Styl naszej pracy zmienił się być może nieodwracalnie. To nie tylko efekt pandemii, ale też postępującego rozwoju cyfryzacji i nowych technologii. To one dają szansę na pracowanie z domu i tylko okresowe odwiedzanie biura. Kiedy coraz więcej firm przechodzi na model pracy hybrydowej, który łączy pracę zdalną z pracą w biurze, pojawiają się takie wyzwania, jak utrzymanie czystości w obiektach. Jak sprzątać efektywnie, aby zapewnić pracownikom zdrowe, komfortowe środowisko pracy? Podpowiadamy.
Czyste biuro bez względu na tryb pracy
Sprzątanie biura tylko w pewnym stopniu jest kwestią estetyki. Znacznie większe znaczenie ma dla utrzymania bezpiecznego i higienicznego środowiska pracy. W świeżym biurze można działać bardziej efektywnie, a zdolność koncentracji zwiększa się. Jest ono także wizytówką w oczach klientów i partnerów biznesowych.
Praca hybrydowa nie wyklucza całkowicie korzystania z biura. Owszem, zmniejsza częstotliwość odwiedzin w tym miejscu, ale nie oznacza to, że może ono straszyć kurzem czy stęchłym powietrzem. Przeciwnie – warto wykorzystać dni, w których pracownicy zostają w domu. W przypadku naszych usług wykorzystujemy ten czas, aby wykonać tak zwane doczyszczanie miejsc trudniej dostępnych. W ten sposób pracownicy mają pewność, że wracają do nieskazitelnie czystego biura.
Jak hybryda to mniej sprzątania, czyżby?
Może się zdawać, że praca hybrydowa częściowo zwalnia nas z obowiązku rygorystycznego dbania o higienę i czystość w biurze. Nic bardziej mylnego! Zgodnie z art. 214 Kodeksu Pracy: Pracodawca jest obowiązany utrzymywać obiekty budowlane i znajdujące się w nich pomieszczenia pracy, a także tereny i urządzenia z nimi związane w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy[1]. Nie ma żadnych wykluczeń dotyczących sytuacji, w której pracownicy pracują zdalnie czy hybrydowo.
Oto 5 powodów, dla których efektywne sprzątanie biura jest tak istotne, zwłaszcza w kontekście pracy hybrydowej:
- zdrowie pracowników – brudne biuro może być źródłem bakterii i wirusów, co zwiększa ryzyko przenoszenia zarazków i zachorowania pracowników,
- komfort i motywacja – czyste i schludne biuro stwarza przyjemniejsze środowisko pracy, co może wpłynąć na zwiększenie motywacji i satysfakcji pracowników,
- efektywność pracy – porządne biuro sprzyja lepszej organizacji pracy i umożliwia skoncentrowanie się na zadaniach. Pracownicy, którzy nie muszą martwić się o bałagan wokół siebie, pracują bardziej wydajnie,
- pierwsze wrażenie – jeśli pracownicy odwiedzają biuro tylko okresowo, to pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Pozytywnie wpływa zarówno na zatrudnionych, jak i klientów czy gości,
- współpraca zespołowa – praca hybrydowa wymaga okresowych spotkań w biurze. Czyste środowisko sprzyja lepszej współpracy zespołowej podczas takich spotkań.
Ale jest jeszcze coś – spora część pracowników (aż 48% według badania firmy Skanska i Business Link) deklaruje chęć pracy hybrydowej. Jest też 17% tych, którzy preferują całkowicie zdalny model pracy. Zatem jednym z czynników, który zachęci ich do regularnych odwiedzin biura, może być właśnie nieskazitelna czystość.