Częstotliwość prania wykładzin w firmie zawsze zależy od tego, jak intensywnie są one użytkowane i na jakie zabrudzenia narażone. Tam, gdzie ruch pieszy jest zintensyfikowany, a użytkownicy nie korzystają z obuwia zamiennego zachodzi potrzeba częstszego prania, podczas gdy w innych miejscach wystarczy przeprowadzić czynność raz na kilka miesięcy. Na niektórych wykładzinach ślady są bardziej widoczne nie tylko z powodu zabrudzeń, ale też przesuwania foteli na kółkach czy stawiania ciężkich mebli. Dowiedz się, co na temat częstotliwości prania wykładzin w firmie uważają specjaliści.
Wykładziny to popularny element wykończenia wnętrz biurowych. Ich popularność bierze się z tego, że są estetyczne, a przy tym wykazują działanie wygłuszające i po prostu – przyjemnie się po nich chodzi. Jednak z wyborem tego stylu aranżacji posadzki wiąże się także konieczność regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie wykładzina stanie się rodzajem filtra wyłapującego kurz i zatrzymującego w środku drobinki piasku czy okruchy. Harmonogram odkurzania i mycia wykładzin to ważny element strategii porządkowej każdego przedsiębiorstwa. Zobacz, co wziąć pod uwagę przy jego opracowywaniu.
Czyszczenie wykładzin – jak często?
Częstotliwość prania wykładzin trzeba uzależnić od tego, z jakim rodzajem nawierzchni mamy do czynienia i w jakim miejscu się ona znajduje. Najsilniejsze zabrudzenia pojawiają się przy biurkach i w przejściach, bo tam chodzi najwięcej osób. Od tego także zależy, jak często i intensywnie będzie trzeba myć wykładzinę. Zazwyczaj zaleca się:
- odkurzanie – codziennie lub co drugi dzień,
- usuwanie plam z pasty do butów, atramentu od drukarki, kawy – najszybciej jak się da, zanim ciecz zdąży wsiąknąć w głębsze partie wykładziny,
- czyszczenie z zabiegami pielęgnacyjnymi, w tym impregnacją – raz na pół roku lub częściej, zwłaszcza w korytarzach i holach,
- gruntowne pranie ekstrakcyjne – raz na pół roku, minimum raz na rok.
Powyższe wskazówki są jedynie orientacyjne. Częstotliwość sprzątania trzeba uzależnić od własnego poczucia estetyki i higieny, jak również pory roku (wykładziny szybciej brudzą się zimą), lokalizacji wykładzin (sale konferencyjne są rzadziej używane niż korytarze, więc wykładzina brudzi się tam w mniejszym stopniu) i wreszcie liczby pracowników oraz klientów korzystających na co dzień z biura.
O spersonalizowaną propozycję harmonogramu warto poprosić przedstawiciela firmy sprzątającej, którą zatrudniasz do czyszczenia i pielęgnowania wykładzin.
Jakie zabiegi czyszczące wykonuje się na wykładzinach?
Odkurzanie wykładzin biurowych
Podstawowym zabiegiem jest odkurzanie wykładzin biurowych przy pomocy odkurzacza przemysłowego z odpowiednią końcówką, najlepiej turboszczotką. Świetnie „wyciąga” ona nawet wdeptane i mocno przytwierdzone do włókien zabrudzenia, w tym także sierść i włosy (co jest istotne w biurach przyjaznych zwierzętom). Odkurzanie wykładziny można przeprowadzić przy okazji odkurzania toalet czy kuchni. Odkurzacz musi mieć dużą moc ssania, spory i szczelny zbiornik na nieczystości, jak również długi przewód pozwalający na swobodne docieranie nawet do miejsc oddalonych od gniazdka. W niektórych firmach stosuje się instalacje pod odkurzacze centralne, jednak nadal są one bardziej popularne w domach prywatnych niż w obiektach biurowych.
Jak często? Odkurzać należy codziennie lub co drugi dzień
Usuwanie plam z wykładzin
Odplamianie pozwala skutecznie zwalczyć zabrudzenia z atramentu czy kawy. Jednak im szybciej zostanie wykonane tym lepiej – ciecz nie zdąży jeszcze wsiąknąć w głębsze partie runa i nie spowoduje trwałych zmian w strukturze czy kolorze włókien. Odplamianie na mokro wykonuje się miejscowo.
Jak często? Jak tylko pojawią się plamy z atramentu, kawy czy pasty do butów.
Pranie na sucho – kapsułkowanie
Kapsułkowanie stosuje się zwłaszcza na wykładzinach wiskozowych i można je przeprowadzać miejscowo. Za pomocą szorowarki nanosi się suche wiórki miejscowo na zabrudzenia, a gdy te wyschną są wciągane odkurzaczem o dużej mocy. Przy okazji włókna wykładziny zostają rozczesane. Zaletą metody jest jej skuteczność i brak konieczności robienia przerw w pracy.
Jak często? Co 4-6 miesięcy
Pranie ekstrakcyjne na mokro
Silnie zabrudzone wykładziny, które nie wymagają prania punktowego, lecz całościowego poddaje się zabiegowi czyszczenia ekstrakcyjnego. Najpierw odkurza się wykładziny, a po podniesieniu runa rozprowadza się środek czyszczący metodą natryskową, co pozwala na dokładną i szybką aplikację.
Jak często? 1-2 razy w roku
Dlaczego regularne mycie wykładzin jest ważne?
Regularne pranie wykładzin pozwala na szybsze i bardziej skuteczne usuwanie zabrudzeń, jeszcze zanim na dobre wsiąkną w dywan lub zostaną w niego wdeptane. Ponadto pielęgnacja przeprowadzana od czasu do czasu pomaga utrzymać wykładzinę biurową w dobrej kondycji i zapewnić pracownikom oraz klientom przebywanie w czystym, higienicznym wnętrzu. Zlecenie jej utrzymania najlepiej przekazać zewnętrznej firmie sprzątającej, bo ta dysponuje odpowiednimi preparatami i sprzętem do odkurzania oraz prania różnymi metodami (na mokro i na sucho).