Chcesz pracować w komfortowych warunkach, zapewniając sobie i współpracownikom przyjazne otoczenie? Jeżeli szukasz biura, które będzie odpowiednie dla całego zespołu, rozważ ideę flex office.
Elastyczne biura zyskują obecnie na uznaniu, bo wiele przedsiębiorstw nie chce wiązać się długotrwałymi umowami najmu. To zrozumiałe, że w aktualnej trudnej sytuacji rynkowej, planowanie na 5 czy nawet na 3 lata do przodu jest bardzo trudne. Dlatego też firmy, które oferują najem długoterminowy wyłącznie w takich sztywnych granicach tracą na zainteresowaniu.
Nowy elastyczny model daje najemcom więcej możliwości, pozwala optymalizować koszty, nie rezygnując przy tym z planów rozwoju i utrzymania wysokiej jakości usług oraz standardów pracowniczych.
Czym są biura elastyczne?
Pod pojęciem elastycznego biura kryje się tak naprawdę elastyczny okres najmu. Problem z długoterminowymi umowami najmu, kiedy firmy podpisywały umowy na kilka lat naprzód zaostrzył się w czasie pandemii. Gdy większość pracowników biurowych zaczęła pracować z domu, biura stały puste, a najemcy i tak musieli za nie słono płacić. Jednak, jak to bywa w takich sytuacjach, rynek bardzo szybko zareagował. Zaczęły pojawiać się opcje flex, zakładające elastyczny najem na krótki czas, nawet na miesiąc. Już dzisiaj widać, że wiele firm zdecydowało się właśnie na taki model współpracy, więc przewidujemy, że trend ten jeszcze się utrzyma i rozwinie w przyszłości.
Rodzaje biur elastycznych
Biura elastyczne to pojęcie ogólne, odnoszące się do różnych typów przestrzeni, aranżowanej zgodnie z potrzebami klientów, ich stylem pracy oraz oczekiwaniami. Dlatego też w tej grupie wyróżniamy kilka modeli, takich jak:
- hot desk, czyli biurka elastyczne,
- biurka dedykowane, stałe,
- biura serwisowane.
Dwa pierwsze są dedykowane głównie freelancerom, z kolei ostatnie, są zarezerwowane dla zespołów: Biuro serwisowane, zwane również biurem prywatnym jest rozwiązaniem dedykowanym zespołom, MŚP i korporacjom. Może to być równie dobrze pokój 2-osobowy, jak i biuro 120-osobowe.
Jak narodził się trend flex office?
Idea flex office kiełkowała już od jakiegoś czasu, jednak z pełną mocą zaczęła rozkwitać od 2020 roku, czyli od pandemii. Jednak już rok wcześniej firma IWG tworząca tego typu powierzchnie przyspieszyła tempo swoich inwestycji, udostępniając lokalnym przedsiębiorcom możliwość wynajęcia biura na zasadach franczyzny. W kolejnych dwóch latach w ten sposób uruchomiła około 500 jednostek nowych biznesów.
Zmiany spowodowane pandemią widać też na rynku deweloperskim. W samej tylko Warszawie spadła ilość nowych inwestycji – powstaje mniej biur niż wcześniej. Jest to pokłosie rewolucji w podejściu do pracy masowej. Nie chodzi już o zapewnianie konkretnego metrażu, lecz o dopasowanie przestrzeni biurowej do funkcji, jaką będzie ona pełniła.