Dezynfekcja biur

dezynfekcja biura

Jak zadbać o sterylność przestrzeni biurowej?

 

Wszyscy obawiamy szalejących wirusów, które mogą utrzymywać się przez tygodnie. Osoby pracujące w biurze są bardziej narażenie na zakażenia. Duże skupisko osób w jednym pomieszczeniu, open space, działająca klimatyzacja, częste spotkania i dojazdy do pracy komunikacją miejską… Biuro staje się siedliskiem bakterii i wirusów. 


Nawet jeśli aktualnie zorganizowałeś pracę zdalną, przestrzeń biurowa wymaga dezynfekcji. Odkażone muszą być wszystkie powierzchnie, konieczne są generalne porządki. Jak właściwie przygotować biuro na powrót pracowników? 

Dezynfekcja a SARS-CoV-2

Pamiętaj, zarazki są łatwo przenoszone przez dotyk. Utrzymywanie porządku w miejscu pracy i mycie rąk to najlepsze sposoby na utrzymanie zdrowia. O tym zawsze warto przypominać pracownikom. Regularne czyszczenie to pierwsza linia obrony. Niestety większość ludzi nie wie, jak podjąć kroki zapobiegawcze, aby chronić siebie i innych przed konsekwencjami zakażenia. Co Ty możesz zrobić w obliczu pandemii? COVID-19 jest chorobą układu oddechowego, która rozprzestrzenia się przez krople z kaszlu lub kichnięcia osoby zakażonej oraz poprzez kontakt z zanieczyszczonymi rękami, powierzchniami lub przedmiotami. Żywotność wirusa uzależniona jest od temperatury, wilgotności i natury materiału, na jakim osiada. Obecne dowody sugerują, że COVID-19 może pozostawać zakaźny na powierzchni przez wiele godzin lub dni. Dezynfekcje w tej trudnej dla świata sytuacji odbywają się na porządku dziennym w przestrzeniach publicznych. Powinny być przeprowadzane także w biurach.  

W związku z tym, że epidemia koronawirusa przyspiesza, środki czyszczące znikają z półek, braki są zauważalne… Wedle najnowszych badań powierzchnie muszą być dezynfekowane ze szczególną uwagą.
 Mycie rąk to za mało.
Jak długo nowy koronawirus może pozostawać na powierzchni? Krótka odpowiedź brzmi: nie do końca wiemy. Nowa analiza opublikowana 17 marca w The New England Journal of Medicine podaje, że wirus może pozostać żywotny w powietrzu do 3 godzin, utrzymywać się na miedzi do 4 godzin, na tekturze do 24 godzin, natomiast na plastiku i stali nierdzewnej aż do 72 godzin.
 W innym badaniu opublikowanym w lutym w The Journal of Hospital Infection przeanalizowano kilkadziesiąt wcześniej opublikowanych prac na temat ludzkich koronawirusów. Autorzy stwierdzili, że te koronawirusy mogą być skutecznie usuwane przez domowe środki dezynfekujące. Na przykład środki dezynfekujące zawierające 62–71% etanolu, 0,5% nadtlenku wodoru lub 0,1% podchlorynu sodu mogą, zgodnie z badaniem, „skutecznie” inaktywować koronawirusy w ciągu minuty. „Oczekujemy podobnego efektu w stosunku do 2019-nCoV” – piszą naukowcy

 


Miejsca i przedmioty wymagające dezynfekcji 

W takcie gruntownego sprzątania nie można zapomnieć o szczegółach. Każdy dotykany przedmiot powinien zostać zdezynfekowany. Uporczywie powtarzane jest wskazanie o czyszczeniu klamek i powierzchni wspólnych. to jednak za mało. Należy gruntownie doczyścić KAŻDE dotykane przez pracowników powierzchnie. 

dezynfekcja biur


Co może zrobić właściciel firmy? 

Aby przygotować przestrzeń biurową na pracę osób w specyficznych warunkach, dużego ryzyka zachorowań potrzebne są konkretne i szybkie kroki. Jeśli jesteś właścicielem firm bądź odpowiadasz za prowadzenie konkretnego biura, polecamy: 

Pamiętaj! Czyszczenie powierzchni to nie to samo, co dezynfekcja. Czyścimy, aby usunąć brud i zarazki z powierzchni, ale zarazki mogą nadal istnieć. Dezynfekujemy, aby zabić zarazki i bakterie, których nie widać. Do tego celu stosowane są specjalne środki chemiczne. 

Jeśli jesteś zainteresowany w pełni ekologiczną metodą dezynfekcji przeczytaj więcej → ozonowanie pomieszczeń

Avatar

CEO Fresh Office