Zastanawiasz się nad rozpoczęciem współpracy z firmą sprzątającą? Być może jedną z wątpliwości jest to, w jaki sposób będzie przebiegała komunikacja między Tobą, a ekipą odpowiadającą za utrzymanie porządku. Obawiasz się, że będziesz musiał samodzielnie koordynować ich pracę i kontrolować jej efekty? Opracowywać grafik, pilnować punktualności? Na szczęście wiele nowoczesnych firm sprzątających realizuje swoją usługę w oparciu o koordynatora, który jest pośrednikiem między zleceniodawcą, a ekipą sprzątającą. Poznaj jego zadania i korzyści ze współpracy.
Współczesne firmy sprzątające mają rozbudowane struktury, w których ważne miejsce zajmuje koordynator, nazywany też kierownikiem regionu bądź kierownikiem kontraktu. Jest to pośrednik między klientem, a podwykonawcami, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem całego procesu sprzątania. Jego funkcja jest niezwykle istotna dla utrzymania standardu usług na wysokim poziomie, jak również sprawnego realizowania powierzonych pracownikom zadań. Z dalszej części naszego artykułu dowiesz się:
- kim jest koordynator i jaką funkcję pełni w firmie sprzątającej,
- jakie są wymagania względem koordynatorów w firmach sprzątających,
- kto może zostać koordynatorem w firmie sprzątającej.
Kim jest koordynator w firmie sprzątającej?
Koordynator w firmie sprzątającej to osoba, która nadzoruje pracę ekipy zajmującej się utrzymaniem porządku. W zakresie jego kompetencji leży jednak znacznie więcej czynności. Im bardziej nowoczesna firma, tym większą uwagę zwraca się na postać samego koordynatora. Powinien on być nie tylko osobą do kontaktowania się, ale też wizytówką. Bardzo często osoby zatrudnione na tym stanowisku są odpowiedzialne nie tylko za podtrzymywanie dobrych relacji z klientami, lecz także za rekrutację pracowników. Lista obowiązków jest jednak znacznie dłuższa.
Koordynator to:
- przełożony ekipy porządkowej,
- bezpośrednia osoba do kontaktu, wyznaczona do odpowiadania na pytania i wyjaśniania wątpliwości zleceniodawców,
- opiekun klienta,
- rekruter pracowników do sprzątania,
- nadzorca prac porządkowych,
- kontroler jakości,
- sprzedawca usług – osoba od organizacji usług dodatkowych
Praca koordynatora w praktyce
Koordynator to osoba wyznaczona do kontaktu, dlatego przekazuje on swoje dane kontaktowe Office Managerowi z firmy, która zatrudnia ekipę sprzątającą. W celu zatwierdzenia harmonogramu prac czy raportu na zakończenie miesiąca, kontakt z koordynatorem odbywa się zazwyczaj drogą telefoniczną, ale też mailowo. Na co dzień jednak większość czasu spędza w obiektach oraz w drodze przemieszczając się po swoim regionie.