Jak poradzić sobie w obliczu drugiej fali?

O wskazówkach i działaniach prewencyjnych opowiada Piotr Chmielarz manager operacyjny Fresh Facility.  

 


Po sześciu miesiącach życia w cieniu pandemii większość z Państwa ma już wypracowane właściwe nawyki. Jednak brak zakażeń w naszym otoczeniu, odbierana subiektywnie uciążliwość środków prewencji czy wręcz aktualny przekaz medialny powoduje, że nasza uwaga potrafi okresowo zmniejszyć ostrość. Dzisiejszy wpis poświęcę w niewielkim stopniu odświeżeniu informacji o środkach prewencji, a skupię się szczególnie na propozycjach sytuacji kiedy jednak niechciana sytuacja zakażenia wystąpi w biurze Państwa firmy.

 

Będąc z natury i zawodu osobą dbającą o bezpieczeństwo i higienę pracy polecam szczególnie działania prewencyjne, które w znacznym stopniu pozwolą spokojnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

 

Powrót do pracy biurze jak się przygotować? 

 

Środki prewencyjne w obliczu czynnika biologicznego:

 1. Zachowujemy bezpieczny dystans.

W rozumieniu ustawodawcy to minimum 1,5 m a w strefach czerwonych 2 m.

    2. W sytuacji, kiedy zachowanie bezpiecznego dystansu nie jest możliwe zaleca się noszenie osłony nosa i ust.

Prawidłowo powinno się nosić osłonę zasłaniającą jednocześnie usta i nos.

Z uwagi na to, że każdy z pracowników inaczej reaguje na ograniczenie dopływu powietrza podczas noszenia maseczki praktyczne wydają się przyłbice i pół przyłbice.

 1. Zaleca się takie, z punktu widzenia ergonomii, ustawienie biurek, by zachować bezpieczny dystans.
 2. Zaleca się udzielanie przerw na wietrzenie biura 
 3. Zaleca się umieszczenie w miejscach o pełnej dostępności płynu do dezynfekcji rąk
 4. Zaleca się pomiar temperatury ciała osób wchodzących do biura. Jednak warto traktować wartość zmierzoną z pewnym marginesem błędu, ponieważ temperatura ciała potrafi zmienić wartość nie tylko powodowana zakażeniem a na przykład jazdą w rozgrzanym autobusie. Wtedy warto odczekać około 15 minut i wykonać ponownie pomiar.
 5. Stosować rotacyjny system pracy, gdzie część pracowników pracuje w systemie home office a część korzysta z biura. Taka rotacja w systemie co 10 dni zapewnia duże bezpieczeństwo.
 6. Zakres prac serwisu utrzymania czystości powinien zawierać dezynfekcję płynem o właściwościach biobójczych najczęściej dotykanych powierzchni.

 

Po tym krótkim przypomnieniu znanych Państwu reguł przejdę do opisu sytuacji, kiedy jednak przyjdzie się Państwu zetknąć z sytuacją osoby zakażonej w biurze.

 

 1. Po pierwsze nie dajmy się ponieść emocjom. Właściwe i krok po kroku wykonane działania pozwolą wkrótce osiągnąć bezpieczną przestrzeń pracy.
 2. Skontaktujmy się z właściwym terenowo oddziałem Sanepidu. Jest to obowiązek wynikający ze specustawy o zapobieganiu Covid.
 3. Inspektorzy określą właściwe sposoby postępowania w przypadku Państwa biura, ustalą osoby z kontaktu, przekażą zalecenia oraz udzielą wsparcia i niezbędnej pomocy.
 4. Należy bezwzględnie wdrożyć postanowienia Sanepidu o poziomie ewentualnej kwarantanny. Na dzień dzisiejszy z mojej praktyki zawodowej wynika, że urzędnicy zalecają czas między 7 a 10 dni.
 5. Należy poinformować pracowników o zaistniałej sytuacji oraz o działaniach podjętych w celu zapewnienia im bezpieczeństwa. Obowiązek ten wynika wprost z kodeksu pracy.
 6. Podjąć działania mające na celu dezynfekcje biura a w szczególności miejsca pracy osoby zakażonej.

 

Czy nosisz maseczkę w biurze? 

 

W tej roli najlepiej sprawdzają się profesjonalne firmy dysponujące doświadczonym i przeszkolonym personelem, odpowiednio zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej oraz środki i sprzęt.

 

 1. Po zakończeniu nałożonej kwarantanny wprowadzić procedurę całościowej dezynfekcji minimum raz w tygodniu obok codziennej wykonywanej punktowo.
 2. Można się też pokusić o stworzenie wewnętrznej instrukcji BHP dla pracowników pomagającą im łatwiej i bezpieczniej poradzić sobie w sytuacji kontaktu z czynnikiem biologicznym.

 

Z doświadczeń wynikających z rozmów z moimi klientami wiem, że pełna szczerość w kwestii aktualnej potrzeby Państwa firmy pozwala zapanować nad sytuacją, dobrać właściwą metodę dezynfekcji oraz nabrać spokoju w spojrzeniu na najbliższą przyszłość pracy w biurze.

 

Zapraszam serdecznie do konsultacji i zgłaszania nam swoich, zapewne w danym momencie palących, potrzeb. Zespół specjalistów oraz profesjonalny sprzęt pozwoli pokonać zagrożenie i w tych okolicznościach prowadzić zawodowe życie z sukcesami.