Najczęstsze błędy w utrzymaniu czystości biurowca klasy A. Porady dla Property Managerów

Na co zwrócić uwagę, wybierając oraz kontrolując firmę sprzątającą?

 

Biurowiec klasy A to miejsce, w którym czystość nie jest tylko kwestią bezpieczeństwa użytkowników, ale przede wszystkim wizerunku. Każdy najemca biurowca oczekuje, że będzie to przestrzeń funkcjonalna dla pracowników, ale także reprezentacyjna. W tym kontekście szalenie ważne jest, aby firma sprzątająca obsługująca dany budynek pamiętała o tym od pierwszego dnia. Zadanie nie jest proste. Należy tak rozplanować swoje działania i ułożyć harmonogram, aby sprostać oczekiwaniom wymagających administratorów i ich klientów. Oczekiwania są wysokie, a jakość dostarczanej usługi często odbiega od początkowych założeń. Niestety, firmy sprzątające świadczą usługi na poziomie, który nie przystaje do wysokiej klasy biurowców. W tym tekście postaram się wskazać najczęstsze błędy, jakie są popełniane przez firmy utrzymujące czystość biurowców. 

 

Zapominanie o tzw. „świętej strefie wejściowej” 

 

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Ta prawidłowość obowiązuje także w utrzymaniu czystości. Nawet jeżeli biurowiec będzie w całości bardzo skrupulatnie wysprzątany, ale na drzwiach wejściowych zostaną smugi od polerowania to nici z pozostałego wysiłku. Należy pamiętać, że strefa wejściowa jest kluczowa i trzeba zadbać o nią priorytetowo. W skład strefy wejściowej wchodzą zwykle: teren zewnętrzny przed wejściem, drzwi wejściowe, przedsionek (w przypadku dwóch rzędów drzwi), przeszklenia w pobliżu wejścia, hol i oczywiście recepcja. 

 

sprzątanie biurowców

 

Nieumiejętne mycie podłóg (zwłaszcza w holach) 

 

Hol to jeden ze składowych strefy wejściowej, o którą trzeba profesjonalnie zadbać. Tu potrzeba jest wiedza z materiałoznawstwa i umiejętność dopasowania środków czyszczących do danej powierzchni. W tej sferze firmy sprzątające popełniają wiele błędów. Najważniejsze z nich to: 

  • źle dobrany środek myjący 
  • nieprawidłowe dozowanie chemii 
  • błędna technika mopowania 

Te błędy doprowadzają do zmatowienia posadzki, łuszczącej się powłoki, odbarwień, czy odkładania się nadmiaru chemii. A to wszystko przekłada się na fatalny efekt wizualny. Przy złej technice pojawiają się mazy i widoczne drogi mopowania. 

 

usługi porządkowe dla biurowców

 

Używanie niecertyfikowanych płynów do dezynfekcji 

 

To błąd, który pojawił się w zeszłym roku wraz z wybuchem epidemii Covid-19. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na środki do dezynfekcji wiele firm bez doświadczenia uruchomiło produkcję tychże środków. Przez to na rynku nadal można spotkać dezynfekcję miernej jakości, która powoduje niszczenie powierzchni — odbarwienia, ścieranie wierzchniej warstwy czy matowienie. 

 

Brak dokładnego zakresu wykonywanych czynności 

 

To błąd uniwersalny niezależnie od aktualnej sytuacji epidemiologicznej, czy typu budynku. ”Ma być czysto” - to najczęstsze określenie używane przez firmy sprzątające, ale też przez Administratorów. Niestety w praktyce okazuje się, że pojęcie „czystości” jest względne i każdy inaczej ją definiuje. Żeby uniknąć zbędnych nieporozumień, profesjonalna firma sprzątająca powinna przygotować kompleksowy zakres czynności dedykowany dla danego biurowca. Powinny się w nim zawrzeć czynność, które Property Manager wskazał za kluczowe, ale także te, które firma sprzątająca z doświadczenia uznaje za niezbędne do profesjonalnego utrzymania czystości w budynku. 

 

 

 

Zapominanie o szczegółach i rzadkich czynnościach 

 

Zakładając, że firma sprzątająca uzgodniła dokładny zakres sprzątania z Zarządcą budynku, należy przejść do drugiego kroku, czyli jego skrupulatnej realizacji. Najczęściej firmy sprzątające nie mają problemu z pamiętaniem o powtarzalnych czynnościach wykonywanych regularnie, takich jak mycie maszynowe garażu czy zamiatanie parkingu. Problem pojawia się w przypadku czynności wykonywanych rzadziej niż raz w miesiącu. Bardzo często firmy sprzątające o nich zapominają. Do czynności często zapomnianych należą m.in. mycie szklanych daszków nad wejściami do budynku, przecieranie konstrukcji poręczy i barierek, usuwanie kurzu z gzymsów. 

 

Bagatelizowanie zimy 

 

Utrzymanie zimowe w ostatnich latach było spychane na dalszy plan, bo zimy były bardzo łagodne, zwłaszcza w miastach. I przyszła zima 2020/2021, która przypomniała, że w Polsce może przez kilka dni padać śnieg i utrzymywać się mróz. Zarówno zarządcy, jak i firmy sprzątające bagatelizowały utrzymanie zimowe i zakładały na niego w budżecie zbyt małe środki, co w przypadku ponowienia „ataku zimy’ w kolejnych latach może skutkować niedostatecznym zabezpieczeniem tego obszaru. A odpowiednie odśnieżanie, odladzanie i posypywanie chlorkiem, to nie tylko kwestia wizerunku, ale przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowników biurowca. Zaskoczeni zarządcy decydowali się na używanie do odladzania soli, co jest sporym błędem. Rezygnacja z droższego chlorku wapnia/magnezu na rzecz taniej soli ma swoje konsekwencje, prowadzi do niszczenia powierzchni betonowych i kostki. 

 

 

Powyższa lista na pewno nie wyczerpuje tematu błędów firma sprzątających utrzymujących czystość na biurowcach klasy A. Mimo to mam nadzieję, że każdy Zarządca nieruchomości zwróci uwagę na poruszone przeze mnie kwestie, dzięki czemu jego obiekt wejdzie na wyższy poziom czystości. To z pewnością będzie skutkować zadowoleniem wszystkich użytkowników biurowca. Oczywiście zapraszam do zapoznania się z naszą propozycją utrzymania czystości biurowców, mogę zapewnić, że powyższe błędy są przez nas wyeliminowane 🙂 



autor: Michał Zawada

Dyrektor Zarządzający Fresh Office Poland. Z branżą usług utrzymania czystości związany do 5 lat. Rozwija zespół zajmujący się sprzątaniem powierzchni biurowych, medycznych, produkcyjnych oraz sprzątaniami pobudowlanymi.