Jak chronić się przed koronowirusem w biurze?

Pracodawco! Sprawdź, co możesz zrobić, aby chronić swoich pracowników. Dezynfekcje, regularne sprzątanie, minimalizowanie kontaktów pomiędzy pracownikami. Czego możesz oczekiwać od firmy sprzątającej?

Gorączka, kaszel, katar, ból gardła i problemy z oddychaniem to jedne z najczęstszych objawów nowego koronawirusa. Co ważne, zarażona osoba może nie wykazywać objawów przez okres do 14 dni po zarażeniu. Starsi ludzie i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak cukrzyca i choroby serca) są bardziej narażone na ciężkie powikłania. To powszechnie znane fakty. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ koronawirus może być przenoszony, nawet gdy dana osoba nie wykazuje żadnych objawów.

Mając na uwadze powagę sytuacji, pracodawcy muszą planować funkcjonowanie firm z wyprzedzeniem. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się śmiertelnego COVID-19 w miejscu pracy i zapewnić swoim pracownikom bezpieczeństwo, profilaktyka jest konieczna.


Co możesz zrobić dla swoich pracowników?


  • Upewnij się, że zasady dotyczące zwolnień lekarskich są elastyczne i zgodne z wytycznymi zdrowia publicznego oraz że pracownicy są świadomi tych zasad.
  • Porozmawiaj z podmiotami, które dostarczają Twojej firmie pracowników kontraktowych lub tymczasowych. Niezwykle ważne jest, aby chorzy pracownicy zostali w domu. Wypracuj zasady dotyczące zwolnień od odpowiedzialności karnej.
  • Zapewnij chusteczki i pojemniki na odpady do użytku przez pracowników.
  • Poinstruuj pracowników, aby często myli ręce alkoholowym środkiem do dezynfekcji rąk zawierającym co najmniej 60–95% alkoholu lub myli ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund.
  • Rutynowo czyść wszystkie często dotykane powierzchnie w miejscu pracy, takie jak poręcze schodów, klamki, ekrany ekspresów.
  • Zapewnij ściereczki jednorazowego użytku, aby powszechnie używane powierzchnie (na przykład klamki, klawiatury, piloty, biurka) mogły zostać wyczyszczone przez pracowników przed każdym użyciem.

Ważne jest również ograniczenie fizycznego kontaktu z innymi, gdy to możliwe. W obliczu zagrożenia wiele firm zachęca pracowników do powstrzymywania się od przywitań, uścisku dłoni czy przytulania podczas pracy w biurze.


Plan awaryjnego działania


Jako pracodawca powinieneś opracować plan funkcjonowania firmy na wypadek zidentyfikowana przypadku zarażenia w biurze. Upewnić się, że plan działania jest elastyczny. Warto zaangażować pracowników w opracowanie i przegląd planu awaryjnego na wypadek sytuacji kryzysowej, kwarantanny czy całkowitego zatrzymania funkcjonowania firmy.

  • Podziel się swoim planem z pracownikami i wyjaśnij, jakie zasady dotyczące zasobów ludzkich czy elastyczność miejsca pracy zostaną wprowadzone.
  • Wyjaśnij kwestie urlopu i wynagrodzenia dla pracowników, którzy zdecydują się pozostać w domu.
  • Dziel się najlepszymi praktykami z innymi firmami w swoich społecznościach, szczególnie w ramach własnego łańcucha dostaw.


Prawa i obowiązki właścicieli biura w kontekście koronowirusa


  • Pracodawca ma prawo zachęcać pracowników, aby ten udał się do lekarza. W przypadku odmowy ze strony pracownika może on zostać niedopuszczony do pracy.
  • Jeśli sytuacja jest uzasadniona, możesz wysłać pracownika na obowiązkowe badania okresowe.
  • Jesteś zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia do właściwego organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej każdego przypadku, w którym podejrzewa się zakażenie wirusem.
  • Jeśli zakażenie pracownika zostanie potwierdzone, konieczne jest niezwłocznie poinformowanie reszty pracowników.
  • W obliczu realnego zagrożenia zdrowia bądź życia pracodawca nie może dopuścić pracownika do świadczenia pracy.
  • Pracownik, który nie może świadczyć swojej pracy zdalnie, po powrocie z obszaru objętego koronawirusem powinien być okresowo zwolniony z obowiązki świadczenia pracy. W obecnej sytuacji takie zwolnienia nie naruszają Kodeksu Pracy przy pełnym wynagrodzeniu za okres zwolnienia.
  • Wyjazdy służbowe do miejsc, gdzie istnieje ryzyko zarażenia, muszą zostać odwołane.
  • Dwutygodniowa kwarantanna dla pracowników po powrocie z zagranicy

Jak czyścić powierzchnie biurowe? 


Skoncentruj się na czyszczeniu najczęściej dotykanych elementów, takich jak klawiatura, mysz, przyciski monitora i telefony, a także powierzchnie biurka. Najlepszym sposobem ochrony przed chorobami i infekcjami jest ograniczenie ekspozycji rąk na powierzchnie. Zalecaj, aby pracownicy, chwytając klamki i drzwi, używali chusteczki higienicznej, rękawicy czy innej ochrony, aby nie dotykać gołymi rękami powierzchni potencjalnie zarażonych zarazkami. Przypominaj o unikaniu dotykania twarzy. Ten aspekt może być jednym z najprostszych sposobów zapobiegania chorobom. Według badań z 2015 roku ludzie dotykają twarzy średnio 24 razy na godzinę głównie oczu, nosa i ust.

 

Jak chronić pracowników przed koronawirusem? Zerknij na infografikę ↓



Dezynfekcja - firma sprzątająca


Sprzęt dezynfekujący, zwiększona częstotliwość sprzątania i ograniczenie kontaktów pracowników między sobą to kluczowe wyzwania dla pracodawców. W trosce o zwiększenie bezpieczeństwa pracowników może pomóc profesjonalna firma sprzątająca. Dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni środkami dezynfekującymi powinno być powtarzane regularnie. Doczyszczanie biurek, stołów w salach konferencyjnych, ale przede wszystkim klawiatur telefonów, myszek jest kwestią priorytetową. W oficjalnym zaleceniu WHO zaleca, aby zweryfikować jakimi środkami higienicznymi dysponuje firma sprzątająca. Czy pracuje na profesjonalnych środkach i czy przestrzega regularności. Co jeszcze warto zrobić?

 

  • Zaleca się instalację dozowników oraz graficzne instrukcje do tego, jak prawidłowo myć ręce.
  • Zaleca się stosowanie mydła antybakteryjnego i bieżące uzupełnianie dozowników.
  • Zakup ponadstandardowych środków higienicznych — nawet jeśli w ramach zawiązanej umowy nie ma możliwości wprowadzenia dodatkowych artykułów higienicznych — warto uzgodnić indywidualne możliwości zakupu dodatkowych środków czystości.
  • Zamknięte kosze na śmieci — zużyte chusteczki i inne materiały higieniczne powinny znajdować się w zamkniętym koszu na śmieci
  • Biurka powinny być raz dziennie wycierane płynem dezynfekującym lub wodą z detergentem.

Dezynfekcja ozonem - usuwanie wirusów bez chemii


Jeśli potrzebujesz dogłębnej dezynfekcji pomieszczeń, pomyśl o ozonowaniu. To metoda naturalnej dezynfekcji, która za pomocą gazu eliminuje wszelkie zarazki, bakterie, alergeny, w tym także wirusy. Metoda ozonowania jest często stosowana przez właścicieli biur w okresie jesienno-zimowym w czasie sezonu grypowego. Aby przeprowadzić ozonowanie potrzebny jest konkretny sprzęt i odpowiednia wiedza. Pamiętaj, zawsze wybieraj profesjonalną firmę, która działa na renomowanym sprzęcie!

  • Ozon jest gazem, który przenika do wszelkich zakamarków, dlatego stosowany nie tylko w biurach, ale też halach przemysłowych, przedszkolach, siłowniach czy w pokojach hotelowych
  • Ozon niweluje wszelkie nieprzyjemne zapachy, likwiduje zarodniki, grzyby i pleśń, znacznie podnosi jakość powietrza w pomieszczeniach.
  • Pozostawia zapach przypominający czyste powietrze po burzy (ozon powstaje w trakcie wyładowań atmosferycznych)
  • Przeczytaj więcej: Ozonowanie pomieszczeń

Podsumowując, co powinieneś zrobić jako pracodawca?


  • Ograniczyć czas przebywania w pracy —  możliwość home office dla całych zespołów, telekonferencje, komunikatory, elastyczność pod względem nieobecności
  • Dezynfekcja miejsca, w których przebywają pracownicy. Pamiętaj! Dezynfekcja jest działanie profilaktycznym, które NIE ZABIJA WIRUSA.
  • Zapewnienie niezbędne środków higieny

Jeśli jesteś zainteresowany dezynfekcją i gruntownym czyszczeniem biura
skontaktuj się z nami: freshfacility.pl/kontakt/

TEL: +48 607 395 208+48 607 - pokaż numer