Czego uczy koronawirus nt. sprzątania? Jakie kroki wymusza? Jak wygląda pracy firmy sprzątającą w czasie pandemii? Oświadczenie Michała Zawady, prezesa Fresh Office Poland. Różne osoby - znajomi, klienci, podwykonawcy, kontrahenci - pytają mnie, czy nadal działamy. Obecne czasy są burzliwe, wiele firm ogranicza lub zawiesza swoją działalność. My, jako Fresh Office działamy bez przerwy, co nie oznacza, że nie wprowadzamy zmian. Tych jest w ostatnim czasie bardzo dużo, ponieważ część biur musi lub chce pracować normalnie. Na początku marca skupiliśmy się głównie na działaniach, które mają zabezpieczyć naszych stacjonarnych pracowników oraz wszystkie osoby sprzątające. Procesy należało skoordynować w kilku miastach w Polsce. Udało się to, wyłącznie dzięki dużemu zaangażowaniu koordynatorów regionalnych z Warszawy, Wrocławia czy Śląska. Świat w czasie pandemii nie jest taki sam jak wcześniej, ale jak pokazują realia, nasza walka o czystość i sterylność musi trwać nadal.
Jak pracują nasi klienci i co my musieliśmy zmienić?
Część z naszych klientów przeszła w pełni lub w części na pracę zdalną. W biurach, które zostały “wyłączone” wdrożyliśmy cotygodniowe dyżury kontrolne. Podczas takiej wizyty osoba sprzątająca sprawdza stan biura, przeprowadza rutynowe działania: przewietrzenie pomieszczeń, przetarcie kurzy, odświeżenie muszli klozetowych, podlanie kwiatków. Te podstawowe czynności są potrzebne, z pewnością w przyszłości ułatwią powrót do normalnego rytmu funkcjonowania. Staramy się słuchać potrzeb poszczególnych Office Managerów, bo te znacznie różnią się w zależności od powierzchni, charakterystyki czy nawet lokalizacji zamkniętego biura. Jesteśmy w stanie kompleksowo pomóc w przygotowaniu miejsca pracy na powrót pracowników w wyznaczonym terminie.
Oczywiście część biur wciąż funkcjonuje, niektóre pracują normalnie, niektóre rotacyjnie bądź w okrojonym składzie. W takich przypadkach wdrożyliśmy zmianę zakresu usługi oraz modyfikację systemu pracy. Jest to kluczowe, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że firmy będą powoli wracać do pracy z biur. Naszym zadaniem jest zapewnić ich bezpieczne warunki do tej pracy.
Personel sprzątający - czy może bezpiecznie pracować?
To pytanie stawiane jest także przez naszych obecnych klientów. Personel sprzątający na obiektach, które działają, pracuje w normalnym trybie, z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Osoby sprzątające zostały przez nas poinstruowanie na temat zasad bezpieczeństwa. Otrzymały rękawiczki, żele do dezynfekcji oraz maseczki.
Tam, gdzie to możliwe osoby sprzątające zaczynają pracę w jak najpóźniejszych godzinach. Staramy się minimalizować ryzyko kontaktu z pracownikami biura. Skupiamy się też na tym, aby zabezpieczać personel pod kątem finansowym. Osoby obsługujące aktualnie zawieszone biura, przesuwamy do innych prac lub wypłacamy wynagrodzenie postojowe.
Ciągłość pracy opiekunów klientów
Koordynatorzy, czyli nasz personel odpowiedzialny za komunikację z klientami pracuje w trybie zdalnym. Osoby te są odpowiedzialne także za sprawdzanie jakości wykonanej usługi oraz kontakt z personelem sprzątającym. Kontrole jakości odbywają się normalnie, ale poza godzinami pracy biura. Kontakt osobisty z personelem sprzątającym został ograniczony do minimum.
Kluczowe zmiany w zakresie usługi - dezynfekcja i ozonowanie
W obecnym czasie zagrożenia zarażeniem wirusem covid-19 kluczowa jest dezynfekcja najczęściej dotykanych powierzchni. Pytania o usługę ręcznej dezynfekcji stały się rutyną, jednak w początkowym etapie, priorytetem dla firmy była organizacja odpowiedniej ilości środków dezynfekujących, tak aby płynnie obsłużyć wszystkie funkcjonujące placówki, biura, czy inne lokale użytkowe.
Czy mamy potrzebne środki dezynfekcyjne?
Sytuacja na rynku producentów specjalistycznych środków była w ostatnich tygodniach bardzo dynamiczna. Brakowało środków do dezynfekcji, ale też wiele firm uruchomiło nowe linie produkcyjne, przez co rynek został zalany dużą ilością niekoniecznie w pełni sprawdzonych środków. My zrobiliśmy zapasy sprawdzonych i atestowanych środków, żeby uniezależnić się od sytuacji rynkowej.
Aktualnie oferujemy taką usługę wszystkim klientom abonamentowym, ale też w ramach jednorazowej usługi. Wspomagamy biura, które z jakiegoś powodu zostały pozbawione wsparcia w zakresie usług porządkowych. W zależności od biura dezynfekcja może być wykonywana na bieżąco w ciągu dnia lub w ramach sprzątania wieczornego. W rozmowach z klientami powtarza się pytanie, co właściwie należy dezynfekować. Obawy są jak najbardziej słuszne, bo dezynfekcja samych biurek to za mało. Najważniejsze przestrzenie, które muszą być regularnie dezynfekowane to przede wszystkim: klamki, włączniki prądu, armatura, krany, blaty, ekrany ekspresów, drzwi lodówek.
Zagrożenie epidemiologiczne, sprawdzone metody dezynfekcji
W realiach zagrożenia epidemiologicznego ręczna dezynfekcja w wielu przypadkach okazuje się niewystarczająca. Skala zapotrzebowania na usługę ozonowania wymusiła inwestycję w dodatkowy sprzęt. Podjęliśmy decyzje o zakupie generatorów polskiego producenta. Jeszcze w styczniu nikt nie zawracał sobie głowy ozonowaniem i interesowała się nim tylko branża medyczna. Już po miesiącu zaczęły pojawiać się zapytania z firm produkcyjnych, magazynów, czy sklepów. Obecnie prawie każda branża interesuje się tą metodą dezynfekcji. Jest to tylko zapowiedź tego, co będzie się działo w momencie masowego powrotu do biur. Nikt przecież nie będzie chciał podejmować ryzyka i narażać swoich pracowników na zarażenie się wirusem w biurze. Za jakiś czas czynność ozonowania będzie tak samo naturalna jak mycie okien, czy pranie wykładzin. Zarządzający biurami się do niej przyzwyczają, ponieważ to ekologiczny i bezpieczny sposób, żeby pozbyć się wirusów. Więcej na ten temat: >> ozonowanie pomieszczeń
Obecne czasy są pod wieloma względami wyjątkowe. Przyszło nam wszystkim zmierzyć się z trudną sytuacją, która uderza zarówno w pracowników jak i firmy, czyli pracodawców. Jako Fresh Office wspieramy naszych klientów, którzy nie wstrzymują działań i pracują normalnie z biur, uważamy, że działanie firm jest w tej chwili kluczowe w kontekście gospodarczym. Z drugiej strony staramy się utrzymać nasz doświadczony personel, nie redukować zatrudnienia, tak aby w momencie odmrażania kolejnych sektorów gospodarki, móc świadczyć usługę dla jeszcze większej ilości firm.
Wszyscy musimy pracować jeszcze intensywniej, żeby wyjść z tego kryzysu silniejsi. W tym miejscu chciałbym podziękować klientom za partnerskie relacje biznesowe, wzajemne zrozumienie i wsparcie. Podziękowania należą się też pracownikom Fresh Office, których starania w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości, obserwuję niemal codziennie. Za ten wysiłek i zaangażowanie jestem bardzo wdzięczny.
Aktualizacja marzec 2021
Kiedy rok temu pisałem powyższy tekst, wszyscy żyliśmy w niepewności i zastanawialiśmy się, jak długo potrwa ta trudna sytuacja. W głowach kołatały pytania: jak groźny jest ten wirus, kiedy uda się go okiełznać, kiedy uda się opracować szczepionkę lub lek, czy wystarczy miejsc w szpitalach. Cały rok 2020 przeżyliśmy z nadzieją, że za jakiś czas to wszystko się skończy i wrócimy do normalności. Chcieliśmy wierzyć, że rok 2021 będzie całkiem inny.
Dziś rok po oficjalnym początku pandemii w Polsce niestety nie jesteśmy na takim etapie walki z nią, żeby móc ze spokojem patrzeć w przyszłość. Nadal mamy wiele niewiadomych i obaw, co będzie dalej. Pozytywne jest to, że już nauczyliśmy się z nią żyć. Noszenie maseczek, dezynfekcja czy zachowania dystansu stały się dla nas nową normalnością.
Także w kontekście naszej usługi, czyli sprzątania powierzchni biurowych, medycznych czy produkcyjnych wiele standardów stało się nową normalnością. Podobnie jak dla wielu firm rok 2020 był dla Fresh Office trudny i pełen wyzwań, ale ani przez chwilę nie zatrzymaliśmy naszej usługi i codziennie szukaliśmy nowych szans na wyciągnięcie z tej sytuacji lekcji, które spowodują, że nasza usługa będzie lepsza.
Dzięki współpracy z coraz większą ilością placówek medycznych podnieśliśmy standardy reżimu sanitarnego także w sprzątaniu innych typów powierzchni. Przenieśliśmy dobre praktyki dezynfekcji, które w medycynie były standardem do biur, biurowców czy placówek edukacyjnych. Nasze Panie i Panowie sprzątający mimo pierwotnego oporu przyzwyczaili się do nowych standardów pracy i obecnie reżim sanitarny stał się standardem stosowanym automatycznie.
Sprzątanie, czyli dezynfekcja
Przed epidemią usługa dezynfekcji była traktowana jako coś oddzielnego od sprzątania. Obecnie traktujemy te dwie usługi jako tożsame. Wszędzie tam, gdzie sprzątamy, dezynfekujemy najważniejsze przestrzenie.
Pozytywnym aspektem, który świadczy o tym, że nauczyliśmy się żyć z wirusem, jest to, że z miesiąca na miesiąc pozyskujemy nowych klientów, którzy pracują stacjonarnie, czy też działają w branżach, które nigdy nie zatrzymały swojej działalności (produkcja, medycyna prywatna, wspólnoty mieszkaniowe). Dzięki temu cały czas rekrutujemy nowe osoby sprzątające i możemy dawać pracę osobom, które nie pracują przez zamkniętą gastronomię czy branżę eventową. To daje nadzieję na to, że kryzys gospodarczy, którego skutki odczujemy dopiero za jakiś czas, nie będzie rujnujący dla naszej ekonomii.
Na koniec niezmiennie dziękuję naszym pracownikom sprzątającym, czyli osobom pracującym na froncie. Dzięki Wam wiele firm wciąż może pracować w czystej i zdezynfekowanej, a więc bezpiecznej przestrzeni.