Jak często należy czyścić powierzchnie w miejscu pracy?

jak czesto sprzątać

Decydując, jak często planować sprzątanie biur i wspólnych przestrzeni użytkowych należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Nie bez znaczenia jest obecna sytuacja epidemiologiczna. W miejscach, gdzie styka się wielu pracowników, codzienna dezynfekcja jest konieczna. Pamiętaj, że czyste i odkażone biuro czy hala produkcyjna zapewnia zdrowie pracowników, buduje ich poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy, pomaga też zmniejszyć ilość zwolnień chorobowych. 

 

Sprzątanie biur, placówek medycznych, przedszkoli czy hal produkcyjnych

 

Częstotliwość regularnego i gruntownego czyszczenia będzie zależeć od takich czynników jak wielkość budynku biurowego, liczby stałych pracowników i liczba odwiedzających (klientów, kontrahentów, podwykonawców). O częstotliwości decyduje też charakter obiektu. Na przykład, jeśli prowadzisz placówkę medyczną, gabinet lekarski, dentystyczny czy kosmetyczny, Twoim obowiązkiem jest zaplanowanie codziennego sprzątanie przestrzeni użytkowej i realizowania planu higieny.  Sprzątanie placówek medycznych musi obywać się częściej niż sprzątanie biur. To samo dotyczy wszelkich placówek oświatowych, sprzątanie przedszkoli i żłobków, w których są dzieci. Dzieci szybko rozprzestrzeniają zarazki między sobą, a utrzymywanie czystości w miejscach, w których się uczą i bawią, może pomóc w zapobieganiu epidemiom i utrzymaniu dzieci w zdrowiu.

 

Harmonogram sprzątania obiektów

 

Jeśli masz biuro, w którym przebywają tylko pracownicy i wyłącznie oni korzystają z biurek (na przykład call center lub agencja nieruchomości) harmonogram sprzątania będzie wyglądał inaczej. Jeśli przyjmujesz stałych gości, spotykasz się z kontrahentami, organizujesz szkolenia, zwiększa się częstotliwość użytkowania powierzchni, dlatego też gruntowne czyszczenie i pranie wykładzin będzie konieczne do uwzględnienia w budżetowaniu kwartalnym

 

jak często sprzątać w biurze

 

Często dzielenie biurowca z innymi firmami oznacza również wspólne toalety i kuchnie. Niezależnie od tego, jak często należy sprzątać swoje biuro, konieczne jest codzienne czyszczenie toalet, kuchni, jadalni czy innych miejsc przygotowywania posiłków. Te obszary mogą być siedliskiem bakterii, które będą rozprzestrzeniać się po całym biurze. Zwróć uwagę, jak administrator budynku dba o kwestie porządkowe i wymuszaj odpowiadające Ci standardy. Czystość może być nieco subiektywna, ale jeśli chodzi o sprzątanie biur i obiektów, w którym pracują ludzie, należy wziąć pod uwagę procedury, choćby ze względu na zdrowie pracowników. 

 

Dezynfekcja jako priorytet 

 

Czas globalnej pandemii jest wyjątkowy. Dziś mycie rąk to za mało. Wedle najnowszych badań powierzchnie muszą być dezynfekowane systematycznie. Jak długo nowy koronawirus może pozostawać na powierzchni?

Analiza opublikowana 17 marca 2020 w The New England Journal of Medicine podaje, że wirus może pozostać żywotny w powietrzu do 3 godzin, utrzymywać się na miedzi do 4 godzin, na tekturze do 24 godzin, natomiast na plastiku i stali nierdzewnej aż do 72 godzin. W innym badaniu opublikowanym w lutym w The Journal of Hospital Infection przeanalizowano kilkadziesiąt wcześniej opublikowanych prac na temat ludzkich koronawirusów. Autorzy stwierdzili, że te koronawirusy mogą być skutecznie usuwane przez domowe środki dezynfekujące. Na przykład środki dezynfekujące zawierające 62–71% etanolu, 0,5% nadtlenku wodoru lub 0,1% podchlorynu sodu mogą, zgodnie z badaniem, „skutecznie” inaktywować koronawirusy w ciągu minuty.

Zatem środki dezynfekujące mogą ochronić pracowników przed zarażeniem. Wprowadzanie pracy zmianowej ma sens jedynie wtedy gdy każdego dnia, dezynfekowane są klamki, poręcze, uchwyty. Tak, aby osadzony na powierzchni wirus nie zainfekował kolejnych pracowników. 

Według badań Popular Science, żywotność zarazków jest bardzo różna w zależności od samej bakterii, jak i od powierzchni na jakieś osiadają. E. coli (bakterie jelitowe, które mogą wywołać chorobę) mogą żyć od kilku godzin do całego dnia, podczas gdy kaliciwirus (inaczej grypa żołądkowa) może żyć przez kilka dni lub nawet tygodni. Jak często należy więc czyścić wannę, wycierać toaletę lub czyścić ekspres do kawy, aby usunąć zagrożenie? Prawdopodobnie częściej niż myślisz.

 

Dezynfekcja umywalek i zlewów 

 

Jak często dezynfekować umywalki? Mikrobiolodzy są zgodni — codziennie. Nawet jeśli powierzchnie wyglądają na czyste, umywalki mogą być zagrożeniem.   Łazienka jest najlepszym gospodarzem dla bakterii E. coli można znaleźć w odległości 2 m od toalety i w zlewie. Musimy być świadomi, że umywalka łazienkowa gromadzi bakterie toaletowe, gronkowce czy paciorkowce. Uważnie czyszczenie armatury powinno znajdować się w codziennym harmonogramie sprzątania pomieszczeń.  

 

dezynfekcja umywalek i zlewów

 

Podobnie w przypadku zlewozmywaka w kuchni. Pracownicy myją w nim owoce i warzywa, trzymają brudne naczynia po posiłkach. Być może używają do mycia innych rzeczy, przecierania okularów czy mycia rąk. Zlewozmywak jest drugim miejscem pod względem ilości zarazków, a gąbka do mycia naczyń, to najbrudniejszy przedmiot w całym biurze! Office Manager musi zadbać o regularną wymianę gąbek i ściereczek. To podstawa. Podobnie ręczniki kuchenne zbierają bakterie. Zaleca się pranie ręczników i ściereczek raz w tygodniu. Do codziennego użytku poleca się też stosowanie ręczników papierowych. 

Przeczytaj więcej o sprzątaniu w biurowej kuchni ⇒ Porządek w firmowej kuchni — z czym mierzy się Office Manager? 

 

Jak często odkurzać dywany i myć podłogi?

 

Najczęściej spotykaną praktyką jest cotygodniowe odkurzanie. Oczywiście są wyjątki, np. gdy biuro jest przyjazne zwierzętom. Jeśli pracujecie w towarzystwie swoich pupili, aby nie dopuścić do kurzu, brudu i alergenów, warto odkurzać każdego dnia.  

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest natężenie ruchu w różnych częściach budynku. Niektóre obszary będą wymagały częstszego odkurzania niż inne. Najlepszym sposobem na odkurzanie podłóg pokrytych wykładziną jest odkurzanie każdego wieczoru lub ranka, zanim pracownicy wejdą do biura. Korzystając z wydajnego, wytrzymałego odkurzacza, będziesz w stanie usunąć cały brud i kurz, a także zapewnić pracownikom czystsze biuro.

 

Obszary o dużym natężeniu ruchu Obszary o największym natężeniu ruchu to wejścia. Często największą uwagę poświęca się wejściu frontowemu, ale nie zapominaj, że pracownicy i sprzedawcy często korzystają z innych przejść w budynku, więc te również muszą być codziennie odkurzane. Inne obszary o dużym natężeniu ruchu obejmują lobby, recepcje, windy, korytarze na pierwszym piętrze, obszary z automatami lub kawiarniami oraz pomieszczenia socjalne. Tutaj zalecane jest codzienne odkurzanie. 
Obszary o średnim natężeniu ruchu Te obszary mogą wymagać odkurzania tylko dwa lub trzy razy w tygodniu. Obszary o średnim natężeniu ruchu obejmowałyby biura, korytarze i górne poziomy biura. 
Obszary o małym natężeniu ruchu Obszary te prawdopodobnie będą wymagały odkurzania tylko raz w tygodniu. Obszary o małym natężeniu ruchu obejmowałyby obszary rzadko używane, takie jak sale konferencyjne lub puste biura. Pamiętaj, że nawet nieużywane przestrzenie gromadzą kurz i wymagają systematycznego sprzątania. 

 

Poza regularnym odkurzaniem wedle harmonogramu potrzebne będzie zaplanowanie odkurzania szczegółów. Większość firm sprzątających przeprowadza odkurzacze raz w miesiącu. Odkurzanie detali polega na użyciu odkurzacza z nasadkami do szczelin. Te narzędzia pomagają dostać się w trudno dostępne miejsca, takie`z jak grzejniki, listwy, przewody, wzdłuż ścian, gdzie gromadzi się kurz.

 

harmonogram sprzątania biura

 

Podstawy pakietu Office — klawiatury, myszy, telefon i monitor 

 

Czyszczenie biurek to zadanie dla serwisu dziennego. W rzeczywistości jedno biurko może zawierać ponad 400 razy więcej zarazków niż deska sedesowa. Ponieważ biurko będzie miejscem, w którym pracownicy spędzają większość dnia pracy, idealnie byłoby, gdyby podstawowe artykuły biurowe, takie jak klawiatury, myszy, touchpady w laptopach, ekranach i telefonach, były czyszczone środkiem dezynfekującym codziennie, jeśli nie częściej. Warto na ten temat pouczać i instruować pracowników. Jest to dobry nawyk, który może być wspierany przez osoby na stanowiskach kierowniczych. Wyznaczenie krótkiego czasu na początku dnia, który powinien być przeznaczony na dezynfekcję i porządkowanie obszarów biurka może poskutkować dobrym rytmem dnia. Jeśli pracownik był chory, należy zwrócić większą uwagę na jego stanowisko pracy, aby usunąć wszelkie zarazki, które mogą powodować choroby u innych.

W przypadku pojawienia się wirusa w biurze dobrym pomysłem jest ozonowanie pomieszczeń. Więcej na ten temat tej metody znajdziesz poniżej
Skuteczna dezynfekcja ozonem autor: Anna Gałowicz

Koordynator Operacyjny Oddział Kraków. We Fresh Facility zajmuje się koordynacją usług porządkowych realizowanych w biurach, placówkach medycznych, halach produkcyjnych oraz sprzątaniami pobudowlanymi.