Wyposażenie firmy sprzątającej

Coraz więcej firm korzysta z outsourcingu środków czyszczących i zatrudnia pomoc z zewnątrz. Powodem takiej decyzji są między innymi wysokie koszty inwestycji w sprzęt i profesjonalne środki. Jakie wyposażenie musi posiadać firma sprzątająca?

 

 

 

W przeciwieństwie do domowych środków czyszczących atestowane środki potrzebują innego dozowania i odpowiedniej techniki mopowania. Konieczny jest też wytrzymały sprzęt, aby efektywnie doczyszczać powierzchnie użytkowe. Sprzęt musi sprostać wymaganiom poszczególnych branż. Czego innego wymaga biuro czy placówka medyczna, a czego innego hala produkcyjna. Inne sprzęty używane są przy sprzątaniu pobudowanym, a inne przy obsłudze wspólnot mieszkaniowych czy codziennym sprzątaniu klatek. Przed profesjonalną firmą sprzątającą stoi dobór środków i sprzętu do specyfiki danego obiektu czy powierzchni.  

 

Ściereczki i środki czyszczące 

 

Zaczynając od podstaw. Jakie ściereczki? Usługi porządkowe świadczone na obiektach wymagają zaopatrzenia w mnóstwo ściereczek z mikrofibry w różnych kolorach, które służą do wycierania i polerowania powierzchni. Mikrofibra to najczęstszy, ale nie jedyny wybór. Koordynator ocenia na miejscu i dobiera ściereczki do danej powierzchni, w niektórych przypadkach wybierając bawełnę czy mikrofazę.

 

W przypadku ściereczek stosowany jest kod kolorystyczny. 

 

 • Niebieski — do górnych partii
 • Zielony — do podłóg 
 • Żółty — tłuszcze 
 • Czerwony — sanitariaty, łazienki 

 

W parze z odpowiednio dobraną ściereczką używany jest produkt czyszczący. Wysokiej jakości środki to podstawa w świadczeniu usług porządkowych. W Fresh Facility nie korzystamy ze środków czystości klienta. Wszystkie środki zawsze dostarczamy samodzielnie. Jest to nie tylko wygodniejsze dla naszych klientów, ale także dla nas. Działamy na sprawdzonych i atestowanych środkach o odpowiednim stężeniu.  W profesjonalnych środkach marki Buzil stosowany jest podobny kod kolorystyczny jak przy ściereczkach. I tak np. produkty z czerwoną etykietą stosowane są do sanitariatów, a zielone do podłóg.  

 

Podstawowe środki potrzebne do realizacji usługi

 • płyn do szyb 
 • płyn do podłogi (dobrany do powierzchni)
 • płyn do powierzchni nadpodłogowych  
 • płyn do sanitariatów czerwony 

 

W pracy ze środkami czystości bardzo ważny jest system dozowania. System dozowania opiera się na bardzo prostej mechanice nasadek dozujących. To plastikowe kulki o różnych objętościach wkładane są do środka pojemnika. Przy przechyleniu odmierza płyn.

 

Dodatkowo, przy każdej usłudze potrzebne są mopy dwuwiadrowe. Przy sprzątaniu przestrzeni wspólnych ważne są widoczne znaki ostrzegawcze przed mokrą nawierzchnią. Wymienione sprzęty i środki wymagają miejsca do przechowywania. Dlatego też w ramach umowy klient zobowiązany jest do wyznaczenia schowka do przechowywania środków i sprzętu.

 

Jakich środków i sprzętu potrzebujemy? 

 

Usługi porządkowe wymuszają konieczność zakupu cięższego sprzętu. Zastosowanie sprzętu czyszczącego ewoluowało na przestrzeni lat. W ostatniej dekadzie owe technologie zmieniły także usługę sprzątania. Narzędzia manualne zostały zastąpione robotami takimi jak i-mop. Wykorzystanie technologii i dobrych środków staje się priorytetem w branży sprzątającej. Wszystko po to, by minimalizować koszty i czas pracy personelu sprzątającego. 

 

koło kosztów fresh office

 

Termin „sprzęt czyszczący” jest bardzo szeroki. Istnieje wiele różnych typów urządzeń, takich jak myjki ciśnieniowe, zamiatarki i polerki. W większości obiektów biurowych podstawowym narzędziem jest odkurzacz, bez którego realizacja usługi jest w praktyce niemożliwa.

 

Po pierwsze, odkurzacz 

 

Jak wszyscy wiemy, odkurzacz usuwa kurz i brud zarówno z dywanów, jak i twardych podłóg. Odkurzacze są zwykle mocniejsze niż odkurzacze domowe. Są idealnie wyposażone w liczne funkcje, które pozwalają dotrzeć i wyczyścić niedostępne obszary. Istnieją również odkurzacze do czyszczenia na mokro, które służą do zasysania wody. Inne są wyposażone w funkcję suchej i mokrej, która pozwala łatwo przełączać się między preferowanymi trybami. W przestrzeniach biurowych funkcjonalne są odkurzacze z filtrem HEPA, który pomoże zredukować unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu. W przypadku odkurzacza również ważna jest konserwacja. Prawie wszystkie wysokiej klasy maszyny, a także wiele odkurzaczy nowej generacji, wymagają regularnej konserwacji filtrów, aby odkurzanie było skuteczne i wydajne.

 

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt do określonego sprzątania. Myjki ciśnieniowe to urządzenia wykorzystujące parę o dużej mocy do usuwania plam i brudu. Są idealne do czyszczenia obszarów betonowych, takich jak ściany, patio i chodniki. Myjki ciśnieniowe mają różne kształty i rozmiary, sprawdzają się także przy odtłuszczaniu kuchni komercyjnych. Kolejnym niezbędnym narzędziem do czyszczenia dużych obiektów są zamiatarki. Są to duże maszyny z obrotową głowicą zamiatającą umieszczoną pod przednią częścią maszyny. Zamiatarka jest sterowana przez kierowcę, który wykorzystuje moc koła napędowego do kierowania urządzeniem. Są one szczególnie przydatne do czyszczenia rozległych terenów zewnętrznych, takich jak chodniki przed biurowcami dużymi obiektami handlowymi.

 

Współpracujemy z:

Maszynowe czyszczenia i polimeryzacja podłóg 

Wysokoobrotowa polerka do podłóg to kolejny niezbędny sprzęt przy pewnych powierzchniach. Jeśli chodzi o profesjonalne sprzątanie, klientom proponujemy cyklicznie usługę dodatkową, czyli polimeryzację podłóg. Polerka jest w stanie w odpowiednim czasie zamienić brudną twardą podłogę na zupełnie nową. Polerki są zwykle używane w instytucjach takich jak uniwersytety, szkoły, muzea i szpitale czy w przestrzeniach wspólnych biurowców.  Maszyna jeżdżąca do mycia podłóg jest idealna do większych przestrzeni, podczas gdy ręczne polerki są używane na stosunkowo małych powierzchniach.

 

Podobnie w przypadku dywanów i wykładzin — tutaj do gruntownego doczyszczenia również potrzebny będzie dedykowany sprzęt. Dywany, które są deptane każdego dnia, ostatecznie wymagają głębszego prania, mimo że są regularnie odkurzane. Aby wykonać to zadanie, będziesz potrzebować wysokiej jakości odkurzacza parowego.

 

Ważnym wyposażeniem firmy sprzątającej jest też flota. Koordynatorzy muszą wozić sprzęt, środki, drabiny, myjki, przy czym regularnie odwiedzać i kontrolować obiekty. Funkcjonalny samochód to podstawa w efektywnej realizacji usług.

 

Szczegóły mają znaczenie 

 

Realizując usługę, zwracamy uwagę na detale. W Fresh Facility każda Pani sprzątająca wyposażona jest w koszulkę z logo firmy, rękawiczki i maseczki.  Dresscode, szczególnie przy serwisie dziennym, wkalkulowany jest w koszt usługi sprzątania. Poza regularnymi szkoleniami, poszerzaniem wiedzy i umiejętności, dbamy także o profesjonalny wygląd naszych Pań sprzątających. 

 

Staramy się działać kompleksowo i budować relacje biznesowe wokół idei usługi concierge. Odpowiadamy na potrzeby naszych klientów, jesteśmy w stanie zorganizować każdy sprzęt czy środek i dostosować ofertę do wymagań. Dbamy o swoje wyposażenie, pomagamy też w zaopatrzeniu naszych klientów. W ramach usługi porządkowej Fresh Facility może zaproponować: 

 • leasingowanie mat podłogowych 
 • stojaki do dezynfekcji 
 • mycie okien wysokościowe wodą destylowaną 
 • polimeryzację podłóg 
 • artykuły higieniczne, odświeżacze powietrze, wkładki żelowe do pisuarów 
 • usługi florystyczne 
 • pranie foteli/kanap

 

Chcesz porozmawiać o warunkach współpracy? Świadczymy usługi na terenie: Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic
Napisz do nas!autor: Anna Gałowicz

Koordynator Operacyjny Oddział Kraków. We Fresh Facility zajmuje się koordynacją usług porządkowych realizowanych w biurach, placówkach medycznych, halach produkcyjnych oraz sprzątaniami pobudowlanymi.