Dozowanie środków chemicznych i szkolenie pracowników

Artykuł przygotowany przez koordynatora Klaudię Orzechowską

dozowanie chemii Fresh Facility

Jak dozować chemię - szkolenie pracowników - dlaczego jest tak istotne? Dozowanie profesjonalnej chemii jest niezwykle ważne z bardzo wielu względów. Koszty, czas pracy, kwestie ekologii... W poniższym artykule postaramy się je wyjaśnić.

 

dozowanie chemii Fresh Facility

 

JAKIE MAMY MOŻLIWOŚCI?

 

W obecnej chwili mamy na rynku całą gamę metod dozowania środków chemicznych. Producenci prześcigają się w coraz to nowych koncepcjach. Niezwykle istotne jest wyselekcjonowanie metody lub systemu, który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom danego obiektu.

Jeśli chodzi o niewielkie obiekty, gdzie z reguły pracuje jedna czy dwie osoby, z powodzeniem spełni oczekiwania nasadka (fot.1) lub pompka dozująca (fot.2) Najlepiej, aby była ona dedykowana dla danego produktu i instalowana na nim. Swoją rolę spełni również każda dowolna miarka, jednak tutaj trudniej będzie wyegzekwować jej stosowanie.

Zarówno nasadka jak i pompka widoczne na zdjęciach są propozycjami firmy Buzil, występują w kilku pojemnościach, aby usługodawca mógł precyzyjnie dopasować te akcesoria do potrzeb obiektu oraz wykorzystywanych roztworów.

W średnich oraz dużych obiektach, gdzie zużycie środków myjących jest już większe i gdzie personel zapomina o przeinstalowaniu pompki lub nasadki, doskonale sprawdzi się automatyczny system dozujący (fot.3).

automatyczny system dozujący

Fot 3. Automatyczny system dozujący źródło: Urządzenia Dozujące Katalog Produktów Buzil

System wymaga stałego przyłącza bieżącej wody oraz wolnej przestrzeni celem montażu na ścianie. Rozmiar urządzenia zależy od jego opcjonalności – najmniejsze: dozujące 1 środek oraz największe dozujące ich już kilka (zwykle do 4).

 

Na największych obiektach, z dużą liczbą personelu porządkowego, gdzie kontrola zużycia jest mocno utrudniona, taki system doskonale spełni swoje zadanie. Kluczowe jest też miejsce montażu stacji dozującej. Miejsce powinno być strategiczne pod kątem logistycznym i dostępne dla wszystkich pracowników sprzątających – w szczególności operatorów maszyn szorująco – zbierających.

 

JAK DZIAŁA SYSTEM DOZUJĄCY?

 

System dozujący posiada przyłącze bieżącej, zimnej wody oraz system pobierania chemii (w odpowiedniej, wcześniej ustalonej ilości). Automatycznie mieszając te dwie składowe tworzy gotowy roztwór. Taka metoda pozwala na całkowite wyeliminowanie błędu ludzkiego i co za tym idzie przedozowania chemii.

 

Dlaczego roztwór tworzymy zgodnie z zaleceniami producentów?

Odpowiednia ilość środka chemicznego w wodzie gwarantuje nam najwyższą skuteczność bez ryzyka nawarstwiania lub odkładania nadmiaru.

 

SZKOLENIE PERSONELU SPRZĄTAJĄCEGO

 

Odpowiednie przeszkolenie pracowników oraz systematyczna weryfikacja efektów ich pracy są niezbędne, jeśli chcemy uniknąć zazwyczaj popełnianych błędów. Tym najczęściej powielanym jest zbyt duża ilość środka chemicznego, co w dłuższej perspektywie poskutkuje nieestetyczną, z reguły kleistą warstwą na posadzce. W związku z tym, poza zwiększonymi kosztami profesjonalnej chemii, możemy zostać zmuszeni do dodatkowego, maszynowego zmywania zalegających warstw lub, co gorsza do ich kosztownego stripowania.

 

 

Jednym z najistotniejszych rezultatów właściwego dozowania jest oszczędność kosztów chemii.

Aby to osiągnąć należy odpowiednio przeszkolić pracowników. Szkolenie z zakresu dozowania powinno być na tyle proste i przejrzyste, żeby pracownik sprzątający bez trudu zapamiętał wszystkie ważne informacje. Dlatego też, zasób tej wiedzy powinien zawierać:

 

Szkolenie merytoryczne

 

  • Dlaczego akurat ta metoda dozowania środków chemicznych?
  • Skutki przedozowania chemii
  • Możliwy zakres roztworu środka dla mycia codziennego oraz gruntownego
  • Informacja o szacunkowym, przewidywanym zużyciu środków w danym obszarze lub obiekcie

 

Szkolenie praktyczne

 

  • Praktyczna prezentacja tworzenia roztworu za pomocą wybranej metody
  • Samodzielne przygotowanie roztworu przez pracownika pod okiem przełożonego lub osoby szkolącej.

 

Niezwykle przydatne może się okazać opracowanie takich podstawowych informacji, najlepiej w formie papierowej, na przykład tabelki, z możliwościami dozowania i jego przeznaczeniem, które wraz z kartą charakterystyki stworzą niezbędne kompendium wiedzy o każdym, używanym przez nas środku myjącym.

Takie działanie może zapobiec sytuacjom, kiedy informacje, z reguły przekazywane ustnie pomiędzy pracownikami, umykają nowej na obiekcie osobie.

 

PODSUMOWUJĄC

 

Rozumiemy już, dlaczego dozowanie środków chemicznych jest tak wielce istotne w profesjonalnych firmach sprzątających. Pozwala znacząco obniżyć koszty chemii i zapobiega niszczeniu posadzek. Powodów, by kontrolować dozowanie, z pewnością jest wiele. Należałoby tutaj wspomnieć o aspekcie ekologicznym, ponieważ mniej zanieczyszczeń trafia do wód gruntowych, kiedy produkty myjące są właściwie stosowane.

Urządzenia takie jak stacje dozujące zdecydowanie podnoszą prestiż firmy sprzątającej, co może się przełożyć na poprawę relacji z klientem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie każdy obiekt będzie posiadał niezbędne do montażu warunki. Masz pytania?

Autor: Klaudia Orzechowska

Koordynator Operacyjny Śląsk