Głównym celem dezynfekcji jest niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych i ich przetrwalników, w tym wirusów, bakterii i innych patogenów. Niestety zabieg ten nie powoduje całkowitej eliminacji drobnoustrojów, czyli zdezynfekowany materiał nie pozostaje jałowy. Obiekty szczególnego ryzyka np. szpitale, potrzebują innych działań. Dezynfekcja w podstawowym zakresie sprawdzi się w biurach, magazynach, miejscach, w których pracują ludzie.
Proces:
Cały proces dezynfekcji został zrobiony przez dwie osoby, wyposażone w rękawiczki oraz maseczki ochronne.
Proces dezynfekcji ręcznej wygląda zwykle następująco:
- sprzątanie powierzchni, która będzie dezynfekowania – usuwanie kurzu, zabrudzeń organicznych, śmieci itd.
- przygotowanie powierzchni, która będzie dezynfekowana po to, żeby był swobodny dostęp do każdej części – usunięcie dokumentów z biurek, odsunięcie krzeseł od stołów, ściągnięcie kwiatów z parapetów itd.
Główne miejsca, które podlegają dezynfekcji w powierzchniach biurowych – skupiamy się najbardziej na powierzchniach najczęściej dotykanych:
- powierzchnie biurowe – blaty biurek, nogi stołów, fotele, klamki, kontakty, włączniki prądu, fronty szafek, myszki, klawiatury, kosze na śmieci
- przestrzenie wspólne – widny (przyciski, klawiatury, poręcze), poręcze na klatkach schodowych, lady recepcyjne
- kuchnie – blaty, fronty szafek, szafki kuchenne wewnątrz, lodówka (wewnątrz i zewnątrz), stoły, krzesła, mikrofalówki, ekspresy
- toalety – podajniki na mydło, ręczniki papierowe, papier toaletowy, umywalki, muszle klozetowe, pisuary
Współpraca z dostawcami pozwala nam pracować na profesjonalnych, atestowanych środkach dezynfekujących. Szkolimy nasz personel w kwestii odpowiedniego użytkowania roztworów. Stosujemy system odpowiedniego dozowania, aby jak najefektywniej wykorzystać dostępne środki. Powierzchnia dezynfekowana jest głównie dwoma typami środków dezynfekujących, są to: VOIGT VC 400 EPIDEMED 1 oraz ECOLAB MIKRO-QUAT EXTRA.