Sprzątanie nowoczesnego biura, jakie wyzwania ma firma sprzątająca?

czy nowoczesne biura wymagają innej techniki sprzątania?

nowoczesne biuro

Zatrudnianie firm porządkowych do utrzymania czystości w nowoczesnych biurach to obecnie standard. Jednak takie firmy muszą być wysoce wyspecjalizowane, bo stawiane im zadania wymagają ogromnego zaangażowania, profesjonalnego podejścia, korzystania z zaawansowanych narzędzi i środków czystości. Zobacz, z jakimi wyzwaniami mierzą się specjaliści odpowiedzialni za sprzątanie obiektów biurowych.

 

Zaawansowana elektronika – jak się z nią obchodzić?

 

Trudno dzisiaj znaleźć biuro, w którym nie byłoby sprzętów elektronicznych. Oczywiście w zakresie obowiązków firmy sprzątającej jest także czyszczenie elektroniki, głównie z kurzu. O tym, jak często i jak bardzo szczegółowo ma wyglądać „opiekowanie” się komputerami czy drukarkami zawsze decyduje indywidualnie zleceniodawca z podwykonawcą. 

Największym wyzwaniem pozostaje w tym obszarze:

  • dopasowanie godzin pracy ekipy porządkowej do harmonogramu pracy biura, korzystania ze stanowisk komputerowych,
  • korzystanie z odpowiednich środków czyszczących, które nie zaszkodzą elektronice, lecz pomogą w jej czyszczeniu i konserwowaniu,
  • ponoszenie odpowiedzialności za ewentualne usterki czy awarie – mając to na uwadze, każda dobra firma porządkowa powinna mieć wykupioną polisę OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).

 

 

 

Zdarza się, że firma, która zamawia usługi porządkowe jest bardzo wyspecjalizowana w obszarze technologicznym czy IT. W takich sytuacjach nie każda ekipa porządkowa podejmie się pracy w wymagającym środowisku, bo może nie mieć do tego zaplecza technologicznego, wykwalifikowanej kadry i know-how. 

 

Dostosowanie technik i środków do materiałów

 

W nowoczesnych biurach stosuje się wiele różnych materiałów wykończeniowych. Wykonane z nich elementy architektoniczne, dekoracje ścian, posadzek, wreszcie meble, akcesoria i dekoracje wymagają starannej pielęgnacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Innych środków używamy do czyszczenia drewna, inne sprawdzają się do polerowania szkła, a jeszcze inne do czyszczenia mechanicznego posadzek z glazury czy terakoty. Zastosowanie właściwych preparatów jest niezbędne, ponieważ:

  • gwarantuje skuteczne usuwanie zabrudzeń,
  • pomaga nie tylko w czyszczeniu, ale też pielęgnowaniu, konserwowaniu i zabezpieczaniu na przyszłość powierzchni,
  • pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, co ma realne znaczenie w kontekście cen usług porządkowych.

Wybór profesjonalnych środków czystości, stosowanie ich zgodnie z potrzebami i rekomendacjami producenta, a także prawidłowe dostosowanie technik i preparatów do potrzeb kolejnych sukcesów to wyzwania w nowoczesnym biurze.

 

Korzystanie z nowoczesnych urządzeń do sprzątania

 

Dzisiaj utrzymanie czystości wydaje się łatwiejsze i bardziej precyzyjne niż kiedykolwiek wcześniej. To wszystko za sprawą automatyzacji procesów, dzięki udostępnieniu nowoczesnych maszyn i akcesoriów sprzątających. Dzisiaj są to już nie tylko mopy z wiadrami czy miotły, ale przede wszystkim szorowarki, odkurzacze bezprzewodowe, mopy parowe i elektryczne, wielofunkcyjne myjki, wózki do sprzątania. Zastanawiasz się, z jakimi wyzwaniami to się wiąże? 

 

 

 

Po pierwsze – firma sprzątająca już na starcie musi zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenia, których koszt nierzadko przekracza kilka tysięcy złotych. Po drugie – pracownicy muszą zostać odpowiednio przeszkoleni do ich bezpiecznego i prawidłowego eksploatowania. Wreszcie powinni wiedzieć, jak korzystać z nich w realnych warunkach, czyli nierzadko ciasnych pomieszczeniach biurowych. Na pewno pewnym obciążeniem dla pracowników jest konieczność przenoszenia dość ciężkich sprzętów z miejsca na miejsce.

 

Sprzątanie i dbanie o środowisko naturalne

 

Obecne trendy w utrzymaniu biur są mocno skoncentrowane wokół ekologii. Nie wystarczy już po prostu dobrze sprzątać, trzeba jeszcze robić to w ekologiczny sposób, czyli taki, który nie zagraża ani ludziom, ani środowisku. To wyzwanie, bo środki bazujące na substancjach naturalnych są droższe i trudniej dostępne. Niektórzy twierdzą też, że mniej wydaje i nieskuteczne, co wymusza na firmie porządkowej aplikowanie większych ilości preparatów. Z tym wiążą się wyższe koszty usług, które niezbyt chętnie są ponoszone przez usługodawców. Jak zatem dostarczyć wyspecjalizowane usługi porządkowe i zoptymalizować ich ceny? To kolejne wyzwanie stawiane firmom sprzątającym.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i klientom

 

Bardzo często sprzątanie biur czy hal odbywa się w czasie pracy. Oczywiście zazwyczaj gruntowne porządki są zarezerwowane na wczesne godziny poranne czy wieczorne, jednak ciągły ruch w biurze wymusza bieżące sprzątanie. Szczególnie mycie posadzek wiąże się z koniecznością zapewnienia innym osobom bezpieczeństwa np. poprzez odpowiednie oznakowanie umytych nawierzchni widocznymi trójkątami ostrzegawczymi: „Uwaga ślisko!”.

 

Optymalizacja kosztów sprzątania – czy jest możliwa?

 

Na czystości dzisiaj nie da się oszczędzać i nikt nie poddaje tego w wątpliwość. Biuro czyste, świeże i bezpieczne to priorytet dla realizacji obowiązków zawodowych z odpowiednią wydajnością, jakiej oczekuje pracodawca. Musi on zatem dostosować obiekt do potrzeb swoich pracowników. Nie zrobi tego sam, lecz z pomocą zewnętrznej firmy sprzątającej.

 

 

Okazuje się, że outsourcing usług porządkowych zazwyczaj opłaca się bardziej niż tworzenie wewnętrznej jednostki odpowiedzialnej za utrzymanie czystości. Dlatego też na zatrudnionej ekipie spoczywa obowiązek sprawnego, kompleksowego utrzymania biura lub innego lokalu, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Udaje się to osiągnąć poprzez:

  • opracowanie harmonogramu sprzątania,
  • posiadaniu stałego, wykwalifikowanego zespołu nadzorowanego przez koordynatora,
  • korzystanie z profesjonalnych, skutecznych, a zarazem wydajnych środków czyszczących.

Nowoczesne biuro rządzi się swoimi prawami. Często jest wyposażone w bardzo zaawansowany sposób, często znajdują się w nim trudno dostępne obszary, których pielęgnacja oraz utrzymanie wymagają dużego nakładu czasu, pracy, wiedzy oraz zaangażowania. Ekipa sprzątająca takie miejsca musi poradzić sobie zarówno z tymi wyzwaniami, jak i wewnętrzną organizacją. Odpowiednio duży zespół, w którym nie brakuje pracowników również w razie konieczności zapewnienia zastępstwa to podstawa do prowadzenia prac zgodnie z przewidzianym harmonogramem. autor: Paulina Duda

Koordynator Operacyjny Fresh Facility, odpowiada za relacje z kluczowymi klientami na terenie Krakowa.