Rok 2022 przyniósł nam wreszcie luzowanie obostrzeń i wielu pracownikom umożliwił powrót do biura. Nie da się jednak nie zauważyć zmian, które zaszły w projektowaniu przestrzeni biurowej oraz jej bieżącym utrzymaniu. Pewne rewolucje mają też miejsce w przepisach. Toczą się dyskusje o tym, czy pracodawcy mogą weryfikować, czy przyjęli oni wszystkie wymagane dawki szczepienia na Covid-19. Zobacz, jakie są potrzeby pracowników i jak prawidłowo je zaspokajać.
Rosnące wymagania względem czystości
Wiadomość o powrocie do biura wywołała entuzjazm tylko u części pracowników. Spora grupa ma wątpliwości, czy jest to dobry pomysł. Do rezygnacji z pracy zdalnej jest w stanie przekonać ich nie owocowy piątek czy nowy sprzęt, ale… czystość. Nawet 66% osób, które wypowiedziały się w sondażu Cleaning Coalition of America wskazało, że przestrzeganie przez pracodawcę przepisów BHP będzie miało duży wpływ na ich komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Coś, co wydawałoby się nie mieć istotnego znaczenia jeszcze kilka lat wcześniej, w postpandemicznej rzeczywistości okazuje się być zachętą do pracy w danym obiekcie. W tym samym badaniu 40% respondentów zapewniło, że brudne biuro jest dla nich przeszkodą nie do pokonania i prędzej zmienią pracę niż zdecydują się wykonywać ją w niehigienicznych warunkach.
Jak przekonać pracowników?
Jak zatem przekonać pracowników, że biuro, które im udostępniasz jest odpowiednio przygotowane na powrót dziesiątek czy setek osób? Przede wszystkim pozwolić im naocznie ocenić, jak wygląda dzisiaj ich miejsce pracy i jakie standardy zostały wdrożone. Dowodami na to będą:
- regularnie wykonywane sprzątanie biura - gabinetów, klatek schodowych, wind, korytarzy, kuchni, szatni,
- nieskazitelnie czyste toalety,
- stojaki z płynem dezynfekującym - najlepiej włączane dotykowo,
- zapewniony stały dostęp do środków czystości,
- przestrzeganie zapisów dotyczących utrzymywania dystansu społecznego, noszenia maseczek,
- organizowanie stanowisk w taki sposób, aby każdy pracownik dysponował własnym sprzętem i nie musiał dzielić go z innymi.
Większość firm chce, aby otwarcie gospodarki i możliwość pracy stacjonarnej nie były chwilowe, lecz trwałe. Dlatego też zależy im na czystości w takim samym stopniu, jak pracownikom. Gdyby okazało się, że dane biuro jest ogniskiem koronawirusa to ucierpią na tym nie tylko ludzie, ale też wizerunek przedsiębiorstwa. A do tego nie można dopuścić w sytuacji, gdy konkurencja na rynku jest ogromna i tylko czeka na Twoje potknięcie.
Wyposażenie biur w 2022 roku
Czystość i profesjonalne sprzątanie biura to priorytety, jednak nie maleją oczekiwania pracowników względem komfortu. Wiele firm dobrze wykorzystało okres lockdownu na przeprowadzenie niezbędnych remontów, renowacji czy modyfikacji wnętrz, dostosowując je do światowych trendów. Można tu zauważyć rezygnację z przestrzeni typu open space na rzecz mniejszych i bardziej kameralnych biur sprzyjających wyciszeniu i pracy kreatywnej. W wielu miejscach, o ile metraż na to pozwalał, zostały wydzielone strefy do relaksu i takie do wykonywania obowiązków zawodowych w pojedynkę. Niektóre firmy, jak np. londyński oddział Citigroup na taką modernizację przeznaczyły aż 100 milionów funtów! W wieżowcu, w którym mieszczą się biura przewidziano nawet ogrody zimowe i ogrody dla zdrowia.
Pracownicy w 2022 roku są bardziej krytyczni względem miejsc, w których mają pracować. Jeżeli biura stacjonarne mają konkurować z domowymi, to muszą zaoferować coś nietypowego. Dlatego dzisiaj najwięksi rynkowi potentaci tacy jak Google, Amazon czy Microsoft prześcigają się we wdrażaniu rozwiązań propracowniczych, udostępniając im baseny, strefy chilloutu, pokoje gier oraz wiele innych udogodnień.
Work life balance
Czasem jednak wystarczającą zachętą okaże się po prostu biuro dobrze wyposażone. Co to oznacza? Że czas wymienić stare meble na nowe - ergonomiczne. To nie zawsze jest oczywiste dla pracodawcy, że wiele godzin spędzanych w pozycji siedzącej może powodować ból kręgosłupa czy dyskomfort. Ponadto spora grupa pracowników nie ma możliwości stworzyć sobie wygodnego biura w domu. Zazwyczaj musi im wystarczyć wydzielona część salonu czy sypialni, gdzie zmieści się tylko proste biurko i krzesło. To z kolei zabiera wolną przestrzeń i przyczynia się w znacznym stopniu do zaburzenia work life balance. Tak zaaranżowane biuro nie oferuje ani prywatności, ani warunków do prowadzenia rozmów. Nie sprzyja też wydajnej pracy.
Niechęć pracowników do pracy stacjonarnej
Nawet, jeśli Twoje biuro zostało odpowiednio przygotowane do powrotu pracowników, przy komunikowaniu im tej radosnej nowiny możesz spotkać się z rezerwą, a nawet niechęcią. 2-letni okres pracy zdalnej wielu z nim uzmysłowił, że sporo czasu i pieniędzy można zaoszczędzić nie dojeżdżając każdego dnia do biura. Ale to nie jedyne argumenty, które przemawiają za pracą zdalną.
Jeżeli napotkasz pracowniczy opór, nie wpadaj w panikę. Przede wszystkim dowiedz się, co stoi za sprzeciwem, czy jest to strach o własne zdrowie, czy raczej wygoda. Bez względu na powód i jeśli nie będziesz chciał stracić pracownika, postaraj się wypracować optymalne rozwiązanie dla wszystkich – siebie, klientów i zatrudnionych. W jaki sposób?
Wiele firm takich jak NatWest, HSBC czy Standard Chartered proponuje wdrożenie modelu hybrydowego. Za taką opcją opowiedziało się aż 68% badanych w kwartalnej ankiecie Future Forum. Byli to pracownicy umysłowi, którzy wszystkie swoje obowiązki z powodzeniem mogą realizować zdalnie, spotykając się ze współpracownikami czy przełożonymi online.
Czy biura w 2022 czeka rewolucja?
W 2022 roku pracownicy oczekują przede wszystkim powrotu do czystych biur, komfortowo i nowocześnie wyposażonych. Przedsiębiorcy mogą napotkać opór ze strony osób, które przywykły już do home office i pracę stacjonarną oceniają jako mniej elastyczną, wymagającą większego zaangażowania czasu, ale też pieniędzy potrzebnych na zakup biletów miesięcznych czy paliwa. Kluczowe będzie też dostosowanie się do zmian w przepisach, które weszły w życie w 2022 roku.