Czyste powietrze w biurze

jaki ma wpływ na pracę? 

czyste powietrze w biurze

Przy urządzaniu i utrzymywaniu biura skupiasz się na tym, żeby było ono nowoczesne i komfortowe. Być może zaskoczy Cię to, że wpływ na jakość Twojej pracy ma również… jakość powietrza. Niestety w wielu miejscach jego znaczenie jest marginalizowane, co realnie odbija się na wydajności pracowników oraz ich samopoczuciu. Co zrobić, żeby wykreować przyjazny mikroklimat – zdrowy i sprzyjający kreatywnemu myśleniu oraz koncentracji? Walka z zanieczyszczeniami wcale nie jest tak trudna jak myślisz, choć w wielu miejscach powierza się ją ekspertom.

 

 

Zanieczyszczenia w miejscu pracy – o jakich wrogach mówimy?

 

Warto dowiedzieć się, z jakimi wrogami mamy do czynienia w miejscu pracy. Zanieczyszczenia, które są najczęściej spotykane w pomieszczeniach słabo wentylowanych, wyposażonych w liczne sprzęty elektroniczne to przede wszystkim:

  • mikropyłki z tonerów w drukarkach laserowych i kserokopiarkach,
  • bakterie i grzyby, które rozwijają się w zanieczyszczonych przewodach wentylacyjnych i klimatyzacji,
  • dwutlenek węgla w dużym stężeniu (powyżej 1000 ppm, choć optymalna wartość to między 350 a 450 ppm). 
  • drażniące substancje obecne w agresywnej chemii czyszczącej i środkach do dezynfekcji.

Czyste powietrze w biurze oznacza ograniczenie powyższych zanieczyszczeń do minimum, aby nie przekraczały one poziomu dopuszczalnego w przepisach BHP. 

 

Zanieczyszczenia powietrza – niewyczuwalne i niewidoczne

 

O zanieczyszczeniach zewnętrznych wiemy sporo i rozumiemy, że alarmy smogowe oznaczają zagrożenie dla naszego zdrowia. Staramy się wtedy ograniczać wyjścia z domu i wietrzenie. A co, jeśli to nasz dom czy biuro staje się miejscem, w którym kumulują się szkodliwe gazy? Okazuje się, że w pracy jesteśmy wyeksponowani na działanie wielu zanieczyszczeń, które są niewidoczne dla oka i niewyczuwalne. Ale są i negatywnie wpływają na skórę oraz drogi oddechowe pracowników.

 

 

Syndrom chorego budynku – co świadczy o zanieczyszczeniach?

 

Wspominaliśmy już, że większość zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu jest niewyczuwalna i niewidoczna. Trudno je zlokalizować, więc zastanawiasz się, w jaki sposób poznasz, że w Twoim biurze dzieje się coś niepokojącego? Tzw. syndrom chorego budynku oznacza złe warunki pracy, które rzutują na zdrowie i samopoczucie pracowników. O niepokojących objawów u pracowników zalicza się:

  • bóle głowy, które nasilają się w biurze,
  • problemy z koncentracją,
  • spadek wydajności,
  • zmęczenie, rozdrażnienie,
  • reakcje alergiczne – kichanie, kaszel, katar, swędzenie/pieczenie/łzawienie oczu, zmiany skórne,
  • infekcje górnych dróg oddechowych.

Jeżeli powyższe objawy są częste, nawracające i dotykają większej grupy osób, to można przypuszczać, że normy powietrza w biurze zostały przekroczone. Można to oczywiście sprawdzić przy pomocy urządzeń do pomiaru stężenia pyłów oraz dwutlenku węgla. Warto też od razu wdrożyć procedury mające na celu poprawienie tych parametrów.

 

Jakie warunki powinny panować w biurze? 

 

Przyjmuje się, że w biurze i w każdym innym publicznym miejscu na jednego człowieka powinno przypadać 20 m3 świeżego powietrza na godzinę. Wartość ta jeszcze wzrasta – w przypadku pomieszczeń, gdzie nie ma otwieranych okien do 30 m3, a tam, gdzie można palić nawet do 50 m3.  Regulowane są również inne parametry takie jak wilgotność powietrza (optymalnie od 40 do 60%), a także temperatura (latem od 20 do 23 °C a zimą od 18 do 20 °C).*

 

* Źródło: https://www.e-biurowce.pl/pl/info/artykul/5676/jakosc-powietrza-w-biurze

 

Jak poprawić jakość powietrza w biurze?

 

Zmiany codziennych nawyków mogą pomóc w uzyskaniu i utrzymaniu czystego powietrza w biurze. Jednak czasem trzeba większej rewolucji, którą przeprowadzisz, zatrudniając profesjonalną firmę do sprzątania biura. O czym trzeba pamiętać, co zastosować, aby kontrolować jakość powietrza w miejscu pracy? Przede wszystkim:

  • wietrzyć – o ile w biurze okna można otwierać, to warto wietrzyć pomieszczenia przed, w trakcie i po zakończonej pracy. Ale uwaga! Nie rób tego, jeśli na zewnątrz jest smog lub pracujesz przy ruchliwej i głośnej ulicy. Hałas jest bardzo męczący,
  • ustawić w biurze rośliny, które są naturalnymi oczyszczaczami, pochłaniają z powietrza dwutlenek węgla a produkują tlen,
  • korzystać z nawilżacza – szczególnie w biurach, gdzie powietrze jest zbyt suche,
  • zainwestować w oczyszczacz powietrza (może być z funkcją jonizacji) – urządzenie jest odpowiednie do pomieszczeń, w których jest sporo elektronicznych sprzętów. Filtruje powietrze, usuwa z niego zanieczyszczenia, poprawiając tym samym komfort pracowników. Jego obecność szczególnie odczują osoby z alergiami wziewnymi i astmatycy.

 

 

 

Jesteś pracodawcą? Office Managerem odpowiedzialnym za utrzymanie biura w czystości? Okazuje się, że dbanie o jakość powietrza jest Twoim obowiązkiem regulowanym przez przepisy prawa pracy. Warto, aby mikroklimat, w miejscu, w którym Ty i Twój zespół spędzacie od 8 do 10 godzin dziennie był przyjazny i zdrowy. Wtedy zmniejszy się liczba pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich, a zwiększy się efektywność oraz jakość pracy.