Prowadzenie biura w cieniu pandemii koronawirusa nie należy do najłatwiejszych. W obliczu prognoz o drugiej fali Office Managerowie mają pełne ręce roboty. Pojawiają się nowe pytania i problemy. Jak reagować na wzrost liczby zachorowań w regionie? Jak dezynfekować powierzchnie? Jak kontrolować pracowników?
Dezynfekcja powierzchni w abonamencie
Warto zaznaczyć, że w świetle prawa i art. 207 kodeksu pracy obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie każdego pracownika. Choć decyzję o wdrożeniach konkretnych procedur leżą po stronie kadry kierowniczej, to odpowiedzialność za wykonanie i egzekwowanie stanu bhp w miejscu pracy spoczywa na Office Managerach. Portalbhp.pl sugeruje wręcz stworzenie dodatkowego, dedykowanego stanowiska, gdzie zakres obowiązków będzie w 100% dotyczył bezpieczeństwa i spraw związanych z koronawirusem. Jeśli osoba odpowiedzialna za biuro nie może liczyć na takie wsparcie, zawsze rozwiązaniem alternatywnym jest profesjonalna firma sprzątająca.
Podstawowe zasady
Utrzymywanie czystości w miejscu pracy może hamować rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Oprócz ograniczenia narażenia na nowy szczep koronawirusa — znany jako COVID-19 - podjęcie następujących kroków może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się grypy i innych wirusów. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), choroby układu oddechowego przenoszą się na ogół przez kaszel lub kichanie, dotykanie przedmiotów zanieczyszczonymi rękami i dotykanie twarzy po dotknięciu skażonych przedmiotów. Zadbanie o przestrzeganie wytycznych jest ważne szczególnie w zbliżającym się w okresie jesienno-zimowym. Jeśli nie chcemy, aby sezon grypowy sparaliżował pracę firm, należy bezwzględnie przestrzegać dobrze znanych zasad. Ważne, aby otwarcie komunikować pracowników i uczulać, że należy unikać kaszlu i kichania w dłonie, zasłaniać nos i usta chusteczką higieniczną, która następnie powinna być umieszczona w koszu.
Ozonowanie - pytania i odpowiedzi
Aby zminimalizować zagrożenie sezonu grypowego, w obrębie biura konieczne jest:
- rutynowe czyszczenie i dezynfekcja często dotykanych przedmiotów i powierzchni, takich jak telefony, klawiatury, klamki, biurka i stoły
- naczynia i sztućce w pomieszczeniach wspólnych kuchni należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i dokładnie wysuszyć
- dopilnowanie, aby żywność, taka jak chipsy i kanapki, nie była pozostawiona otwarta do wspólnego użytku, chyba że jest oddzielnie zapakowana
Higiena rąk powinna być promowana poprzez zapewnienie personelowi, wykonawcom, usługobiorcom i gościom dostępu do urządzeń do mycia rąk i środków do mycia rąk na bazie alkoholu. Podstawowe mycie rąk uznane za najskuteczniejszy sposób zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji.
Zakrywanie ust i nosa w miejscu pracy
Maseczki ochronne - czy trzeba nosić maseczkę w biurze? Obowiązek zakrywania twarzy mają pracownicy, którzy w bezpośredni sposób obsługują klientów. Podobnie, jeśli pracownik przebywa w częściach wspólnych, które są ogólnodostępne, takie jak recepcja, hall czy wejście do biura. Wszystkim pracownikom, którzy mają kontakt z interesariuszami, pracodawca powinien zapewnić odpowiednie zabezpieczenia: maseczkę albo przyłbice, rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji.