Przestrzeń wspólna w blokach czy apartamentowcach jest zawsze najbardziej eksploatowana. Ślady zostawiane każdego dnia przez setki butów, odciski palców na poręczach czy przyciskach w windzie, zabrudzenia spowodowane rozlanym napojem czy śmieciami wypadającymi z wynoszonych na śmietnik worków wymagają szybkiego usunięcia. Aby funkcjonowanie w budynku było przyjemne i bezpieczne, a klatka schodowa sprawiała wrażenie zadbanej, trzeba włożyć sporo energii w sprzątanie.
Ze względu na to, że utrzymanie czystości w obiektach mieszkalnych wymaga dużego nakładu czasu oraz pracy, coraz częściej to zadanie jest przekazywane firmom zewnętrznym. Dysponują one personelem, urządzeniami i środkami czyszczącymi – zasoby mogą rozdzielać w taki sposób, aby efektywnie porządkować klatki schodowe i nie tylko. Współpraca ze wspólnotami mieszkaniowymi często oznacza też sprzątanie zewnętrznych terenów zielonych oraz innych miejsc, z których korzystają użytkownicy budynku.
Co obejmuje sprzątanie wspólnot mieszkaniowych?
Zakres sprzątania wspólnot mieszkaniowych jest zawsze ustalany indywidualnie z firmą, a zależy od wielu czynników. Główne wysiłki koncentrują się oczywiście na najbardziej widocznych, najczęściej użytkowanych i najbardziej narażonych na zabrudzenia miejscach. Są to klatki schodowe.
Na stopniach, ścianach, poręczach, przyciskach w windach, drzwiach, klamkach gromadzą się zanieczyszczenia nie zawsze widoczne gołym okiem. Szczególnie w czasach pandemicznych powinny być one myte i dezynfekowane regularnie.
Co obejmują usługi porządkowe? Najczęściej w zakresie obowiązków leży:
- mycie okien,
- mycie posadzek,
- zamiatanie,
- opróżnianie pojemników na odpady,
- sprzątanie wind,
- sprzątanie pomieszczeń wspólnych – piwnic, schowków na wózki, rowery,
- sprzątanie parkingów podziemnych, strychów.
Bardzo często oczekiwania zleceniodawców wykraczają ponad standardowy zakres obowiązków i obejmują także:
- impregnację powierzchni,
- zabezpieczanie posadzek,
- dezynfekowanie/ozonowanie pomieszczeń,
- konserwowanie elementów
- gruntowne oczyszczanie w miejscach, gdzie występują silne zabrudzenia, trudne do wywabienia.
Jeżeli wiesz, w jakim obszarze oczekujesz wsparcia, znajdź firmę sprzątającą, która podejmie się realizacji określonych zadań. Zazwyczaj wtedy zarówno rodzaj prac, jak również ich koszt są wyceniane indywidualnie.
Nie tylko klatki schodowe – sprzątanie zewnętrznych terenów zielonych
Utrzymanie porządku wokół obiektu jest równie ważne jak troska o czystość klatek schodowych czy korytarzy. Sprzątanie zewnętrzne terenów zielonych odbywa się przez cały rok, a każda pora niesie nowe wyzwania. Najwięcej pracy jest oczywiście zimą. Wtedy sprzątanie osiedli rozszerza się o:
- odśnieżanie,
- sypanie solą chodników, podjazdów, parkingów,
- usuwanie nawisów śnieżnych i sopli lodu.
Jesienią sporo pracy nastręczają spadające i zalegające na ścieżkach oraz chodnikach liście, które trzeba wygrabić i wywieźć. Latem najwięcej wysiłku kosztuje koszenie trawy, przycinanie żywopłotów, formowanie krzewów, odchwaszczanie rabat z kwiatami, sadzenie roślin na klombach. Pielęgnacja zieleni jest pracochłonna, ale jeśli trawnik ma się dobrze prezentować to warto poświęcić mu nieco uwagi.
Zimą kwestie estetyczne ustępują miejsca bezpieczeństwu – zarządca nieruchomości ma obowiązek prawny odśnieżenia terenu posesji, w tym wypadku sprzątania osiedla i usuwania śniegu. W przeciwnym razie grożą mu sankcje karne. To zadanie możesz powierzyć firmie utrzymującej porządek – liczy się efekt.
Komu zlecić sprzątanie osiedli?
Sprzątanie osiedli jest obecnie bardziej wymagające niż kiedykolwiek wcześniej. Pandemia udowodniła, że utrzymanie porządku poprzez regularne czyszczenie i dezynfekowanie powierzchni jest kluczowe dla bezpieczeństwa oraz zdrowia ludzi. Nic dziwnego, że tak dużą wagę przykłada się do starannego mycia posadzek, sterylizowania klamek czy przycisków w windzie. Jednak intensyfikacja tych działań wymusiła, żeby niemal każda spółdzielnia miała własną firmę porządkową. Sprzątanie wspólnot mieszkaniowych warto zlecić ekspertom, którzy mają odpowiednie zaplecze do realizacji zadań.
Sprzątanie wspólnot mieszkaniowych powierzasz ekspertom? Wybierz przedsiębiorstwo, które:
- korzysta z profesjonalnej i bezpiecznej chemii czyszczącej, dobierając rodzaj preparatów do specyfiki czyszczonej nawierzchni (inne produkty do szkła, inne do drewna, stali i kamienia),
- stosuje środki myjące w odpowiednich proporcjach – optymalne dozowanie generuje oszczędności,
- zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, przeszkolonych w swoich zadaniach,
- jest elastyczna pod względem godzin pracy, jak również zakresu realizowanych czynności,
- personalizuje ofertę i wycenia ją indywidualnie.
Przed rozpoczęciem współpracy dowiedz się, czy firma oferuje także sprzątanie zewnętrznych terenów zielonych, stref rekreacji, ścieżek, placów należących do budynku. Sprzątanie osiedli to nie tylko mycie klatek schodowych, ale też troska o estetykę zewnętrzną. Kompleksowy pakiet usług pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy – nie będziesz już musiał szukać innych podwykonawców.