Personel sprzątający – jaki powinien być?

Jak wybrać idealny serwis sprzątający? Profesjonalizm i zaangażowanie personelu

personel sprzątający Fresh Facility

Zlecenie porządków w biurze wiąże się z okazaniem podwykonawcy dużej dozy zaufania. Nic dziwnego, że szukając firmy sprzątającej sprawdzasz opinie na ich temat oraz wertujesz stronę internetową z ofertą. W tym tekście przybliżymy Ci cechy dobrego personelu sprzątającego i podpowiemy, na co zwrócić uwagę zatrudniając go. 

Dobry personel sprzątający:

 • świadczy usługi na wysokim poziomie, co jest kontrolowane przez koordynatora,
 • jest profesjonalny, zaangażowany w swoje obowiązki i dyskretny,
 • dba o bezpieczeństwo pracy,
 • indywidualnie wycenia usługi sprzątania,
 • ma elastyczny grafik pracy.

Znalezienie dobrej ekipy może nie być łatwe, ale gdy już trafisz na godnego zaufania partnera, to będziesz zadowolony z czystego biura, które spełnia wszystkie wymogi BHP.

 

personel sprzątający

 

Wysoka jakość usług

 

Chcesz zatrudnić personel sprzątający i mieć pewność, że wykona on swoją pracę zgodnie z deklarowanymi w umowie standardami? Dobrze, kiedy zespół ma własnego koordynatora monitorującego jakość usług oraz ich tempo. Powinien być on jednocześnie osobą kontaktową, z którą komunikujesz się w sprawach bieżących i jesteś informowany o wszystkim, co dotyczy pracy zespołu. 

Na jakość świadczonych usług sprzątających ma wpływ także:

 • stosowanie profesjonalnych środków czyszczących dopasowanych do rodzaju mytej powierzchni, a zarazem ekologicznych i bezpiecznych dla ludzi,
 • ekonomiczny styl pracy,
 • ciągłość, regularność wykonywania usługi. 

A jak sprawdzić jakość usług firmy sprzątającej jeszcze przed jej zatrudnieniem? Cenne są:

 

Profesjonalizm i zaangażowanie personelu

 

 

Firma sprzątająca może reklamować się jako najlepsza na rynku, jedyna w swoim rodzaju, bezkonkurencyjna, ale dla Ciebie tak naprawdę najważniejsza jest praca konkretnych osób. To panie/panowie sprzątający są bezpośrednio odpowiedzialni za utrzymanie czystości w obiekcie. Dlatego tak ważne jest jak przedsiębiorstwo traktuje swoich pracowników. Im lepiej, tym większa szansa na to, że ich zaangażowanie w pracę będzie wysokie.

Dobry personel sprzątający:

 • ma doświadczenie praktyczne,
 • brał/bierze udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje,
 • jest zatrudniany legalnie,
 • ma niezbędne zezwolenia do podjęcia pracy,
 • jest traktowany z szacunkiem. 

Firma sprzątająca, która w ten sposób dba o swój personel, może mieć wyższe stawki od konkurencji. Jednak płacąc, wiesz, że wpuszczasz do biura profesjonalistów, którym możesz zaufać. Tacy ludzie są dyskretni, nie przeszkadzają pracownikom wykonującym swoje zadania, nie zaglądają im przez ramię. Koncentrują się na swoich obowiązkach, dzięki czemu utrzymują stałe tempo pracy i pozostają zaangażowani w powierzone zadania.

 

Bezpieczeństwo

 

 

Zatrudniając pracowników do swojego biura, czy to pośrednio czy bezpośrednio, oczekujesz, wyłącznie korzyści. To zrozumiałe, jednak co w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, zdarzenia losowego, uszkodzenia mienia, awarii spowodowanej błędem ludzkim? Dobra firma sprzątająca powinna mieć wykupioną polisę OC, która pokryje ewentualne szkody. Dopytaj o tę kwestię przy zatrudnianiu personelu. Sprawdź też na jaką kwotę opiewa owe ubezpieczenie. 

 

panie sprzątające

 

Indywidualna wycena pracy

 

Nikt nie lubi z góry narzuconych reguł. Tak samo, przedsiębiorcy czy osoby prywatne nie przepadają za sztywnymi cennikami usług sprzątających. Zazwyczaj wychodzi na to, że bez względu na to, ile pracy zostanie wykonanej w obiekcie, Twój rachunek będzie opiewał na konkretną kwotę. 

Dobra firma sprzątająca zaproponuje Ci wycenę indywidualną. Dlaczego jest to dobra opcja? Bo zapłacisz dokładnie za to, z czego skorzystasz. Trudno porównać godzinę spędzoną na myciu okien wieżowca do odkurzania czy ścierania kurzu. Czynnikami mającymi wpływ na finalną cenę usługi powinny być:

 • rodzaj czyszczonej powierzchni,
 • metraż i kubatura budynku,
 • zakres realizowanych czynności i ich częstotliwość, 
 • oczekiwania względem jakości sprzątania – gruntowne pobudowlane czy codzienne.

Uczciwe jest wycenianie prac poprzez podawanie stawki sprzątania za metr kwadratowy mycia okien, witryn, sprzątania biura, powierzchni handlowej lub placówki medycznej, która dodatkowo wymaga dezynfekcji.

 

Elastyczny grafik

 

Twoje biuro działa w godzinach od 8 do 16 i w tym czasie przeżywa prawdziwe oblężenie klientów oraz pracowników? Szum odkurzaczy czy zmywanie blatów biurek mogłyby być mocno dekoncentrujące i dyskomfortowe dla wszystkich. Dlatego szukaj takiej firmy sprzątającej, która ma elastyczny grafik i jest gotowa pracować poza godzinami szczytów, np. wcześnie rano, późnym popołudniem, w weekend, a nawet w nocy. 

Doświadczona firma sprzątająca zatroszczy się o to, aby w Twoim miejscu pracy lub w domu było czysto i bezpiecznie. Personel, który obdarzasz swoim zaufaniem powinien rzeczywiście na nie zasługiwać, dlatego przed rozpoczęciem współpracy zapoznaj się  z opiniami innych klientów. Zbierz informacje o certyfikatach, stylu pracy, zakresie świadczonych usług oraz cenach. Najbardziej wiarygodne będzie zamówienie usług testowych danego przedsiębiorstwa i sprawdzenie jakości w ramach umowy bez długofalowych zobowiązań. autor: Anna Gałowicz

Koordynator Operacyjny Oddział Kraków. We Fresh Facility zajmuje się koordynacją usług porządkowych realizowanych w biurach, placówkach medycznych, halach produkcyjnych oraz sprzątaniami pobudowlanymi.