Dezynfekcja biur

dezynfekcja biura

Jak zadbać o sterylność przestrzeni biurowej?


Wszyscy obawiamy szalejących wirusów, które mogą utrzymywać się przez tygodnie. Osoby pracujące w biurze są bardziej narażenie na zakażenia. Duże skupisko osób w jednym pomieszczeniu, open space, działająca klimatyzacja, częste spotkania i dojazdy do pracy komunikacją miejską… Biuro staje się siedliskiem bakterii i wirusów. 


Nawet jeśli aktualnie zorganizowałeś pracę zdalną, przestrzeń biurowa wymaga dezynfekcji. Odkażone muszą być wszystkie powierzchnie, konieczne są generalne porządki. Jak właściwie przygotować biuro na powrót pracowników?


Dezynfekcja, a SARS-CoV-2


Pamiętaj, zarazki są łatwo przenoszone przez dotyk. Utrzymywanie porządku w miejscu pracy i mycie rąk to najlepsze sposoby na utrzymanie zdrowia. O tym zawsze warto przypominać pracownikom. Regularne czyszczenie to pierwsza linia obrony. Niestety większość ludzi nie wie, jak podjąć kroki zapobiegawcze, aby chronić siebie i innych przed konsekwencjami zakażenia. Co Ty możesz zrobić w obliczu pandemii? COVID-19 jest chorobą układu oddechowego, która rozprzestrzenia się przez krople z kaszlu lub kichnięcia osoby zakażonej oraz poprzez kontakt z zanieczyszczonymi rękami, powierzchniami lub przedmiotami. Żywotność wirusa uzależniona jest od temperatury, wilgotności i natury materiału, na jakim osiada. Obecne dowody sugerują, że COVID-19 może pozostawać zakaźny na powierzchni przez wiele godzin lub dni. Dezynfekcje w tej trudnej dla świata sytuacji odbywają się na porządku dziennym w przestrzeniach publicznych. Powinny być przeprowadzane także w biurach.

W związku z tym, że epidemia koronawirusa przyspiesza, środki czyszczące znikają z półek, braki są zauważalne… Wedle najnowszych badań powierzchnie muszą być dezynfekowane ze szczególną uwagą.


  • Mycie rąk to za mało

Jak długo nowy koronawirus może pozostawać na powierzchni? Krótka odpowiedź brzmi: nie do końca wiemy. Nowa analiza opublikowana 17 marca w The New England Journal of Medicine podaje, że wirus może pozostać żywotny w powietrzu do 3 godzin, utrzymywać się na miedzi do 4 godzin, na tekturze do 24 godzin, natomiast na plastiku i stali nierdzewnej aż do 72 godzin.


  • W innym badaniu opublikowanym w lutym w The Journal of Hospital Infection przeanalizowano kilkadziesiąt wcześniej opublikowanych prac na temat ludzkich koronawirusów. Autorzy stwierdzili, że te koronawirusy mogą być skutecznie usuwane przez domowe środki dezynfekujące. Na przykład środki dezynfekujące zawierające 62–71% etanolu, 0,5% nadtlenku wodoru lub 0,1% podchlorynu sodu mogą, zgodnie z badaniem, „skutecznie” inaktywować koronawirusy w ciągu minuty. „Oczekujemy podobnego efektu w stosunku do 2019-nCoV” – piszą naukowcy


Miejsca i przedmioty wymagające dezynfekcji


W takcie gruntownego sprzątania nie można zapomnieć o szczegółach. Każdy dotykany przedmiot powinien zostać zdezynfekowany. Uporczywie powtarzane jest wskazanie o czyszczeniu klamek i powierzchni wspólnych. to jednak za mało. Należy gruntownie doczyścić KAŻDE dotykane przez pracowników powierzchnie.

  • Zszywacze, taśmy, nożyczki — przeczyszczenie tych narzędzi jest niezbędne i musi być przeprowadzone dokładnie z każdej strony góra, dół i boki. Te przedmioty są często przekazywane pomiędzy pracownikami, wędrują po biurze z rąk do rąk, dlatego należy czyścić je z podobną częstotliwością jak klawiatury.
  • Klawiatury — wymagają szczególnego czyszczenia, są najbardziej zanieczyszczoną powierzchnią w biurze, zwłaszcza jeśli pracownicy mają zwyczaj spożywania posiłków przy biurku. Do usuwania okruchów przyda się sprzężone powietrze. Co ważne, silne środki chemiczne mogą zmyć farbę i odbarwić litery na klawiaturze. Do czyszczenia warto zmoczyć ręcznik papierowy wodą z odrobiną mydła i delikatnie wyczyść zabrudzone miejsca. Dodatkowo należy spryskać klawiaturę aerozolem dezynfekującym i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
  • Mysz komputerowa — to narzędzie obsługiwane tak samo, jak klawiatura i powinno być regularnie czyszczone. Można je bezpiecznie zetrzeć ściereczką dezynfekującą.
  • Telefony i zestawy słuchawkowe — przedmioty znajdujące się blisko ust powinny być czyszczone ze szczególną uwagą. Po wyszorowaniu zestawu słuchawkowego należy sprawdzić, czy którykolwiek element zestawu można wyjąć w celu dokładniejszego wyczyszczenia. Materiałowe osłonki najlepiej byłoby wymienić co roku, jeśli nie co sześć miesięcy. Wszystkie te elementy można wyczyścić przy pomocy chusteczek dezynfekujących i sprężonego powietrza. Podczas czyszczenia telefonu należy stosować te same środki ostrożności, które stosuje się przy klawiaturze. Do czyszczenia mogą być użyte lekko wilgotne ściereczki z minimalną ilością mydła. Wokół przycisków w telefonie można również zastosować sprężone powietrze.
  • Ołówki i długopisy. Narzędzia te najlepiej czyścić, wycierając je pojedynczo chusteczkami dezynfekującymi, ponieważ są one trzymane i często przechodzą przez wiele rąk.
  • Krzesła- wiele krzeseł biurowych ma ramiona, które dotykamy rękami podczas siedzenia. To naprawdę jedno z najbrudniejszych miejsc w biurze i należy je czyścić co tydzień. Przed każdorazowym użyciem należy przetrzeć poręcze krzesła preparatem antybakteryjnym.
  • Pomieszczenia gastronomiczne w biurze – kuchnia i miejsce, gdzie jedzą pracownicy, zawsze musi być sterylna, szczególnie w sezonie grypowym.  Czyszczenia wymaga wiele elementów. Może to być osobny pokój lub szafka i szuflada, w której przechowywane są przekąski lub napoje. Czajnik, dzbanek do kawy, ekran ekspresu, uchwyty lodówki. Bardzo ważne, aby nie używać aerozolu w tych obszarach, ponieważ chemikalia mogą zanieczyścić pojemniki na żywność i zaszkodzić zdrowiu pracowników.


Co może zrobić właściciel firmy?


Aby przygotować przestrzeń biurową na pracę osób w specyficznych warunkach, dużego ryzyka zachorowań potrzebne są konkretne i szybkie kroki. Jeśli jesteś właścicielem firm bądź odpowiadasz za prowadzenie konkretnego biura, polecamy:

  • Zlecić profesjonalne czyszczeniu i dezynfekcji przestrzeni biurowej. Gruntowne czyszczenie pozwala usunąć zarazki, odciski palców, resztki jedzenia, kurz i inne zanieczyszczenia z komputerów, monitorów, klawiatur i telefonów. Dezynfekcja miejsc roboczych dla wielu użytkowników i współdzielonego sprzętu zmniejsza rozprzestrzenianie się chorób w Twojej organizacji.
  • Ustalić harmonogram regularnego czyszczenia. Dezynfekcja nie ma sensu, jeśli robisz to tylko raz w roku w okresie zachorowań. Pierwszym krokiem do realizacji celów jest zaplanowanie i ustawienie dat, dopasowanych do rytmu pracy biura.
  • Znaleźć najczęściej użytkowane strefy w biurze. W tych miejscach zacznij od dezynfekcji dywanów, które kumulują brud i bakterie.
  • Zapewnić pracownikom środki dezynfekujące — aby utrzymać wolne od bakterii biurka między usługami odkażającymi, zapewnij swoim pracownikom chusteczki dezynfekujące, tak aby pracownicy mogli sami czyścić swoje miejsca pracy przynajmniej raz dziennie. Szczególną uwagę należy zwrócić na obszary, które mają częsty kontakt z rękami, ustami i nosami, takie jak telefony, klawiatury i myszy komputerowe.

Pamiętaj! Czyszczenie powierzchni to nie to samo, co dezynfekcja. Czyścimy, aby usunąć brud i zarazki z powierzchni, ale zarazki mogą nadal istnieć. Dezynfekujemy, aby zabić zarazki i bakterie, których nie widać. Do tego celu stosowane są specjalne środki chemiczne.


Jeśli jesteś zainteresowany w pełni ekologiczną metodą dezynfekcji przeczytaj więcej