Współczesne biuro powinno być nowocześnie i wygodnie urządzone, lecz równie istotne jest utrzymanie go w czystości. Tutaj każdy może wyznawać inne standardy – jedni uważają, że przy niskiej częstotliwości użytkowania w związku z COVID, wystarczy generalne sprzątanie raz w miesiącu, a dla innych to zdecydowanie za rzadko. Dlatego przygotowaliśmy listę 10 wskaźników czystego biura. Warto zadbać o stworzenie własnej listy kontrolnej, która ułatwi panowanie nad porządkiem w miejscu pracy. To powszechna praktyka stosowana przez profesjonalne firmy sprzątające.
W biurach, nawet w epoce popularyzacji pracy zdalnej, nadal przebywa sporo osób. Są to pracownicy, klienci, kontrahenci. Bałagan tworzy się nie tylko z ich udziałem, lecz także jest efektem odkładającego się na meblach i sprzętach kurzu, pyłu osiadającego na szybach, kotów roztoczy zapychających kratki wentylacyjne. Przy standardowym sprzątaniu codziennym zapomina się o wielu aspektach, a skupia się na porządkowaniu wyłącznie z zewnątrz. To jednak za mało. Oto lista 10 obszarów, które należy porządkować dokładniej niż przypuszczasz.
Porządek na recepcji
W wielu biurach recepcja jest miejscem, w którym klient wyrabia sobie pierwsze wrażenie. Jednocześnie jest to obszar najbardziej wymagający w sprzątaniu, z uwagi na panujący tu ruch. Do recepcji wchodzą nie tylko kontrahenci, ale też kurierzy, dostawcy jedzenia, serwisanci sprzętów. Najwięcej zabrudzeń zostawiają oczywiście na posadzce, którą należy regularnie ścierać (latem raz dziennie, zimą nawet kilkukrotnie).
Usuwanie pajęczyn
Pomimo częstego sprzątania, w rogach pomieszczeń, kratkach wentylatorów, instalacjach klimatyzacyjnych, narożnikach okien i innych miejscach, do których rzadziej się zagląda mogą powstawać pajęczyny.
Podlewanie kwiatków
W przestrzeniach biurowych zazwyczaj można znaleźć sporo kwiatów w donicach. Są one nie tylko ozdobą wnętrza, ale też pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza i oddają tlen. Aby zachwycały swoją dobrą kondycją przez dłuższy czas, powinny być regularnie podlewane. Jednak uwaga! Każdy gatunek ma inne potrzeby, więc inny harmonogram podlewania trzeba opracować do skrzydłokwiatów, inny dla paproci, a inny dla palm. Uwaga! Liście kwiatów też ulegają zabrudzeniu kurzem, więc warto pamiętać o ich myciu od czasu do czasu.
Jakie kwiaty do biura? Gatunki, pielęgnacja, co wybrać?
Uzupełnianie środków higienicznych
W łazienkach i kuchniach nie powinno brakować mydła w dozowniku ani papieru toaletowego. Obecnie wymagania względem zaopatrzenia biur w środki higieniczne są jeszcze wyższe – bardzo ważne jest zapewnienie pracownikom i klientom dostępu do stacji dezynfekujących.
Czyszczenie tablic i flipchartów
Po burzliwych naradach czy szkoleniach, w salach konferencyjnych zostają zapisane tablice, zakurzone gąbki i zużyte kartki papieru. Ważne, aby pamiętać o ich usunięciu przed kolejnym spotkaniem, inaczej sala już na wstępie zrobi nieprofesjonalne wrażenie.
Sprzątanie wewnątrz szafek
Bardzo często w biurach sprzątanie ogranicza się wyłącznie do tego, co na wierzchu. To błąd, bo sporo kurzu znajduje się także na górnych szafkach i w środku, na półkach. Od czasu do czasu, warto wyciągnąć ich zawartość, aby dokładnie doczyścić blaty. Przy okazji warto zrobić segregację papierów.
Sprzątanie biurek
Przy biurkach pracownicy spędzają najwięcej czasu. Nie tylko pracują, ale też jedzą, co prowadzi do zanieczyszczania blatu okruszkami czy papierkami. Niektórzy mają skłonność do przechowywania na niewielkiej powierzchni maskotek, amuletów i innych, niezwiązanych z pracą gadżetów. Pozbycie się ich to pierwszy krok w walce z osiadającym kurzem.
Świeże powietrze
Powietrze w biurach nie zawsze jest świeże i przyjemne. Pot, zapach jedzenia, brudne naczynia czy śmieci pozostawione w koszu – to wszystko powoduje, że mikroklimat może być daleki od ideału. Aby go poprawić warto regularnie wietrzyć pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest inwestycja w rekuperację, oczyszczacz i nawilżacz. Trzeba też pamiętać o ozonowaniu.
Opróżnione kosze
Nawet w biurach, gdzie śmieci podlegają segregacji, kosze mogą zapełniać się w ekspresowym tempie. Trzeba przynajmniej raz dziennie skontrolować poziom ich zawartości, usunąć ją i wstawić nowy worek.
Usuwanie odcisków palców
Odciski palców są wszędzie i pod odpowiednim kątem wyraźnie je widać. Trzeba pamiętać zatem o czyszczeniu nie tylko powierzchni poziomych (blatów), ale też pionowych drzwi, framug, szafek, szaf, ścian.
Bez względu na to, jak często sprzątasz, czy robisz to samodzielnie, czy zatrudniasz firmę do profesjonalnego sprzątania biur, musisz pamiętać o detalach. O finalnym klimacie pomieszczeń zawsze decyduje jakość powietrza i czystość mebli. W zapewnieniu pracownikom odpowiednich warunków pomoże także dezynfekcja i ozonowanie.
Nawet najczystsze biuro nie będzie w pełni bezpieczne i higieniczne, jeżeli korzystające z niego osoby nie będą przestrzegały podstawowych zasad BHP. Wydaje się to nieprawdopodobne? Tymczasem z badań przeprowadzonych przez WIN/Gallup International wynika, że nawet 68% wychodzi z toalety bez umycia rąk! Nietrudno sobie wyobrazić, jaka ilość zarazków tuż potem wędruje na ekspres do kawy, drzwi lodówki, klamki czy klawiatury. Dlatego, oprócz zatrudnienia dobrej firmy do sprzątania biura, warto też zadbać o zwiększenie świadomości pracowników np. poprzez newsletter wewnętrzny.