Jak doczyścić 10 lat odłożonej chemii? Case Study Biurowiec

Od stycznia 2021 zespół Fresh Facility odpowiada za usługi porządkowe w biurowcu zlokalizowanym w centrum Krakowa przy ulicy Morawskiego zarządzanym przez firmę TDJ. Usługi realizujemy w częściach wspólnych, dbamy o ciągi komunikacyjne, hole, korytarze, wspólną toalety 15 szt, kuchnie 5 sztuk, klatki schodowe, windy, schody, tereny zewnętrzne. Z jakimi wyzwaniami musieliśmy się zmierzyć, biorąc obiekt pod swoje skrzydła? 

 

 

Serwis dzienny, koordynacja prac

 

Aktualnie budynek TDJ  jest koordynowany przez Joannę Kowalczyk Managera Operacyjnego, zarządzającą Oddziałem w Krakowie. Joanna posiada 6 letnie doświadczenie w branży, odpowiada za relacje z kluczowymi klientami na terenie Krakowa, Wrocławia i Katowic. W budynku TDJ koordynuję pracę brygadzistki Pani Kasi. Na obiekcie pracują 3 Panie sprzątające + Pan odpowiedzialny za tereny zewnętrzne. Pani Kasia pełni rolę brygadzistki od początku świadczenia usług w biurowcu. Obiekt to koło 2200 m2, czyli 700 metrów na jedną Panią. Mając na uwadze czas pracy to duża powierzchnia w przeliczeniu na jedną osobą, ale taki wynik jest możliwy do osiągnięcia dzięki wprowadzeniu odpowiedniego sprzętu i maszyn typu iMop. 

 

Panie pracują popołudniami, kuchnie sprzątane są po całym dniu użytkowania od poniedziałku do piątku. Dobór środków z technologiem ds. utrzymania czystości jest tutaj kluczowy, szczególnie w czasach powszechnej dezynfekcji. Problematyczny jest często alkohol w środkach dezynfekujących, nie należy nimi stale spryskiwać klamek, bo to niszczy powierzchnię i doprowadza do jej matowienia. 

 

 

 

Jakie wyzwania wiązały się z przyjęciem całego obiektu? 

 

Wcześniejsze firma była odpowiedzialna za obiekt przez 10 lat i choć na pierwszy rzut oka całość wyglądała na doczyszyszczoną w istocie musieliśmy zmierzyć się z nadmiarem odłożonej chemii. Szczególnie było to zauważalne na powierzchniach chropowatych typu schody, które były naprzemiennie myte środkami do gruntownego czyszczenia a następnie bieżącą wodą, zostały dokładnie odczyszczone i pokazały “nowy-stary” kolor. Każdy biurowiec powinien wymagać takiego doboru środków i technologii, który nie dopuści do konieczności szorowania. Jeśli chemia się odłoży, przeszorowanie jest koniecznie, nie da się tego zrobić przy zwyczajnym mopowaniu, istnieje tu bowiem ryzyko zniszczenia fug. 

 

 

Siła iMop 

 

Przy takich metrażach i powierzchni sprzątanie nie jest możliwe bez wykorzystania odpowiednich maszyn. Mopowanie powierzchni 2000 tysięcy m2 jest pracochłonne i nieefektywne. Przy samym użyciu mopa w połączeniu z nieumiejętnym dozowaniem środków brud odkłada się i z czasem trudno doczyścić je ręcznie. Warto pamiętać też o dopasowanej technice sprzątania. W harmonogram czyszczenia posadzek musi być wprowadzone stałe neutralizowanie powierzchni i mycie samą wodą. Nie należy stosować wyłącznie chemii, która z czasem odłoży się i będzie widoczna na powierzchni. IMop zużywa mało chemii, istotna jest tu mechanika sprzątania. Siła i nacisk urządzenia optymalizuje czas pracy personelu sprzątającego i ilość środków. 

 

 

Kluczem do sukcesu okazała się… cierpliwość. Nie wszystkie powierzchnie da się doczyścić “na już”, niewiele da się zrobić w tydzień czy dwa. Nagromadzona na powierzchniach chemia musi być wymywana stopniowo. To długotrwały proces, który wymaga harmonogramu prac.

 

Wniosek:

Dla sprzątanych powierzchni korzystniejsze jest domywanie sukcesywne niż jednorazowe z użyciem agresywnych środków

 

Wyzwaniem okazały się też windy 

Windy stalowe, stare, olejowane… wymagały głębokiego doczyszczenia. Zdarcie brudu z powierzchni wymagało użycia dodatkowego środka. Mazy po olejach udało się zmyć dzięki profesjonalnym środkom marki Buzil - Reso Clean 

 

 

źródło: shop.buzil.pl

 

  • to bardzo silny środek do natryskowego czyszczenia powierzchni 
  • usuwa tłuste zabrudzenia 
  • stosowany na wszystkie powierzchnie odporne na działanie (np. stal nierdzewna, tworzywa sztuczne, szkła)

 

 

Kwiaty doniczkowe w biurowcu 

 

Dużym problemem okazały się też zaniedbane kwiaty doniczkowe w obiekcie. Przesuszone i schorowane rośliny zostały zakwalifikowane do usunięcia z budynku. Jednak zaangażowanie naszej Pani Kasi i jej ręka do kwiatów pozwoliły na odratowanie roślin. Dziś piękne kwiaty cieszą oko. Przesadzanie, pielęgnacja i wiedza florystyczna pozwoliła uratować zaniedbane rośliny, z czego jesteśmy bardzo dumni. 

 

kwiaty w biurze

 

Tereny zielone - wizytówka budynku 

 

Znalezienie odpowiedniej osoby do obsługi terenów zielonych wokół budynku okazało się dużym wyzwaniem. Rekrutacja była bardzo długa, ale w końcu udało się znaleźć odpowiednią osobę. Trawy, klomby, zieleńce, zbieranie śmieci, grabienie, troska o czystość kontenerów zakres prac do wykonania jest szeroki. Troska o tereny zewnętrze to też np. opróżnianie popielniczek, świadcząc usługę często należy wychodzić poza ramy sprzątanego terenu. Ze względu na wymagania, jakie stawiane są przed osobą odpowiedzialną za tereny zewnętrzne, zatrudniliśmy Pana Janusza, który wyróżnia się nie tylko umiejętnościami, ale też poczuciem estetyki i szerszym spojrzeniem na cały obiekt. Pan Janusz pracuje na obiekcie codziennie od poniedziałku do piątku. Codziennie zamiata, myje, grabi zbiera śmieci. W zakresie naszych obowiązków jest też czyszczenie parkingu. Regularnie grabimy powierzchnię, zbieramy gałęzie czy wyrywamy chwasty. W zimie odpowiadamy za proces odśnieżania. Współpraca regulowana jest w ramach kontraktu letniego i wyższego kontraktu zimowego. 

 

Dużą uwagę przykładamy do drzwi frontowych. Strefa wejściowa okazała się bardzo problematyczna. Jak przystało na centrum Krakowa problematyczne okazały się gołębie, które brudziły wiatrołap i daszek, szpecąc główne wejście do budynku. Aktualnie ta powierzchnia jest myta wyłącznie ręcznie, częściej niż wymaga tego zakres prac. Budynek pochodzi z lat 60tych. Musieliśmy się zmierzyć z przekonaniem, że „ze starego, nie da się zrobić nowego”. Nowego w istocie nie da się zrobić, ale możliwe jest gruntowne doczyszczenie i stworzenie realnego poczucia czystości w budynku.

Wniosek: Do obsługi terenów zielonych potrzebna jest osoba z wyczuciem estetyki

 

 

 

Współpraca z administratorem  

 

Cały proces doczyszczania budynku miał szansę się udać głównie ze względu na postawę Office Managera, zarządzającego obiektem. Administrator, który rozumie procesy, jest otwarty na komunikację i ma na uwadze dobro obiektu pozwolił na wdrożenie sukcesywnego planu. Założenie odpowiedniego budżetu, pozwala nam na wychodzenie poza zakres. Nie stawiamy na półśrodki, angażujemy najwyższej jakości sprzęt i pracowników. Współpraca osoby zarządzającej obiektem z naszym koordynatorem pozwoliła na ułożenie procesu, dopasowania personelu na obiekt, dobrania środków do materiałów i powierzchni występujących na danej przestrzeni. Dziękujemy Panu Markowi za zaufanie i wsparcie, otwartość i dialog. Dzięki temu, usługi utrzymania czystości w biurowcu mogą być realizowane na lepszym poziomie. 

Autor: Michał Zawada

Dyrektor Zarządzający Fresh Office Poland Sp. z o.o.. Z branżą usług utrzymania czystości związany do 5 lat. Rozwija zespół zajmujący się sprzątaniem powierzchni biurowych, medycznych, produkcyjnych oraz sprzątaniami pobudowlanymi.