Jak wyczyścić fotel biurowy? Praktyczne wskazówki

Wygodne i zadbane miejsce w biurze wpływa nie tylko na satysfakcję z wykonywanej pracy, lecz także na jej efektywność. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy przedsiębiorcą, który zatrudnia innych, musisz zwracać baczną uwagę na wystrój biura. Zadbana przestrzeń do pracy jest także wizytówką przedsiębiorstwa. Kandydaci do pracy czy współpracownicy i kontrahenci, którzy od czasu do czasu pojawiają się w Twoim biurze, mogą zwracać uwagę na takie – z pozoru banalne – kwestie jak czyste i zadbane fotele biurowe. Co musisz wiedzieć o utrzymywaniu mebli tapicerowanych w czystości? Jak wyczyścić fotel biurowy? Jak wyczyścić siedzisko krzesła biurowego?

 

 

 

Jak skutecznie wyczyścić fotel biurowy z zanieczyszczeń?

 

Odpowiedź na pytanie o to, jak wyczyścić fotel biurowy, nigdy nie jest jednoznaczna. Największe znaczenie ma materiał, z którego wykonano siedzisko i oparcie. O ile sam stelaż jest najczęściej metalowy lub wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, o tyle tapicerowane elementy fotela biurowego mogą być wykonane między innymi ze skóry naturalnej lub ekologicznej, weluru i siatki. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie środki stosować do czyszczenia foteli biurowych.

Generalne zasady dotyczące czyszczenia foteli biurowych mówią o tym, aby reagować jak najszybciej po zabrudzeniu fotela. W tym aspekcie nawet tapicerowane meble do biura nie różnią się niczym od czyszczenia elektroniki. Nie jest ważne, czy musisz zmierzyć się z plamą mokrą, czy na przykład sypkim zabrudzeniem. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej.

Jak wyczyścić fotel biurowy z tekstylnym obiciem?

 

  1. Jeśli na siedzisko lub oparcie wylał się płyn, musisz jak najszybciej go odsączyć. Najlepsza będzie czysta szmatka. Możesz użyć również papierowych ręczników lub chusteczek, ale nie są one tak chłonne i mogą pozostawić drobinki na tapicerce. Pamiętaj, aby nie dociskać szmatki, ręcznika czy chusteczek do tapicerki, ale delikatnie zebrać wilgoć z jej powierzchni.
  2. Płyn, które zdążył wsiąknąć, należy wyczyścić szmatką (najlepiej z bawełny) z mydłem (najlepiej szarym). Delikatnie pocieraj nią plamę, ale tak, aby jej nie powiększyć.
  3. Weź czystą szmatkę zwilżoną wodą i usuń mydło z tapicerki.
  4. Nadmiar wody usuń tak samo jak usuwałaś lub usuwałeś płyn (patrz punkt 1).
  5. Aby szybko przywrócić fotel do stanu używalności, możesz sięgnąć po suszarkę do włosów. Wysusz mokre miejsce. Włącz najłagodniejszy program (najwolniejsze podmuchy o najniższej temperaturze) i wykonuj suszarką okrężne ruchy w odległości co najmniej kilkunastu centymetrów od tapicerki.

 

Jak wyczyścić fotel biurowy ze skórzanym obiciem?

 

  1. Jakiekolwiek plamy usuwaj za pomocą szmatki zwilżonej wodą.
  2. W razie powstania bardziej uporczywych plam sięgnij po szmatkę z mydłem.
  3. Po wyczyszczeniu skórzanej tapicerki za pomocą mydła dokładnie usuń jego pozostałości wilgotną szmatką.
  4. Potem miejsce czyszczenia dobrze wysusz, najlepiej za pomocą suchego kawałka materiału.

Podobnie wygląda czyszczenie foteli biurowych z elementami drewnianymi lub z tworzywa sztucznego. Wprawdzie na rynku przeważają modele z tekstylnym obiciem, ale niektóre w całości (mowa o siedzisku i oparciu) albo częściowo zostały wykonane właśnie z drewna (np. lakierowanego) bądź tworzywa sztucznego. Do ich czyszczenia warto używać wilgotnej szmatki, ewentualnie także przecierać szmatką z mydłem, a potem wycierać do sucha.

Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są bez wątpienia tkaniny hydrofobowe. Pokrywa je specjalna powłoka, która utrudnia wsiąkanie płynu w strukturę materiału obiciowego. Jeśli na taki mebel wyleje Ci się kawa lub sok, działaj jak najszybciej. Jak wyczyścić fotel z obiciem hydrofobowym? Niezwłocznie odsącz plamę. Użyj na przykład papierowego ręcznika, a potem popraw efekt za pomocą ściereczki. Dla pewności całkowitego usunięcia płynu możesz też przetrzeć powierzchnię obicia wilgotną szmatką.

 

Pranie fotela biurowego w kilku krokach – na co należy zwrócić uwagę?

 

Jeśli zastanawiasz się, jak wyprać fotel biurowy, zamiast czyścić go za pomocą szmatki, to możesz wybrać jeden z dwóch sposobów – pranie zdjętego obicia (ręczne lub w pralce automatycznej) albo odkurzaczem z funkcją prania.

  1. Jeśli w trakcie urządzania małego biura postawiłaś lub postawiłeś na meble ze zdejmowanym obiciem, to szybko przekonasz się, że był to świetny wybór. Po zdjęciu tekstylnego obicia upewnij się, że nadaje się ono do prania ręcznego albo w pralce. Informacji szukaj na metce. Jak wyprać fotel biurowy, a właściwie jego obicie, w pralce automatycznej? Wybierz najdelikatniejszy program prania w możliwie najniższej temperaturze, na przykład taki przeznaczony do prania ubrań z wełny. Obicie warto potem suszyć na płasko (koniecznie na metalowej suszarce, a nie w suszarce bębnowej).
  2. Możesz sięgnąć też po odkurzacz z funkcją prania. Odkurz nim całe obicie, jeśli chcesz po prostu odświeżyć fotel. Odkurzacz z funkcją prania nadaje się też do usuwania zabrudzeń. Taki sposób na utrzymanie w czystości sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku foteli z siedziskiem i oparciem z siatki, które trudno byłoby wyczyścić na przykład za pomocą ściereczki z mydłem.

Jakie środki stosować do czyszczenia foteli biurowych?

 

To, jak wyczyścić fotel i jakie środki stosować do czyszczenia foteli, zależy oczywiście od rodzaju zabrudzenia i typu obicia. Możesz zdecydować się na specjalne środki do czyszczenia i pielęgnacji foteli tapicerowanych lub skórzanych.

Sprawdź, czy przy fotelu znajduje się tzw. metka tapicerska. Odczytasz na niej informację o tym, jakiego rodzaju środków można używać do czyszczenia obicia. Symbol X wskazuje, że możesz jedynie odkurzać lub szczotkować fotel, a symbol W – że możesz używać również preparatów wodnych. Litera S oznacza możliwość zastosowania kosmetyków do tapicerki, których formuły nie oparto na wodzie, natomiast symbol W/S dopuszcza używanie kosmetyków wodnych i bezwodnych.

Wolisz domowe sposoby i odpowiedzi na pytania o to, jak wyczyścić siedzisko fotela lub jego oparcie? Przede wszystkim sięgaj po łagodne środki, takie jak wspomniane wcześniej szare mydło. Detergenty o ostrym działaniu, na przykład wybielacz do tkanin czy płyn do mycia naczyń, mogą pozostawić ślady po czyszczeniu… Wprawdzie uda Ci się wywabić plamę, ale na obiciu pozostanie nieestetyczne odbarwienie, które może rzucać się w oczy nawet bardziej niż wcześniejsze zabrudzenie.

Aby usunąć plamę, warto stworzyć także pastę z wody i sody oczyszczonej. Należy położyć ją na zabrudzone miejsce i odczekać kilka godzin. Po tym czasie pasta przeschnie i wyciągnie zabrudzenia, a jej pozostałości łatwo będzie usunąć za pomocą odkurzacza.

 

Jak dbać o czystość fotela biurowego?

 

Niezależnie od rodzaju obicia fotela biurowego należy systematyczne dbać o jego wygląd. Najlepiej raz na dwa tygodnie dokładnie go odkurzyć, idealnie za pomocą odkurzacza ze specjalną końcówką do czyszczenia mebli tapicerowanych. Należy sięgnąć też po nią zawsze wtedy, kiedy na fotel biurowy spadną okruszki lub inne drobinki. Należy je jak najszybciej odkurzyć, aby nie wbiły się w strukturę materiału obiciowego. Zwykły odkurzacz jest też odpowiedzią na pytanie o to, jak wyczyścić kółka od fotela z włosów.

Bardzo ważne jest również częste przecieranie stelaża fotela biurowego, a także jego natychmiastowe naprawy. Jeśli słyszysz skrzypienie lub odczuwasz jakiekolwiek nieprawidłowości w użytkowaniu fotela biurowego, koniecznie jak najszybciej je napraw, aby nie wywołały efektu domina, tzn. nie spowodowały uszkodzeń kolejnych elementów. Stelaż metalowy lub z trwałego i odpornego tworzywa sztucznego możesz przecierać wilgotną chusteczką do czyszczenia mebli albo szmatką zwilżoną wodą (na przykład z mikrofibry albo tkaniny frotté).

W odpowiedzi na pytanie: „Jak wyczyścić fotel biurowy?” warto podać jeszcze kilka podstawowych zasad:

  1. Lepiej unikać zabrudzeń, niż je czyścić. Staraj się jeść i pić z dala od stanowiska pracy.
  2. Jeśli pracujesz w domu albo w biurze przyjaznym dla zwierząt, systematycznie czyść fotel z sierści. Z kółek usuwaj ją odkurzaczem, a z tapicerki – za pomocą rolki z papierem samoprzylepnym lub zwilżonej gumowej rękawicy.
  3. Nie pocieraj mocno tapicerki, aby usunąć zabrudzenia, a tylko delikatnie ją przetrzyj. Mocne pocieranie mogłoby doprowadzić do uszkodzenia tkaniny.

Jeśli wiesz już, jak wybrać fotel odporny na plamy i jak go czyścić, to pamiętaj, że nie musisz robić tego samodzielnie. Skorzystaj z naszej oferty sprzątania biur i ciesz się czystymi fotelami biurowymi zachęcającymi do pracy!




autor: Anna Tora - Jarosz

Ania w Fresh Facility zajmuje się marketingiem. By lepiej tworzyć komunikacje, często rozmawia z pracownikami działu operacyjnego i handlowego. Dzięki wiedzy specjalistów z różnych obszarów firmy, łatwiej przekazywać informacje na temat usługi.