Trendy w wynajmie przestrzeni biurowych 2023

trendy w wynajmowaniu biur

Odchodzenie od tradycyjnego modelu pracy wykonywanej stacjonarnie w biurze rodzi pytania o to, czy przestrzenie biurowe w 2023 są jeszcze potrzebne. Oczywiście tak, jednak da się zauważyć zmiany w ich funkcjonowaniu, a zwłaszcza w oczekiwaniach najemców względem metrażu, lokalizacji czy wyposażenia. Środowisko pracy ewoluuje, dlatego dopasowanie biura do nowych trendów wydaje się nieuniknione. 

Dynamiczne wydarzenia, jakie dotknęły rynek w latach 2020-2022 znajdą odzwierciedlenie w trendach biurowych w roku bieżącym. Ukształtowała je pandemia, wojna i galopująca inflacja. W jaki sposób i w jakim stopniu wpłyną one na firmy wynajmujące biura? 

 

Mniej inwestycji deweloperskich i luka podażowa

 

W samej tylko Warszawie obecnie buduje się aż 5 razy mniej biurowców niż jeszcze trzy lata temu.  To skutek wysokich kosztów materiałów budowlanych i małej dostępności działek o charakterze inwestycyjnym. Jeszcze do pewnego czasu nie stanowiło to dużego problemu, ponieważ firmy i tak przechodziły na model pracy całkowicie zdalnej lub hybrydowej. 

Jednak dzisiaj wielu pracodawców z powrotem zaprasza pracowników do biura. Ale zamiast szukać czegoś nowego, zwraca się w kierunku starszych i sprawdzonych kompleksów, które funkcjonują od lat i cieszą się renomą. Za ich wyborem przemawia wiele argumentów, takich jak dobra lokalizacja, dostępność miejsc parkingowych i niskie czynsze. W dodatku w wielu takich obiektach jest możliwość renegocjacji czynszów – właścicielom obiektów też zależy na tym, żeby dotychczasowi najemcy pozostali z nimi w czasie kryzysu.

 

Nie tylko szukanie nowych biur, lecz ulepszanie starych

 

Decyzja o pozostaniu w starym biurze lub znalezienie nowego, ale w już istniejącym kompleksie, wymaga zazwyczaj dopasowania obiektu do indywidualnych potrzeb i sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa. 

Najemcy, choć nie chcą przepłacać, zdają sobie sprawę z tego, że biuro musi być wygodne, nowoczesne i ergonomiczne. Uzyskują to dzięki zdefiniowaniu funkcji biura oraz opracowaniu strategii nieruchomości. Na tej podstawie wprowadzą własne zmiany, głównie w obszarze wyposażenia oraz energooszczędności. 

Komisja Europejska wymogła opracowanie długoterminowych strategii renowacji, które w Polsce wdrażane są od 2021 roku, a dotyczą m.in. wysokości energii pierwotnej. Po renowacji powinna być ona przynajmniej o 30% niższa niż wcześniej. Termomodernizacja jest w interesie właścicieli budynków, ponieważ wśród najemców zauważają oni większe zainteresowanie obiektami energooszczędnymi. 

Zysk środowiskowy ważniejszy od zysku finansowego

 

To dobry moment, aby wspomnieć o tym, jak duży wpływ na rynek nieruchomości biurowych w Polsce ma trend zrównoważonego rozwoju. Proekologiczne zmiany częściowo wymuszane są przez regulacje ESG, a częściowo stanowią dobrowolny wybór właścicieli biurowców.

Jednak ich starania są doceniane przez najemców, którym zależy na działaniach wizerunkowych i wspieraniu neutralności klimatycznej. Ponadto wiadomo, że koszty eksploatacji budynku energooszczędnego są znacznie niższe od utrzymania obiektu starego i nieefektywnego, jeszcze przed modernizacją. 

 

Biura elastyczne – nacisk na „domowe” wyposażenie

 

Dzisiaj nadal wiele prac można wykonywać z domu w trybie home office. Dlatego biura muszą zaoferować pracownikom coś więcej – po pierwsze po to, aby zachęcić ich do powrotu, a po drugie dlatego, że stają się miejscami spotkań. Kto powiedział, że burze mózgów, prace koncepcyjne, odprawy z zespołami czy szkolenia muszą odbywać się przy stołach konferencyjnych? 

Pracownicy przenoszą do biur swoje domowe nawyki, a to oznacza potrzebę swobody i możliwości przyjmowania najdogodniejszych pozycji ciała. Dlatego strefy wypoczynkowe z wygodnymi fotelami, kanapami czy pufami stają się nierzadko centrum, w którym bije serce biura.

Dzięki aktywnemu uczestnictwu w targach, obserwacjom rynku i zachowań pracowników, NARBUTAS (producent mebli biurowych o zasięgu globalnym) zidentyfikował dominujące trendy w przestrzeniach biurowych. I, jeśli chodzi o wyposażenie, zalicza się do nich:

  • Elastyczność i funkcjonalność miejsca pracy, która uwzględnia miejsca nie tylko do pracy indywidualnych przy biurkach, ale też otwartą, wspólną przestrzeń do coworkingu. Istotę wyposażenia stanowią wielofunkcyjne, mobilne meble, które można dowolnie konfigurować, zmieniając ustawienie i przeznaczenie.
  • Nietypowe połączenia w myśl zasady „mix and match”, które polegają na łączeniu mebli i innych elementów wyposażenia biur w niespotykany dotąd sposób – aby było ładnie, przytulnie i funkcjonalnie. Estetyka biura zyskuje na znaczeniu.
  • Ergonomia biura dla komfortu pracowników – rośnie znaczenie komfortowych i przytulnych biur, nowocześnie wyposażonych. Dlaczego? Chodzi o to, aby zachęcić pracowników do powrotu i realizowania obowiązków zawodowych w przyjaznym otoczeniu.
  • Troska o środowisko naturalne, która przejawia się w wyborze trwałych, solidnych mebli o ponadczasowych formach i wzornictwie, które nie wychodzi z mody po jednym sezonie. Dużą rolę w produkcji elementów wyposażenia odgrywają materiały z recyklingu.

 

Najemcy szukają oszczędności – co to oznacza?

 

Jak poszukiwania energooszczędnego, nowoczesnego, ergonomicznie wyposażonego biura mają się w stosunku do budżetów firmowych? Otóż, firmy bardzo chętnie stają do negocjacji, oczekując zmniejszenia czynszu i większego kontrolowania opłat eksploatacyjnych. Jednak pole do oszczędności finansowych jest znacznie większe, a odnosi się niemal do każdego aspektu umowy. 

Chodzi tu o wysokość kar umownych, możliwość podnajmu biur i wreszcie break option (odpowiedzialność finansową przy naprawach). Firmy są ostrożne, gdy chodzi o umowy długoterminowe na 5 czy 7 lat. Dzisiaj już wiadomo, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak dalej będzie kształtował się rynek pracy, czy model hybrydowy zostanie z nami na dobre, czy nie zdarzy się inny kryzys, który wymusi kolejne zmiany oraz oszczędności. 

 




autor: Klaudia Orzechowska

Koordynator Operacyjny Fresh Facility, odpowiada za relacje z kluczowymi klientami na terenie Śląska. Specjalizuje się w ekopraktykach, zarządza wdrożeniami ekologicznych usług porządkowych w przestrzeniach biurowych.