Kwiaty w biurze: Kto faktycznie powinien odpowiadać za ich pielęgnację?

Rozmowa z Renatą Wąsik - Koordynatorem Operacyjnym we Fresh Facility

Kwiaty w biurze są więcej niż tylko dekoracją. Dodają wnętrzom uroku, tworzą przyjazną atmosferę i poprawiają jakość powietrza, a co za tym idzie także ogólne samopoczucie pracowników. Dlatego coraz więcej firm inwestuje w zielone przestrzenie, oddając zatrudnionym u siebie osobom biura zaprojektowane w myśl modnej koncepcji, jaką jest biofilia. Jednak, aby jej główne założenia zostały spełnione, nie wystarczy tylko rozlokować kwiaty na terenie całego obiektu. Trzeba jeszcze odpowiednio o nie dbać, co z uwagi na ilość obowiązków i złożoność całego procesu pielęgnacji wcale nie jest, ani szybkie, ani proste. 

Zobacz, komu można powierzyć odpowiedzialność za zielony korporacyjny ogród, aby zawsze cieszył oko i zdrowo się prezentował. O pomoc w udzieleniu odpowiedzi poprosiliśmy Renatę, która jest Koordynatorem w Fresh Facility w Krakowie. 

Podstawowa codzienna troska o rośliny w rękach… pracowników

Firmy, chcąc zintegrować pracowników, zachęcić ich do robienia sobie wartościowych przerw w pracy i ogólnie wpłynąć na ich well-being, zachęcają do przynoszenia własnych roślin. Stanowią one dekorację biurek, ale też wymagają regularnej troski i pielęgnacji.

Zazwyczaj przyjemnością jest dbanie o własną roślinkę i obserwowanie, jak zmienia się z dnia na dzień. Dlatego podlewanie kwiatów na swoim biurku czy pobliskim parapecie można powierzyć pracownikom. Udowodnione jest bowiem, że nie tylko samo przebywanie w sąsiedztwie kwiatów doniczkowych, ale też dbanie o nie:

  • pozytywnie wpływa na kreatywność, 
  • poprawia samopoczucie,
  • redukuje poziom stresu,
  • zwiększa przywiązanie do danego miejsca.

Zazwyczaj jednak dbanie o swojego kwiatka jest wyłącznie symboliczne, nikt nie oczekuje od pracowników, że zamienią się po godzinach w ogrodników. I tu angażuje się firma sprzątająca – tłumaczy Renata Wąsik z Fresh Facility

 

Gdy potrzeba bardziej zaangażowanego podejścia pamiętaj o firmie sprzątającej

 

W przypadku podstawowej, ale regularnej pielęgnacji roślin, która koncentruje się głównie na podlewaniu kwiatów zgodnie z ich indywidualnym zapotrzebowaniem, można zaufać firmie sprzątającej. Skoro specjaliści dbają o całe biuro, zapewne są w stanie zatroszczyć się także o kwiaty. 

 

 

Powierzenie obowiązku podlewania kwiatów czy usuwania z nich suchych liści pracownikom firmy sprzątającej jest najbardziej praktyczne i ekonomicznym rozwiązaniem. W zupełności wystarcza, gdy mamy do czynienia z łatwymi w utrzymaniu roślinami o niewielkich wymaganiach (skrzydłokwiat, figowiec, dracena, zamiokulkas, paproć). 

 

Co zyskujesz, gdy to firma porządkowa podlewa Twoje biurowe rośliny? 

  • Firma sprzątająca jest zwykle na miejscu codziennie lub kilka razy w tygodniu, co pozwala na regularne podlewanie i nie dopuszcza do wyschnięcia kwiatów.
  • Nie ma konieczności przypominania pracownikom o podlewaniu roślin, co zwykle ma miejsce wtedy, gdy pracownicy firmy nawzajem zwalają na siebie odpowiedzialność za biurową zieleń. Tymczasem, firma sprzątająca działa według ustalonego harmonogramu i jej pracownicy są instruowani, jak często i w jaki sposób dbać o rośliny.
  • Oszczędzasz czas, wykorzystujesz potencjał swoich pracowników w innych obszarach (zawodowych) i optymalizujesz wydatki (sprzątanie to usługa pakietowa, więc koszt pojedynczych usług jest relatywnie niski).

 

Zaawansowane zabiegi? Tylko z doświadczoną firmą ogrodniczą

 

Jednak w królestwie flory nie wszystko jest proste i mało wymagające. Niektóre rośliny potrzebują specjalnej opieki, takiej jak przycinanie, nawożenie czy profilaktyka chorób. Dlatego, jeżeli w biurze znajdują się rośliny wymagające zaawansowanej pielęgnacji, warto zatrudnić do opieki nad nimi doświadczoną firmę ogrodniczą. Tacy specjaliści posiadają wiedzę i doświadczenie, pozwalające im dbać rośliny w sposób profesjonalny.

 


Naszym klientom rekomendujemy zatrudnienie profesjonalnego ogrodnika, gdy widzimy, że na terenie jego biura (wewnątrz i/lub na zewnątrz) znajdują się „kapryśne” rośliny. Anturium, azalia, sagowiec, bonsai, palma, beniaminek i wiele innych odsłaniają całe swoje piękno dopiero wtedy, gdy są odpowiednio formowane i pielęgnowane. To zadanie na pełen etat!

Renata WąsikKoordynator Operacyjny w Fresh Facility

 

Trudno się nie zgodzić, że zaawansowane zabiegi, takie jak przycinanie, są ważne dla zdrowia roślin i ich estetycznego wyglądu. Nieumiejętne próby formowania mogą zaszkodzić roślinie i spowodować jej uschnięcie czy zwiększyć podatność na choroby. Podobnie, niewłaściwe nawożenie może prowadzić do różnego rodzaju problemów, takich jak nadmiar soli w glebie czy rozwój pleśni.

Firma ogrodnicza ma także dostęp do specjalistycznych narzędzi i środków, którymi nie dysponuje standardowo firma sprzątająca. Dzięki posługiwaniu się nimi, rośliny nie tylko będą wyglądać lepiej, ale również będą zdrowsze i bardziej odporne na choroby czy szkodniki.

 

Jak prawidłowo utrzymywać i pielęgnować kwiaty w biurze? Komu powierzyć to zadanie?

 

Idealnym rozwiązaniem może być zaangażowanie dwóch zespołów do utrzymania biurowej zieleni. Podstawową pielęgnację, taką jak podlewanie, może wykonywać firma sprzątająca, podczas gdy zaawansowane zabiegi lepiej powierzyć specjalistom z firmy ogrodniczej.

 

To rozwiązanie jest nie tylko efektywne, ale również ekonomiczne. Zamiast zatrudniać pełnoetatowego ogrodnika, raz na jakiś czas można skorzystać z usług firmy, która profesjonalnie zajmuje się aranżacją zieleni w biurach. Na co dzień natomiast można polegać na swoim zaufanym personelu sprzątającym, który realizuje obowiązki w zakresie przewidzianym umową – podsumowuje Renata Wąsik.

 autor: Anna Tora - Jarosz

Ania w Fresh Facility zajmuje się marketingiem. By lepiej tworzyć komunikacje, często rozmawia z pracownikami działu operacyjnego i handlowego. Dzięki wiedzy specjalistów z różnych obszarów firmy, łatwiej przekazywać informacje na temat usługi.