Wraz z coraz większą ilością zaszczepionych w najbliższym czasie możemy spodziewać się stabilizacji sytuacji epidemiologicznej, dlatego coraz więcej pracowników deklaruje chęć powrotu. To sygnał, aby jak najszybciej przygotować biuro do oczekiwań powracających z home office.
Obawy przed powrotem
Napływ emocji, jaki towarzyszy nam w związku z pandemią jest całkowicie normalny. Wielu z nas chorobe przeszło ciężko i czuje obawy przed ponownym zachorowaniem. Coraz częściej czujemy frustrację związaną
z brakiem aktywności i spotkań towarzyskich. Te obawy są w pełni uzasadnione, a nawet potrzebne, abyśmy mogli wprowadzić zmiany, które pozwolą oswoić strach. Gdy minął już ponad rok od czasu pierwszych zachorowań, nabraliśmy umiejętności radzenia sobie w niecodziennej sytuacji. Znajomość źródła problemu oraz poznanie sposobów radzenia sobie z nim, pozwoli nam na zdrowe funkcjonowanie. Czego obawiają się i na co liczą pracownicy?
Zapytaliśmy naszych klientów o ich obawy przed powrotem do biur oraz o sposoby radzenia sobie z obecną sytuacją. Staraliśmy się dowiedzieć co musiałoby się wydarzyć, aby uznali, że praca w biurze jest bezpieczna i bez obaw planowali powrót do miejsca pracy.
W badaniu udział wzięli:
- office managerowie
- specjaliści ds. administracji
- zarządcy nieruchomości
- pracownicy biurowi
Dzięki odpowiedziom uzyskaliśmy szerokie spectrum potrzeb, które przy pewnym wysiłku każdy może zaspokoić. Obserwując prace innych i bazując na wiedzy ekspertów uzyskaliśmy listę konkretnych rozwiązań, które dadzą poczucie bezpieczeństwa i przebywanie w biurze stanie się na powrót rzeczą normalną.
Obawa przed niedostateczną higieną
Zasada zachowania higieny to jeden z najprostszych zasad uniknięcia rozpowszechniania się wirusów. To dla wielu również komfort psychiczny. Dbanie o higienę wynika z troski o zdrowie osób przebywających we wspólnej przestrzeni. Warto ustalić zasady i konsekwentnie się ich trzymać. Najbardziej obawiamy się, że osoby pracujące obok zaczną kaszleć. Niepokój wzbudzają również kontakt z gośćmi biura oraz brak zaufania do działań firm sprzątających. Warto zwrócić się do obecnej firmy świadczącej usługi utrzymania czystości i przejść krok po kroku zakres prac porządkowych.
Od początku pandemii, pracując dla naszych klientów zużyliśmy ok. 550 litrów płynu do dezynfekcji.
Rozwiązania i zalecenia
- Przed powrotem wszystkich pracowników zaplanuj dokładną dezynfekcję biura
- Ustal z koordynatorem firmy sprzątającej nowy zakres prac. Zwróć szczególną uwagę na dodatkową dezynfekcje miejsc, które używane są przez większą część pracowników
- Zamów cykliczne ozonowanie pomieszczeń
- Zorganizuj pranie wykładzin
- Opublikuj aktualny harmonogram sprzątania. Umieść najważniejsze elementy zakresu prac, zaznaczając również ekstra dezynfekcje. Daj pracownikom poczucie wzmożonych działań
- Zadbaj o dezynfekcję biurek po skończonej pracy – ustal jasne zasady, do kogo należy ten obowiązek
- Wyznacz punkty higieny zawierające środki do dezynfekcji rąk. Ustal dedykowany punkt dezynfekcji na jeden pokój lub dla 20 osób na open space
- Dołóż dodatkowe środki w każdej sali spotkań
- Przygotuj materiały o zasadach panujących w biurze dla gości
- (klientów, dostawców)
- Oznacz punkty zostawiania paczek przy recepcji
- Zastosuj lampy z promieniowaniem UV-C, które dezynfekują powietrze i powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, blaty, przedmioty itp.).
- Zorganizuj możliwość zmierzenia temperatury po przyjściu do biura.
- Komunikuj wielokanałowo i na bieżąco obowiązujące zasady przestrzegania higieny.