Reżim sanitarny w pracy

Prowadzenie biura w cieniu pandemii koronawirusa nie należy do najłatwiejszych. W obliczu prognoz o drugiej fali Office Managerowie mają pełne ręce roboty. Pojawiają się nowe pytania i problemy. Jak reagować na wzrost liczby zachorowań w regionie? Jak dezynfekować powierzchnie? Jak kontrolować pracowników? 

 

Dezynfekcja powierzchni w abonamencie

 

Warto zaznaczyć, że w świetle prawa i art. 207 kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie każdego pracownika. Choć decyzję o wdrożeniach konkretnych procedur leżą po stronie kadry kierowniczej, to odpowiedzialność za wykonanie i egzekwowanie stanu bhp w miejscu pracy spoczywa na Office Managerach. Portalbhp.pl sugeruje wręcz stworzenie dodatkowego, dedykowanego stanowiska, gdzie zakres obowiązków będzie w 100% dotyczył bezpieczeństwa i spraw związanych z koronawirusem. Jeśli osoba odpowiedzialna za biuro nie może liczyć na takie wsparcie, zawsze rozwiązaniem alternatywnym jest profesjonalna firma sprzątająca. 

 

 

Podstawowe zasady 

 

Utrzymywanie czystości w miejscu pracy może hamować rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Oprócz ograniczenia narażenia na nowy szczep koronawirusa — znany jako COVID-19 - podjęcie następujących kroków może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się grypy i innych wirusów. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), choroby układu oddechowego przenoszą się na ogół przez kaszel lub kichanie, dotykanie przedmiotów zanieczyszczonymi rękami i dotykanie twarzy po dotknięciu skażonych przedmiotów. Zadbanie o przestrzeganie wytycznych jest ważne szczególnie w zbliżającym się w okresie jesienno-zimowym. Jeśli nie chcemy, aby sezon grypowy sparaliżował pracę firm, należy bezwzględnie przestrzegać dobrze znanych zasad. Ważne, aby otwarcie komunikować pracowników i uczulać, że należy unikać kaszlu i kichania w dłonie, zasłaniać nos i usta chusteczką higieniczną, która następnie powinna być umieszczona w koszu. 

Ozonowanie - pytania i odpowiedzi 

Aby zminimalizować zagrożenie sezonu grypowego, w obrębie biura konieczne jest: 

  • rutynowe czyszczenie i dezynfekcja często dotykanych przedmiotów i powierzchni, takich jak telefony, klawiatury, klamki, biurka i stoły
  • naczynia i sztućce w pomieszczeniach wspólnych kuchni należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i dokładnie wysuszyć
  • dopilnowanie, aby żywność, taka jak chipsy i kanapki, nie była pozostawiona otwarta do wspólnego użytku, chyba że jest oddzielnie zapakowana

 

Higiena rąk powinna być promowana poprzez zapewnienie personelowi, wykonawcom, usługobiorcom i gościom dostępu do urządzeń do mycia rąk i środków do mycia rąk na bazie alkoholu. Podstawowe mycie rąk uznane za najskuteczniejszy sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji. 

 

Zakrywanie ust i nosa w miejscu pracy

 

Maseczki ochronne - czy trzeba nosić maseczkę w biurze? Obowiązek zakrywania twarzy mają pracownicy, którzy w bezpośredni sposób obsługują klientów. Podobnie, jeśli pracownik przebywa w częściach wspólnych, które są ogólnodostępne, takie jak recepcja, hall czy wejście do biura. Wszystkim pracownikom, którzy mają kontakt z interesariuszami, pracodawca powinien zapewnić odpowiednie zabezpieczenia: maseczkę albo przyłbice, rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji.

Inspekcja pracy skontroluje warunki? 

 

Główny Inspektor pracy zapowiada kontrole w żółtych i czerwonych strefach. Szczególny nacisk ma być kładziony na duże zakłady produkcyjne. Oczywiście Sanepid ma prawo karać mandatami za łamanie przepisów sanitarnych. W dobie koronawirusa hasło „reżim sanitarny” jest odmieniany przez wszystkie przypadki. W biurach odpowiedzialność za porządek, a teraz również bezpieczeństwo pracowników spada na Office Managerów. Fresh Office oferuje wsparcie w tym wyzwaniu. Nie musisz tracić czasu na szukanie dostawców. Zadbamy o sterylność wszystkich pomieszczeń, środki dezynfekujące i bieżące odkażanie najczęściej dotykanych miejsc. Pracujemy w tle, doradzamy w procesie utrzymania czystości, obecność koordynatora na danym obiekcie jest gwarancją dobrej komunikacji i jakości usługi. 

 

 

 

Postaw na profesjonalne wsparcie 

 

Potrzebujesz środków dezynfekujących, maseczek, mydeł bądź dozowników, które należy zamontować przy wejściu do biura? Powrót do biura nie musi być trudny. Możesz liczyć na pomoc. Fresh Facility, to więcej niż sprzątanie. Dzięki doświadczeniu z obsługi pond 150 firm podnosimy także komfort pracy pracowników oraz dbamy o ich bezpieczeństwo. Możesz pomyśleć o nas jak o parasolu, który chroni przed brudem, kurzem i wirusami. Dostarczamy ciągły i powtarzalny proces sprzątania biura, pomagamy dostosować się do aktualnych wymogów reżimu sanitarnego i rządowych wytycznych.