Bezpieczeństwo i higiena pracy personelu sprzątającego

bezpieczeństwo pracy personelu sprzątającego

Dużo mówi się dzisiaj o największym problemie branży utrzymania porządku, jakim jest brak wykwalifikowanego personelu do pracy. Tymczasem pytanie brzmi – na ile firmy porządkowe pretendujące do miana najlepszych dbają o swoich pracowników i zapewniają im bezpieczne oraz higieniczne środowisko pracy? My możemy pochwalić się licznymi rozwiązaniami, które nie tylko poprawiają jakość i efekty sprzątania, ale też ułatwiają ekipie porządkowej wykonywanie zadań. Poznaj naszą kulturę pracy – dowiedz się, jak duży wpływ na udaną współpracę z podwykonawcami mają profesjonalne maszyny i ekologiczne środki czyszczące i warunki zatrudnienia proponowane naszym pracownikom.


W firmie pracuję od 4 lat, mam stałe obiekty, realizuje także usługi dodatkowe takie jak mycie okien, czy gruntowne doczyszczanie powierzchni. Cenię sobie współpracę z koordynatorem, który jest dla nas wsparciem w układaniu harmonogramu prac, czy zamawianiu środków czystości"

Anna Tokarz

Jak maszyny sprzątające wpływają na komfort pracy personelu?

 

Personel sprzątający obiekt ma przed sobą wiele zadań do wykonania. Spora część z nich mogłaby zostać wykonana lepiej, szybciej i dokładniej, gdyby specjaliści otrzymali do dyspozycji nowoczesne maszyny. Maszyny myjące i profesjonalne odkurzacze – to tylko niewielka część długiej listy sprzętów, w które można wyposażyć pracowników. Niestety wysoki koszt inwestycji skutecznie odstrasza wielu przedsiębiorców przed takimi inwestycjami. Ale nie nas – udowadniamy, że nowoczesne wyposażenie ekipy porządkowej to coś, co zapewnia nie tylko najlepsze standardy sprzątania zgodnie ze standardami BHP, ale też odciąża ludzi, poprawia ich bezpieczeństwo oraz wydajność.

 

 

 

 

Maszyny i urządzenia sprzątające – w co wyposażyć personel?

 

Wyposażenie personelu sprzątającego w profesjonalny sprzęt nie powinno być już dzisiaj postrzegane jak zbytek. Przeciwnie – rozumiemy, jak duże znaczenie dla naszych zespołów mają dobre urządzenia czyszczące. Podkreślamy: dobre, czyli takie, które mają zaawansowane systemy filtracji zanieczyszczeń, emitują niski poziom hałasu, są kompaktowe i intuicyjne w prowadzeniu. 


Teraz technologia to nie luksus, choć nadal firmy, które przestrzegają standardów wizerunkowych (jednolite uniformy, elegancki wygląd, kompetencje, doświadczenie wiedza i gotowość do służenia pomocą) oraz jednocześnie inwestują w sprzęt czyszczący stanowią mniejszość. Fresh Facility od lat rozszerza i modernizuje swój park maszynowy. Mamy dostęp do zaawansowanych rozwiązań czyszczących, już dzisiaj dopasowujemy swoje standardy do trendów panujących na globalnym rynku usług porządkowych. 

Korzystamy z:

  • parownic, które skutecznie zabijają wirusy i bakterie gromadzące się w miejscach, użytkowych gdzie pracownicy obiektów pracują i przemieszczają się,
  • odkurzaczy do zastosowań komercyjnych – urządzenia do czyszczenia na sucho, urządzenia kolumnowe, plecakowe, do czyszczenia na mokro,
  • urządzenia do prania dywanów i tapicerek - takie jak szorowarki jednotarczowe  pozwalające na utrzymanie czystości między innymi w przestrzeniach biurowych, 
  • polerek – do konserwowania podłóg i przywracania im utraconego blasku, zarówno w wersji przewodowej, jak i akumulatorowej o szerokim zasięgu,
  •  zamiatarek – do dokładnego i bezpyłowego czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni. Wydajne nawet w trudnych przemysłowych warunkach.

Posiadanie powyższych maszyn pozwala nam skutecznie realizować obowiązki w miejscach, które są poddawane naszej opiece. Wykwalifikowany personel oddelegowany do ich obsługi radzi sobie w takich obiektach jak: biura, biurowce, hale magazynowe, przychodnie zdrowia, placówki publiczne czy tereny zewnętrzne. 

Planujesz modernizację wyposażenia ekipy sprzątającej? Mamy dla Ciebie trzy wskazówki – zastanów się, jakie czynności wykonujesz najczęściej i jakie zajmują Ci najwięcej czasu. Zainwestuj najpierw w urządzenie wielofunkcyjne. Wreszcie – zaufaj dobremu producentowi o ugruntowanej pozycji rynkowej. Dlaczego? Bo oprócz wysokiej jakości sprzętu, gwarantuje on dostęp do kompleksowego, autoryzowanego planu serwisowego.

 

Jakie znaczenie dla pracowników ma stosowanie ekologicznych środków czystości?

 

Zauważ, że wiele powyższych sprzętów, jak np. parownice pracują bez użycia środków czyszczących. Dlaczego jest to zaletą? Tam, gdzie płyny i koncentraty są jednak niezbędne, tanią i agresywną chemię zastępujemy ekologicznymi odpowiednikami. Owszem, są one droższe, ale wysoce efektywne. I, co ważne w kontekście troski o personel, nie stanowią zagrożenia dla pracowników. Problemy skórne, podrażnienia dróg oddechowych, reakcje alergiczne – nasi pracownicy nie doświadczają dyskomfortu w codziennej pracy.

Pomocne w dozowaniu chemii jest korzystanie z urządzeń, które mają inteligentny system zarządzania detergentem. Umożliwia on ograniczenie zużycia nie tylko środków czyszczących, ale też wody.


Moi klienci interesują się tym, jaką chemię stosujemy do sprzątania. Cieszę się, bo mając i-mopa mogą wlać znacznie mniej płynu i uzyskać bardzo dobry efekt sprzątania. Posadzka lśni, klient jest zadowolony i znów zamawia u nas eco sprzątanie biur w Krakowie lub innym mieście.

Urszula Kowalska

 

Szkolenia i wiedza merytoryczna

 

Sprzęt i środki to nie wszystko. Trzecim filarem dobrej usługi jest technika sprzątania. Inwestujemy w szkolenia koordynatorów, brygadzistów a także pracowników wykonujących usługę. Dbamy o szkolenia z materiałoznawstwa, z podstawowej wiedzy chemicznej i dozowania środków. 


Przy każdym nowym obiekcie, jako personel sprzątający jesteśmy wdrażani przez koordynatora. Regularnie szkolimy się także z technologii środków czystości czy z mechaniki sprzątania. Jesteśmy odpowiedzialni za ewentualne uszkodzenia powierzchni w obiekcie, dlatego wiedza jest kluczowa"

Patrycja Biernadzik

 

Sprzątanie – nie tylko czynność, ale też filozofia

 

Dzisiaj sprzątanie to nie tylko podstawowa czynność ukierunkowana na uporządkowanie terenu i wykonanie minimum obowiązków. W tym aspekcie zgadzamy się z naszymi dostawcami maszyn i powtarzamy za firmą Nilfisk: Widoczne sprzątanie zapewnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa przebywania w przestrzeniach przeznaczonych do wspólnego użytku. Cieszymy się, mogąc pracować na zaawansowanych technologicznie urządzeniach tej marki, które cieszą się dobrymi opiniami naszych pracowników.

 

Sprzątanie zrównoważone – korzyści dla personelu

 

Filozofia sprzątania zrównoważonego daje personelowi poczucie, że są nie tylko pracownikami wykonującymi swoje zadania. Realnie wpływają oni na kształtowanie sposobu postrzegania otoczenia – ich obecność uspokaja pracowników biurowców, przekonuje klientów o tym, że dany obiekt wdraża i przestrzega procedury BHP. Potwierdzeniem tego są np. certyfikaty budynków LEED wystawiane obiektom spełniającym odpowiednie kryteria czystości. 

 

Podobnie jest z maszynami sprzątającymi. Ich obecność na terenie Twojej placówki gwarantuje utrzymanie czystości na wysokim poziomie, bez zakłócania pracy Twoich pracowników. Jako Fresh Facility specjalizujemy się także w serwisie dziennym, dostosowanym do indywidualnych potrzeb danego biura. Udowadniamy, że w cichy i nienachalny sposób można dbać o porządek na bieżąco, a nie tylko po zakończonym dniu pracy, co w wielu miejscach jest po prostu niewystarczające. 

We Fresh Facility kreujemy przyjazne, bezpieczne stanowiska pracy. Dlatego nasi specjaliści decydują się zostać z nami na dłużej. To ważne, że gromadząc cenny know how i zbierając doświadczenie wykorzystują je w pracy, która przynosi realne korzyści naszym klientom oraz ich pracownikom.

 

Autor: Łukasz Radzikowski

Zarządza oddziałami w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Z branżą usług porządkowych związany od 10 lat. Posiada doświadczenie w zarządzaniu usługą sprzątania na obiektach hotelowych, galeriach handlowych oraz biurowcach. Czynny praktyk zawodu, wykonuje usługi prania wykładzin i gruntownego doczyszczania powierzchni. Wspiera rozwój Fresh Facility odpowiadając za szkolenia i budowanie wiedzy merytorycznej zespołu.