ESG – ekologiczne podejście jako część strategii ESG dla Twojej firmy

Czym jest ESG?

Żeby zrozumieć, czym jest ESG i jakie znaczenie ma dla Twojego biznesu, trzeba zacząć od rozszyfrowania tego skrótu. Oznacza on z języka angielskiego environmental, social and corporate governance, czyli w dosłownym tłumaczeniu środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny. Te trzy obszary są kluczowe dla firm, którym zależy na prowadzeniu biznesu w szerszym kontekście, w myśl kluczowych obecnie zasad zrównoważonego rozwoju.

 

ESG - dla kogo ważne?

 

Dlaczego powinno być ważne dla Ciebie? Bo okazuje się, że decyzje inwestorów, klientów czy kontrahentów w dużej mierze bazują nie tylko na cenach czy jakości usług, ale też pozabiznesowych wartościach. Gdy okaże się, że te są zbieżne z Twoimi, szansa na sukces diametralnie rośnie. Ale zacznijmy od początku i przyjrzyjmy się, czym konkretnie charakteryzuje się każdy element ESG i podejmowanie w jego myśl działania:

  • Ochrona środowiska – świadomość tego, jak duże znaczenie dla porządku ekologicznego świata ma każde przedsiębiorstwo prowadzi do mądrzejszego zarządzania zasobami (wodą, energią elektryczną), sumiennego segregowania odpadów, zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, korzystania z ekologicznych środków czystości, które nie są testowane na zwierzętach, edukacja pracowników.
  •  Społeczeństwo – liczą się relacje społeczne zarówno wewnątrz struktur organizacyjnych firmy, jak i poza nimi. Do najważniejszych należy agitowanie za prawami ludzi i zwierząt, poszanowanie człowieka bez względu na jego pochodzenie, płeć, rasę, kolor skóry czy orientację seksualną.
  • Ład korporacyjny – dbałość o prawidłowe funkcjonowanie firmy od wewnątrz, czyli walka z korupcją, uczciwe i przejrzyste zasady wynagradzania pracowników, regulacje kwestii związanych z zarządem, jasna ścieżka kariery.

LUDZIE TO SERCE FRESH FACILITY - O TYM MÓWI PREZES - POSŁUCHAJ!


Wdrożenie każdego z tych elementów lub dopracowanie ich, jeżeli już funkcjonują w Twoim przedsiębiorstwie powinno przebiegać zgodnie z przyjętą strategią. Kluczowe jest zaangażowanie i przemyślane działania zapewniające spójność wizerunkową marki. 

 

Wpływ ESG na firmę

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to, jak ESG wpływa na firmę. Na pewno warto rozłożyć to na czynniki pierwsze i skoncentrować się na obszarach istotnych dla funkcjonowania i sukcesów przedsiębiorstwa. Są to bez wątpienia takie elementy jak:

 

Budżet

 

Choć wydaje się początkowo, że nakłady finansowe na wdrożenie ESG w firmie są wysokie, to jednak patrząc w dalszej perspektywie da się zauważyć korzyści o podłożu materialnym. Mądrze zaimplementowane ESG zwiększa efektywność portfela inwestycyjnego, pozwala łatwiej określać wysokość zysków i przewidywać ewentualne straty, aby im zapobiegać. Na pewno dla firm, które patrzą na swoją działalność z zamiarem rozwoju rozłożonego na wiele lat, powinny przyciągać wartościowych inwestorów także za pomocą działań pozafinansowych. 

 

Fresh Facility Las Na Zawsze

Każdy klient podpisujący umowę z firmą sprzątającą Fresh Facility przyczynia się do zasadzenia 10 m2 lasu!

 

Pozyskiwanie klientów

 

Czy dla klientów ma znaczenie to, jak prowadzisz firmę i czy bazujesz na zasadach zrównoważonego rozwoju? Na pewno tak, o czym świadczy to, że dzisiaj odbiorcy są bardziej świadomi. Uważniej czytają etykiety ze składem produktów, chętniej sięgają po rzeczy w opakowaniach z recyklingu, unikają wyrobów testowanych na zwierzętach czy produkowanych w sposób pozostawiający ślad węglowy. 

 

Przeczytaj →  Ślad węglowy w branży sprzątania

 

Innowacje

 

Firma, która wyraża zainteresowanie ESG i zamierza wcielić zasady do swojej codziennej działalności uchodzi za innowacyjną i gotową do wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom dynamicznie zmieniającego się rynku. Innowacje dotykają też innych obszarów, powinny być przeprowadzane odważnie, a zarazem mądrze, zgodnie z obraną taktyką przedsiębiorstwa. 

 

Motywacja zespołu

 

Relacje społeczne, troska o ich budowanie i podtrzymywanie, powinna przejawiać się w zaangażowaniu firmy w integrowanie lokalnej społeczności. Wewnątrz przedsiębiorstwa ważna jest integracja pracowników i umożliwienie im poznania się na płaszczyźnie innej niż zawodowa. 

To także inwestycja w kapitał ludzki za sprawą szkoleń, warsztatów, kursów. Docenienie najlepiej okazywać w sposób, jakiego oczekują pracownicy, poprzez awanse, dodatkowe benefity czy premie finansowe.

 

Wdrożenie ESG w firmie – elementy, na które musisz zwrócić uwagę

 

Gotowy na wdrożenie ESG w swojej firmie? Świetnie, bo gotowość to pierwszy krok w kierunku zmian dobrych dla przedsiębiorstwa, ludzi oraz środowiska. Zapoznaj się z opracowaniem „Wytyczne do raportowania ESG” przygotowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych. Na tej podstawie oraz analizując własną działalność, wybierz te wskaźniki, które są Ci najbliższe i najlepiej współgrają z wizją przedsiębiorstwa. Zbierz dane, zobacz, jakich informacji Ci brakuje i uzupełni je. W ten sposób stworzysz profil swojej firmy i będziesz mógł lepiej raportować działania ESG podejmowane przez nią. 

Aby cały proces miał szansę przebiec sprawnie, bez problemów i skończyć się w zaplanowanym terminie, skup się na zdobywaniu certyfikatów, które potwierdzają np. ekologiczne sprzątanie w firmie czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Bądź otwarty na nowości, a zaczynaj od drobnych zmian, np. segregowania śmieci czy wykorzystywania deszczówki. 

 

Jak usługa Fresh Facility może wspierać ESG?

 

We Fresh Facility dbamy o ekologię na wielu płaszczyznach. Wspieramy fundacje Las na Zawsze przekazując fundusze z każdej podpisanej umowy. Wypracowaliśmy praktyki sprzątania, które oszczędzają prąd, wodę i gaz.  Wykorzystujemy odpowiednie maszyny. Stawiamy na profesjonalny sprzęt, który przyśpiesza czas realizacji usługi.

  • Stale powiększamy park maszynowy i jesteśmy w stanie dopasować sprzęt do kubatury, rodzaju powierzchni i intensywności użytkowania  biura.
  • Korzystamy ze sprzętu producentów, które gwarantują efektywne wykorzystanie zasobów i pozwalają na wypracowanie zrównoważonego procesu czyszczenia.
  • Dzięki opracowanym systemom pracy szczotek, urządzenia zużywają znacznie mniejszą ilość wody, środków czyszczących oraz energii elektrycznej.

 

Wykorzystujemy ekologiczne środki czystości przyjazne dla środowiska, ludzi i zwierząt

  • Stawiamy na wiedzę, doświadczenie, technologię i dlatego stosujemy środki z certyfikatem ECOLABEL.
  • Marką środków czystości, z jakiej od lat głównie korzystamy to niemiecka firma Buzil, która od 110 lat opracowuje innowacyjne środki czyszczące.
  • Z długiej tradycji firmy wywodzi się dążenie do jak najlepszego połączenia ekologii i ekonomii. Rezultatem tej filozofii jest między innymi środki czystości ekologiczna edycja Planta®, którą stosujemy w przestrzeniach naszych klientów.

Szkolimy personal sprzątający — organizujemy warsztaty, edukujemy z materiałoznawstwa i mechaniki sprzątania — nie wspieramy szarej strefy! Legalnie zatrudniamy i dobrze wynagradzamy personel sprzątający, dbając o prawo do urlopu. Dbamy o wizualny aspekt biura — współpracujemy z florystą, który dba o pielęgnacje roślin. Razem z Office Managerami tworzymy przyjazne miejsce pracy.

 

Czy ESG jest obowiązkowe?

 

Niedługo rozważanie o tym, czy warto zaimplementować ESG w większej firmie będzie zupełnie bezpodstawne. Zgodnie z dyrektywą europejską uchwaloną 21. kwietnia 2021 roku raportowanie zagadnień ESG od 2023 będzie obowiązkowe dla spółek prywatnych i publicznych, które zatrudniają więcej niż 250 pracowników. CSRD  (Corporate Sustainability Reporting Directive) zakłada, że do 2026 roku ten obowiązek zostanie rozszerzony także na mniejsze spółki notowane na rynku, zatrudniające przynajmniej 10 osób. 



autor: Alicja Migdał

Sales Representative Fresh Facility, obsługuje region Warszawy, świetnie czując się w biurowych przestrzeniach stolicy. Rozumie wyzwania związane z zarządzaniem dużymi biurowcami. Prywatnie zainteresowana tematem ekologii i zrównoważonego rozwoju.