Certyfikat EcoVadis

Firma sprzątająca jako punkt w rankingach

certyfiakt EcoVadis

Certyfikat EcoVadis jaką rolę odgrywa? Zjednoczeni we wspólnym dążeniu do chronienia naszej planety, zmniejszenia śladu węglowego, ograniczenia emisyjności spalin, potrzebujemy czasem dodatkowych motywacji. Działania firm zmierzające w kierunku zrównoważonego rozwoju, są dopingowane przez międzynarodowe przedsiębiorstwa i organizacje. Wynikiem jego jest platforma technologiczna EcoVadis obsługująca ponad 100 tysięcy firm ze 175 krajów. Celem jest ustandaryzowana weryfikacja, czy zasady CSR zostały wdrożone w działaniach biznesowych oraz zarządzaniu marką. 

Zobacz, na czym polega ta ocena, na jakich obszarach się skupia i dlaczego warto dobrowolnie skorzystać z metodologii EcoVadis.

 

Jak oceniane są organizacje?

 

Poprzez platformę można sprawdzić, jak firma poradziła sobie ze zmianami i dopasowała je do systemu zarządzania biznesowego. Weryfikacja odbywa się na podstawie dostarczonych przez dostawcę dowodów i informacji na temat sektora, wielkości firmy i kraju, w którym działa. Wreszcie to wszystko poddawane jest ocenie analityków EcoVadis, którzy przyznają od 1 do 100 punktów w czterech obszarach:

  • społecznym – tu pod uwagę brane są szkolenia, przestrzeganie praw człowieka, dbanie o przestrzeganie przepisów BHP, zwalczanie dyskryminacji, dobre warunki pracy oraz przejrzysta komunikacja oparta na szacunku,
  • środowiskowym – koncentrującym się na segregacji odpadów, oszczędzaniu wody i energii, źródłach energii, a także tym, czy firma nie emituje substancji chemicznych, czy dba o różnorodność biologiczną,
  • etycznym – praktyki zwalczania korupcji, łapówkarstwa, działania antykorupcyjne oraz odpowiedzialne zarządzanie danymi i informacjami,
 • łańcucha dostaw – aspekty związane z planowaniem i nadzorowaniem transportu oraz środowiska, w jakim pracują dostawcy.  

Aby wyniki były miarodajne i możliwe do uczciwego porównania, pod uwagę bierze się różnorodność przedsiębiorstw, które działają w różnych środowiskach. Normalizacja wyników pozwala na znalezienie punktów odniesienia, a potem ich zinterpretowanie w kontekście globalnym.

 


Dlaczego firmy wdrażają systemy zarządzania CSR?

 

Choć korzystanie z systemów zarządzania CSR nie jest obowiązkowe, to wiele firm decyduje się wdrożyć je u siebie. Robią to dobrowolnie z wielu powodów, głównie po to, aby:

 • wpłynąć na wyniki finansowe firmy i poprawić je,
 • podnieść wydajność swojej organizacji,
 • poprawić reputację marki, zwiększyć jej rynkową wartość,
 • doskonalić firmę i jej działania, biorąc pod uwagę coroczne oceny CSR firmy,
 • zwiększyć poziom zadowolenia i satysfakcji ze współpracy interesariuszy.

Z uwagi na to, że jest sporo obszarów, na których trzeba skupić się przy spełnianiu wymogów EcoVadis, gromadzeniu i porównywaniu danych, korzystaniu z różnych narzędzi, wiele firm zatrudnia do tego specjalistów. Są to firmy odpowiedzialne za wdrożenie systemu odpowiedzialności społecznej zgodnie z wytycznymi, nadzorujące je i dokonujące ocen. Kontrolują procesy w firmie oraz koordynują pracę zespołów zaangażowanych w realizowanie postulatów, np. firm sprzątających. 

 

Certyfikat EcoVadis wyniki samooceny – weryfikacja 

 

Jak oceniane są działania firm? Poprzez platformę technologiczną, przez którą następuje komunikacja i weryfikacja. Ponad 500 specjalistów z międzynarodowych środowisk, a także 150 analityków wybranych na drodze restrykcyjnej selekcji i przeszkolonych w Uniwersytecie EcoVadis dokonuje oceny przedsiębiorstw. 

Pozytywny wynik podawany w skali procentowej pokazuje, na jakim etapie zrównoważonego rozwoju jest firma w danym momencie. Za te osiągnięcia przyznawane są certyfikaty – brązowe, srebrne, złote i platynowe. Udostępnienie tej informacji swoim klientom ma duże znaczenie wizerunkowe. Konsumenci coraz świadomiej wybierają swoich partnerów biznesowych oraz dostawców, zatem wiedza o certyfikatach i dążeniu do zielonej zmiany na pewno będzie argumentem sprzedażowym. 

Szczegóły pod adresem → ecovadis.com

 

Firma sprzątająca a ekologia 

 

Jako firma sprzątająca zdajemy sobie sprawę, że nasze działania mają wpływ na środowisko naturalne. Dlatego jako Fresh Facility wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i angażujemy się w działania na rzecz ochrony środowiska. W naszej firmie nie tylko sprzątamy — dbamy również o planetę. Jesteśmy zmotywowani i zaangażowani w działania proekologiczne, które przyczyniają się do ochrony naszego środowiska. Wspieramy fundację Las na Zawsze, jesteśmy gotowi także do raportowania wskaźników zgodnie z dyrektywą CSR,  korzystamy z dużych pojemników po to, by generować jak najmniej odpadów z plastiku i ograniczyć ślad węglowy związany z dowozem środków.

 

 

Fresh Facility Las Na Zawsze

 

 

Korzystamy ze sprzętu sprawdzonych producentów, którzy gwarantują efektywne wykorzystanie zasobów i pozwalają na wypracowanie zrównoważonego procesu czyszczenia. Stosujemy: 

 • ekologiczne, certyfikowane środki czyszczące
 • systemy dozujące,  pozwalające używać dokładnie tyle preparatu ile potrzeba
 • używamy wielorazowych ścierek oraz mopów wysokiej jakości od renomowanych dostawców — dla których eko jest równie ważne.  Odpowiednie narzędzia gwarantują doskonałe rezultaty przy użyciu czystej wody.
 • zastępujemy środki chemiczne bardziej przyjaznymi środowisku metodami czyszczenia tj. para wodna.
 • pracujemy za pomocą efektywnych energetycznie urządzeń 

W ostatnich latach skupialiśmy się na doskonaleniu naszych usług sprzątania pod kątem ekologii, a teraz przyszła pora, aby to docenić i poddać naszą pracę niezależnej ocenie. Dlatego też z uwagą śledzimy obszar rankingów i zmian w stronę ekologii i rozpoczynamy proces certyfikacji ECOLABEL. Mamy nadzieję, że już niedługo pochwalimy się wynikami.
Autor: Agata Skórka-Pietrzak

Manager Operacyjny z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży usług cleaningowych. Agata jest wsparciem merytorycznym dla koordynatorów, dba także o relacje biznesowe z kluczowymi klientami. We Fresh Facility odpowiada za rozwój działu operacji w duchu nowoczesnego i ekologicznego sprzątania.