Wyzwania w zarządzaniu biurem. Z jakimi problemami na co dzień zmagają się działy administracji?
Zarządzanie biurem to zawsze duże wyzwanie, zwłaszcza dzisiaj, kiedy odpowiedzialne za to osoby mierzą się z szalejącą inflacją, podwyżkami, niechęcią pracowników do rezygnacji z home office. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Fresh Office – to tylko wierzchołek góry lodowej. Zobacz, jakie są obecnie największe bolączki specjalistów zarządzających biurowcami klasy A z perspektywy office managerów oraz workplace managerów, ale też pracowników niższego szczebla.
Działy administracji w przedsiębiorstwach, a zwłaszcza ich liderzy, mają do czynienia z wieloma wyzwaniami, którym muszą sprostać, aby zapewnić sprawną pracę biurową i zminimalizować koszty związane z utrzymaniem obiektów. Na podstawie raportu „Ekologiczne i ekonomiczne biuro” zebraliśmy największe wyzwania, na jakie wskazują osoby odpowiedzialne za zarządzanie obiektami i pracą specjalistów.
Niewystarczająca ilość miejsca w stosunku do liczby pracowników
Jednym z podstawowych wyzwań, przed którymi staje dział administracyjny, jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni pracy dla wszystkich pracowników. W miarę jak firmy rozwijają się, często napotykają na problem braku miejsca, co może prowadzić do zwiększenia kosztów związanych z wynajmem większych biur lub koniecznością inwestycji w optymalizację istniejącej przestrzeni. Istotne – zwłaszcza na przestrzeni najbliższych lat – okażą się biura zaawansowane technologicznie, z dużymi przeszkleniami, dzięki którym maksymalnie doświetlone zostaną wnętrza.
Rozwiązanie: Dbanie o optymalne wykorzystanie przestrzeni biurowej poprzez wyeliminowanie nadmiaru mebli i reorganizację układu pomieszczeń. Warto również rozważyć pracę zdalną/hybrydową lub elastyczne godziny pracy, które mogą zmniejszyć potrzebę posiadania dużej liczby biurek.
Utrzymanie standardu bez znacznego zwiększania kosztów
Wysoki standard pracy biurowej, z uwzględnieniem wygody, ergonomii i estetyki, jest istotny dla efektywności oraz zadowolenia pracowników. Jednakże utrzymanie wypracowanych nawyków, może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy budżet firmy nie przewiduje większych środków na ten cel.
Rozwiązanie: Inwestycja w wysokiej jakości, trwałe meble i wyposażenie biurowe może się opłacać w dłuższej perspektywie, ponieważ zmniejsza ryzyko konieczności częstych napraw i wymian. Ponadto, warto wybierać energooszczędne urządzenia, które mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za media. Poza tym, dobrze jest przemyśleć sposób odbywania spotkań – ograniczyć podróże służbowe i zacząć częściej korzystać z wideokonferencji.