Ecolabel – europejski certyfikat usług przyjaznych środowisku

Ekologiczne sprzątanie – ecolabel dla firmy sprzątającej

certyfikat ecolabel dla firm

Jak być ekologicznym w produkcji, sprzedaży i świadczeniu usług? Każda firma mogłaby opracować własne standardy, jednak europejskie wytyczne stanowią dla nich kierunkowskaz – wskazują wspólny cel, do którego powinny dążyć. Jeśli te założenia zostaną spełnione, ich potwierdzeniem staje się certyfikat. Firmy sprzątające nie zostają w tyle. O ekologii coraz częściej mówi się także w branży cleaningowej. 

Jako Fresh Facility podejmujemy próbę przystąpienia do certyfikacji Ecolabel. To ogromne wyzwanie, które chcemy spełnić już w tym roki. Dlaczego? Jesteśmy świadomi, w jaki sposób nasza firma wpływa na funkcjonowanie otoczenia biznesowego. Jako dostawcy z uważnością przyglądamy się regułom wprowadzanych w Polsce praktyk ESG. Chcemy być kompatybilni i zapewniać naszym klientom łatwiejsze wdrożenie w nowe procesy. EcoLabel w pewien sposób wyznacza kierunek naszych działań. 

 

Czym jest certyfikat Ecolabel?

 

Czym właściwie jest Ecolabel? To Europejski certyfikat funkcjonujący od 1992 roku. Zbiór kryteriów ekologicznych, które firmy mogą spełnić dobrowolne, uzyskując w ten sposób poważane i rozpoznawalne na arenie międzynarodowej oznaczenie. Kryteria opracowuje i publikuje Komisja Europejska przy wsparciu rzeszy ekspertów. Są to naukowcy, importerzy, hurtownicy, dystrybutorzy, organizacje konsumenckie i przedstawiciele krajów wspólnoty oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Wspólnie decydują oni o tym, czy produkt lub usługa spełniają wymogi zebrane i opisane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 66/2010 z dnia 25 listopada 2009 r


Ciekawostki:

Certyfikat Ecolabel został wprowadzony przez Komisję Europejską w 1992 roku i jest jednym z najstarszych programów oznaczania ekologicznego na świecie. Od tego czasu program został rozszerzony na wiele kategorii produktów i usług.

Według danych z 2019 roku ponad 44 000 różnych produktów i usług było oznaczonych certyfikatem Ecolabel w Europie. Liczba ta stale rośnie, wskazując na coraz większą dostępność ekologicznych opcji na rynku.


Według danych Komisji Europejskiej, produkty oznaczone Ecolabel generują o 25% mniejszą emisję dwutlenku węgla, zużywają o 20% mniej energii i wodę oraz wytwarzają o 20% mniej odpadów w porównaniu do innych produktów na rynku.


Program Ecolabel obejmuje również sektor turystyczny. Istnieje specjalny certyfikat Ecolabel dla obiektów noclegowych, takich jak hotele i kempingi, które spełniają rygorystyczne kryteria zrównoważonego zarządzania środowiskowego.Kryteria przyznawania Ecolabel – jakie warunki trzeba spełnić?

 

Celem certyfikacji jest zmotywowanie przedsiębiorstw, aby oferowane przez nich rozwiązania miały minimalny wpływ na środowisko. Chodzi o cały cykl ich życia – od momentu stworzenia projektu, przez realizację, w tym transport czy później serwis.  

Kryteria certyfikacji są opracowywane przez organizacje krajowe i międzynarodowe. Oceniany jest wpływ produktów lub usług na otoczenie, zwłaszcza na:

 • zachodzące zmiany klimatyczne, 
 • różnorodność biologiczną, 
 • zużycie energii i innych zasobów,
 • ilość i rodzaj wytwarzanych odpadów,
 • emisje i zanieczyszczenia środowiska – lądowego, wodnego, powietrza,
 • wykorzystywanie i uwalnianie do otoczenia substancji, które stwarzają zagrożenie.

Na tej podstawie dokonuje się oceny zarówno wpływu na środowisko, jak i jakości samego produktu czy usługi. Certyfikacja nie może wpływać na obniżenie wartości samego produktu dla klienta. W ostatnich latach skupialiśmy się na doskonaleniu naszych usług sprzątania pod kątem ekologii, a teraz przyszła pora, aby to docenić i poddać naszą pracę niezależnej ocenie. Dlatego też z uwagą śledzimy obszar rankingów i zmian w stronę ekologii i rozpoczynamy proces certyfikacji ECOLABEL. Mamy nadzieję, że już niedługo pochwalimy się wynikami.

Agata Skórka-Pietrzak Manager Operacyjny Fresh Facility


Produkty i usługi przyjazne środowisku, czyli jakie?

 

Zatem produkty czy usługi, które otrzymały certyfikat Ecolabel są:

 • przyjazne środowisku,
 • technicznie trwałe i mają efektywność środowiskową potwierdzoną badaniami,
 • są polecane przez instytucje środowiskowe i konsumenckie,
 • są traktowane priorytetowo przy składaniu zamówień publicznych przez organy administracji prowadzące politykę środowiskową,
 • są promowane przez Komisję Europejską i jednostki krajowe.

Warto pamiętać, że certyfikat Ecolabel nie jest przyznawany dożywotnio. Ponowne weryfikacje są przeprowadzane przez Radę ds. Oznakowania Ekologicznego UE (EUEB) po 3-5 latach. Pozwala to aktualizować bazę produktów pod kątem zmian rynkowych czy innowacji technicznych, czym motywują usługodawców i producentów do utrzymywania najwyższej jakości swoich działań. 

 

Ecolabel Fresh Facility

źródło: Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.  https://www.pcbc.gov.pl/pl/uslugi/ecolabel/eu-ecolabel

 

 

Produkty i usługi podlegające certyfikacji Ecolabel

 

Nie wszystkie firmy mogą przystąpić do certyfikacji. KE zakwalifikowała do tego produkty i usługi z 23 grup, które można sprawdzić na dedykowanej stronie: https://environment.ec.europa.eu/topics/circular-economy/eu-ecolabel-home/product-groups-and-criteria_en. Są to następujące kategorie:

 • sprzątanie i środki czystości,
 • odzież i tekstylia,
 • pokrycia podłogowe, dachowe,
 • elektronika,
 • meble i materace,
 • produkty z grupy „zrób to sam”,
 • prace ogrodowe,
 • zakwaterowanie wakacyjne,
 • smary i inne substancje,
 • papier,
 • produkty kosmetyczne i higieniczne 

Z certyfikacji wykluczone są np. artykuły spożywcze, napoje, farmaceutyki i wyroby medyczne.

 

ekologiczne sprzątanie

 

 

Ecolabel dla firm 

 

Certyfikat Ecolabel może być przyznawany zarówno produktom, jak i usługom, ale również organizacjom i firmom. Istnieje możliwość uzyskania certyfikacji Ecolabel dla całej organizacji, oznaczając ją jako ekologicznie odpowiedzialną. Organizacje, które chcą uzyskać certyfikat Ecolabel dla siebie, muszą spełnić określone kryteria dotyczące swojej działalności i praktyk związanych ze zrównoważonym rozwojem. Kryteria mogą dotyczyć aspektów takich jak zarządzanie środowiskowe, zużycie energii, gospodarka wodna, zarządzanie odpadami, substancje chemiczne i wiele innych. Organizacje muszą udowodnić, że prowadzą działalność w sposób przyjazny dla środowiska i spełniają określone standardy. W certyfikacji mogą wziąć udział także firmy sprzątające. 

 

Ekologiczne sprzątanie – Ecolabel dla firmy sprzątającej 

 

Kryteria Ecolabel dla usług sprzątania obejmują szereg aspektów związanych z ochroną środowiska, takich jak wykorzystanie ekologicznych środków czyszczących i detergentów, ograniczenie emisji związków lotnych (VOC) oraz zapewnienie odpowiedniego szkolenia pracowników w zakresie zrównoważonych praktyk sprzątania. 

Jako firma sprzątająca nieustannie wdrażamy nowe rozwiązania oszczędzające wodę i prąd, a także korzystamy z ekologicznych środków czystości. Podejmujemy szereg wysiłków, które mogą zostać zwieńczone uzyskaniem certyfikatu Ecolabel. Nieustannie edukujemy pracowników, dbamy o wdrażanie ekopraktyk u naszych klientów, ograniczamy w naszej pracy ślad węglowy, świadomie dobieramy partnerów i dostawców certyfikowanych preparatów do sprzątania, w tym Tork, Buzil czy iMop. Nieustannie pracujemy nad tym, aby w zrównoważony sposób rozwijać naszą organizację. W wyniku tych zmian filarem naszej działalności staje się ekologiczne sprzątanie biur i biurowców. 

Więcej na temat usługi ekologicznego sprzątania Fresh Facility przeczytasz na naszej stronie:
EKOLOGICZNE SPRZĄTANIE DLA FIRM 


Autor: Michał Zawada

Dyrektor Zarządzający w Fresh Facility. Z branżą usług utrzymania czystości związany do 7 lat. Rozwija zespół specjalizujący się w sprzątaniu biurowców klasy A i biur premium. Promuje profesjonalne utrzymanie czystości w duchu zrównoważonego rozwoju i ekologii.