel, który nie przestrzega reżimu sanitarnego, może przyczyniać się do przenoszenia chorobotwórczych wirusów i bakterii. Przed startem usługi konieczne jest skompletowanie doświadczonego zespołu osób sprzątających, wdrożenie personelu na dany obiekt, szkolenie z charakterystyki danego sprzętu oraz ze środków chemicznych, a także przekazanie środków ochrony osobistej. Zaufana kadra sprzątająca, a także dwuetapowy system kontroli daje gwarancję profesjonalne realizowanej usługi sprzątania placówek medycznych. 

 

 

Jak powinna przebiegać usługa sprzątania i dezynfekcji placówek medycznych? 

 

Czym z definicji jest dezynfekcja powierzchni? Polega to na redukcji chorobotwórczych czynników biologicznych pod wpływem zastosowania chemicznie aktywnego preparatu. Schemat mycia i dezynfekcji sprzętu medycznego, mają na celu zniwelowanie ryzyka zakażeń w placówce medycznej, aby zapobiec zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową. Czyszczenie natomiast odnosi się do usuwania brudu i alergenów z powierzchni. Produkty czyszczące a dezynfekujące są oparte na środkach powierzchniowo czynnych. Środek powierzchniowo czynny to związek, który oddziałuje z wodą, rozkładając i usuwając brud, czyli wszystko, co powoduje zabrudzenie obiektu lub powierzchni, takie jak brud, olej, żywność itp.

 • Pierwszym krokiem jest przygotowanie personelu, osoba sprzątająca powinna założyć odzież ochronną, w trakcie dezynfekcji konieczne jest noszenie fartucha, rękawic ochronnych i maski w razie potrzeby. Bardzo ważne jest, aby każda czynność sanitarna była wykonywana w rękawiczkach. 
 • Z pomieszczenia powinny być usunięte wszystkie odpady, a pojemniki umyte i zdezynfekowane 
 • Kolejnym krokiem jest przygotowanie sprzętu: mopów, wózków, ścierek, worków na śmieci 
 • Następnie należy przygotować roztwór. Istotne jest, że całość musi być rozlokowana w odpowiednio oznaczonym 2-wiaderkowym wózku. Wiaderko niebieskie - roztwór dezynfekcyjny, czerwone wiaderko - roztwór 
 • Kolejnym krokiem jest przecieranie medycznego sprzętu za pomocą odpowiednich ściereczek. Trudnodostępne miejsca, które nie mogą zostać doczyszczone za pomocą ściereczek, powinny być czyszczone z wykorzystaniem spryskiwaczy. 
 • Powierzchnie płaskie - podłogi powinny być czyszczone z wykorzystaniem mopów, ruchem ósemkowym, w kierunku do wyjścia. 

 

Kolejność mycia powierzchni 

 

sprzątanie placówek medycznych Przy dbaniu o czystość placówek medycznych istotna jest kolejność mycia powierzchni. Sprzątanie rozpoczyna się od mycia najczystszych, najwyżej położonych powierzchniach, a następnie przechodzi stopniowo aż do podłóg. Do sprzątania należy stosować ściereczki zróżnicowane kolorystycznie do każdej powierzchni inny rodzaj ściereczki. Konieczne jest, aby po zakończonej pracy, wszystkie brudne mopy, ścierki i materiały powinny zostać poddane wstępnej dezynfekcji, opłukane, osuszone i przekazane do pralni. Konstrukcje mopów powinny być zawieszone i przechowywane w dedykowanym miejscu. Przy sprzątaniu placówek bardzo ważna jest mechanika sprzątania, jakościowy sprzęt, sprawdzone środki czyszczące i doświadczenie personelu wykonującego usługę. 

 

 

 

Dlaczego warto zlecić czyszczenie medyczne profesjonalnej firmie sprzątającej?

 

 • Profesjonalne usługi sprzątania koordynowane są przez osoby znające przepisy dotyczące opieki zdrowotnej.
 • Ciągłość wykonywania usługi, gwarancja zastępstwa personelu w nagłych wypadkach.
 • Procesy i procedury czyszczenia są aktualne dzięki ciągłemu szkoleniu personelu.
 • Gwarantowany poziom oszczędności kosztów - praca wedle standardów ISSA
 • Profesjonalne usługi zapewniają renomowany sprzęt i jakość produktów.

 

Wynajęcie firmy sprzątającej, która we właściwy sposób posprząta i zdezynfekuje Twoją placówkę, pomoże Ci utrzymać centrum medyczne w 100% sterylne i uzyskać pożądane wyniki satysfakcji pacjentów. Pozwoli to również zawęzić koncentrację na opiece nad pacjentem i bezpieczeństwie. Czyszczenie nie jest uniwersalne. Każdy ośrodek medyczny jest inny. Twój wymaga usług, które są dostosowane do Twoich potrzeb.

Zamów rozmowę z konsultantem i dowiedz się jak może wyglądać sprzątanie w Twoim gabinecie ↓

Sprzątanie placówek medycznych 

 

Sylwia Kowacka

Koordynator Odział Śląsk