Biura w Krakowie – wynajem, usługi sprzątania, lokalizacje

Gdzie biuro dla Twojej firmy?

usługi sprzątania biur w Krakowie

Kraków to jedno z polskich miast, które ma najlepiej rozwinięte zaplecze biznesowe. W stolicy Małopolski dynamicznie rośnie liczba biurowców, głównie budynków typu mixed-up, które oferują przestrzenie na wynajem dla różnych firm. Ci, którzy chcą z tych biur skorzystać mają do wyboru nowoczesne kompleksy zlokalizowane w różnych częściach miasta. Choć sporo mówi się o popularyzacji pracy zdalnej czy hybrydowej to jednak dane z września 2021 roku jasno pokazują, że zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowej pod Wawelem nie maleje.

 

 

biurowce Kraków

 

 

Jak wynika z danych przedstawionych przez Dziennik Polski 21 we wrześniu 2021 biura na wynajem stanowiły imponującą powierzchnię 1,6 miliona metrów kwadratowych (Źródło: https://dziennikpolski24.pl/coraz-wiecej-biur-krakow-nadal-najbardziej-rozwinietym-biurowym-rynkiem-regionalnym-w-polsce/ar/c1-14397119). Pandemia tylko na krótko spowolniła tempo inwestycji deweloperskich w mieście. Wraz z dalszym dynamicznym rozwojem zaplecza biznesowego pojawia się zapotrzebowanie na usługi budowlane, architektoniczne, projektowania wnętrz i sprzątania biur w Krakowie. Przyjrzyjmy się bliżej jak obecnie wygląda sytuacja w stolicy Małopolski.

 

Gdzie zlokalizowane są krakowskie biurowce?

 

Jak w każdym mieście, również na mapie Krakowa są dzielnice tzw. biznesowe. Choć oczywiście nie brak biurowców nawet blisko Starego Miasta, to zdecydowanie najwięcej obiektów powstaje w okolicach Zabłocia, Nowej Huty, Ronda Matecznego, Grunwaldzkiego i Ronda Mogilskiego. To tutaj piętrzy się jedna z najnowszych budowli, czyli centrum biznesowe Unity Centre. Adaptacja „szkieletora”, czyli niedokończonego wieżowca, który według niektórych straszył, a według innych był jednym z symboli Krakowa, to kolejny dowód na niesłabnące zapotrzebowanie na biura. Popytu nie zatrzymała nawet pandemia i po okresie chwilowego zwolnienia, inwestycje w mieście znów przyspieszyły. Z czym wiąże się powstawanie takich kompleksów jak High5ive przy Pawiej, Podium Park przy al. Jana Pawła II czy 7R Park Kraków? Przede wszystkim z:

 • poprawą wizerunku miasta, uznaniem go za nowoczesne i prężnie rozwijające się zgodnie z europejskimi trendami,
 • dostępem do wygodnych, atrakcyjnie zlokalizowanych miejsc pracy, które podnoszą prestiż przedsiębiorstw i zapewniają dobre warunki pracownikom,
 • zapotrzebowaniem na specjalistów – inwestycje takie wymagają zatrudnienia firm budowlanych, architektów, a po wykończeniu firm do sprzątania biur w Krakowie.

 

biura Kraków

 

 

Pomimo tego, że obecnie sporo osób pracuje zdalnie, to nic nie wskazuje na to, żeby w stolicy Małopolski miało dojść do  zaniechania inwestycji w tym obszarze. Przeciwnie – oferowanie powierzchni biurowych na wynajem w 2021 roku nadal traktowany jest jako stabilna lokata kapitału z pewnym zwrotem.

 

Biura na wynajem w Krakowie – co wybrać?

 

Lista krakowskich biur na wynajem jest imponująco długa. Dlatego, jeśli szukasz miejsca dla siebie i swoich współpracowników zacznij od ustalenia:

 • jaka lokalizacja Cię interesuje,
 • jakiego metrażu potrzebujesz,
 • czy zależy Ci na biurze na wyłączność, czy dopuszczasz możliwość dzielenia z kimś przestrzeni do pracy, tzw. coworking,
 • czy potrzebujesz biura do pracy codziennej, czy okazjonalnej, tzw. biura wirtualne,
 • czy zależy Ci na wejściu z parteru, czy biuro może być zlokalizowane na wyższej kondygnacji (budynki z windą lub bez windy – zazwyczaj kamienice),
 • czy będziesz przyjmował w biurze klientów,
 • na jakim klimacie Ci zależy – nowoczesnym, przytulnym,
 • jakiego standardu wyposażenia oczekujesz – klimatyzacja, wygodne meble, zaplecze kuchenne i inne,
 • czy potrzebujesz biura, do którego przynależą miejsca parkingowe,
 • czy chcesz, aby zarządca budynku udostępniał firmę do sprzątania biur w Krakowie, czy zatrudnienie ekipy weźmiesz na siebie.

To dość długa lista, jednak jest bardzo dużo czynników, które trzeba rozważyć przed podpisaniem umowy o wynajem biura. Wiadomo, że nowoczesne obiekty położone w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach i mające duży metraż są droższe niż małe gabinety współdzielone z innymi najemcami.

 

Nie tylko wynajem biur, ale też usługi dodatkowe

 

Samo wynajęcie wygodnego i przestronnego biura w dobrej lokalizacji to jeszcze za mało, by móc rozpocząć prowadzenie swojego biznesu. Przestrzeń zazwyczaj trzeba zaadaptować do swoich potrzeb, kreując open space i gabinety, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne i inne, przeznaczone do wspólnego użytkowania. Na tym etapie na pewno warto skorzystać z usług dobrego architekta i projektanta, a także ekipy budowlanej do przeprowadzenia remontu. 

 

Kraków sprzątanie biura

 

W trakcie prac i po ich zakończeniu niezbędne będzie sprzątanie biura w Krakowie – to tzw. sprzątanie pobudowlane często związane także z wyniesieniem gruzu czy kompleksowym myciem okien i posadzek. Skoro zatrudnisz profesjonalną firmę porządkową, rozważ kontynuację współpracy. Przestrzeń biurową trzeba utrzymać w nieskazitelnej czystości, co wymaga regularnego sprzątania przy pomocy dobrej klasy sprzętu i preparatów. 

Szukasz biura w stolicy Małopolski? Świetnie! Znajdziesz tu wiele ciekawych propozycji. Ważne jest to, że w Krakowie, oprócz lokali czy stanowisko coworkingowych funkcjonuje też bogate zaplecze, tj. firmy do sprzątania biur czy konserwacji budynków. Z racji toczącego się tu życia akademickiego, nie brakuje też potencjalnych pracowników, czyli młodych osób mających status studenta. To dobre miejsce dla Twojego biznesu!