Polimeryzacja posadzek – jak wygląda, co daje ta usługa?

Co zrobić, żeby posadzka lśniła i nie była podatna na uszkodzenia mechaniczne?

polimeryzacja posadzek

Utrzymanie posadzek w czystości bywa niezwykle pracochłonne w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Problemem jest tam nie tylko powstawanie zabrudzeń, ale też ścieranie zewnętrznej warstwy, rysowanie, matowienie powierzchni. Jak temu zapobiec? Co zrobić, żeby posadzka lśniła i nie była podatna na uszkodzenia mechaniczne? Odpowiedzią okazuje się polimeryzacja. 

 

polimeryzacja posadzek Fresh Facility

 

Czym jest polimeryzacja posadzek?

 

Polimeryzacja posadzek to proces, który ma na celu zabezpieczyć posadzkę przed uszkodzeniami. Ważne jest przy tym prawidłowe wykonanie tego zadania, krok po kroku, aby uzyskać pożądane efekty. O tym, jak przebiega czynność i jakie daje rezultaty piszemy poniżej. Wcześniej jednak wyjaśniamy, czym dokładnie jest wspomniana technologia.

Akrylowanie podłóg lub inaczej właśnie polimeryzacja polega na nakładaniu warstw zabezpieczających na posadzkę. Zazwyczaj wcześniej potrzebne jest jej oczyszczenie i oszlifowanie, a dopiero potem aplikacja specjalistycznego środka. Po nałożeniu zostawia się go do wyschnięcia, aby po pewnym czasie (zazwyczaj po upływie 12 godzin) utworzyła się wytrzymała, twarda powłoka. 

Pod względem technicznym polimeryzacja to reakcja zachodząca między wiązaniami chemicznymi. W efekcie nałożenia polimerów dochodzi do zespajania się cząsteczek i powstawania nowych połączeń. Aby powstał produkt polimerowy musi panować odpowiednia temperatura, którą ustala się przy pomocy czułej sondy. Produkt zawiera rozpuszczalniki czy wypełniacze, które parują podczas schnięcia. Zostają natomiast kompresy metaliczne – między nimi a posadzką dochodzi do adhezji, czyli przyciągania. To właśnie sprawia, że posadzka nabiera blasku i wygląda jak świeżo wywoskowana. Dla utrzymania tego efektu, trzeba odczekać aż warstwa ostatecznie się zawiąże i po upływie doby poddać ją polerowaniu dla jeszcze lepszego wzmocnienia.

 

Przebieg procesu polimeryzacji krok po kroku

 

Polimeryzacja przebiega wieloetapowo, a każdy krok powinien być starannie zaplanowany oraz przeprowadzony. W tym celu trzeba sięgnąć po specjalistyczne maszyny – najpierw ścierają one uszkodzoną warstwę zewnętrzną wraz z resztkami lakieru, potem przydają się do równomiernej aplikacji środka do polimeryzacji. Ważne jest, aby obsługą urządzeń zajmowali się doświadczeni pracownicy. 

 

posadzka polimeryzacja

 

 

  1. Oczyszczanie – posadzkę trzeba umyć, oszlifować z resztek poprzednich lakierów, odtłuścić. 
  2. Nakładanie warstwy polimerowej – czasem poprzedza ją gruntowanie. Ilość aplikowanego środka trzeba dopasować do rodzaju podłogi i chłonności materiału, z którego została wykonana.
  3. Konserwacja – mycie posadzki wymaga stosowania dobrych środków z polimerami, które podtrzymają efekt pracy i sprawią, że podłoga przez długi czas będzie błyszcząca.

Zarówno do wykonania polimeryzacji, jak również późniejszego utrzymania posadzek warto zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę dysponującą odpowiednimi środkami czyszczącymi oraz sprzętem.

 

Efekty polimeryzacji – posadzka wygląda jak nowa

 

Odnowiona i lśniąca posadzka to pierwszy i najbardziej widoczny efekt polimeryzacji. Ale aspekty wizualne to jeszcze nie wszystko! Ważnym, jeśli nie najważniejszym rezultatem dobrze przeprowadzonego procesu jest stworzenie warstwy ochronnej, zabezpieczającej podłogę z zewnątrz. W wyniku ścierania, a następnie nakładania nowych powłok polimerowych, prezentuje się ona jak nowa, a zarazem jest gotowa do dalszej eksploatacji. W jaki sposób?

Polimeryzacja:

  • zwiększa wytrzymałość posadzki na obciążenia i tarcie, chroni ją przed trwałymi uszkodzeniami, głównie rysami czy pęknięciami,
  • sprawia, że posadzka staje się antypoślizgowa,
  • niweluje rysy i drobne pęknięcia, które są trudne do doczyszczenia i sprzyjają rozwojowi bakterii oraz grzybów i pleśni,
  • przywraca posadzce jednolity blask oraz kolor bez żadnych przebarwień,
  • nadaje posadzce właściwości wodoodpornych.

Po akrylowaniu posadzka prezentuje się estetycznie, a także nabiera nowych właściwości. Korzystanie z niej jest nie tylko przyjemniejsze, ale też bezpieczniejsze. 

 

Gdzie zaleca się przeprowadzenie polimeryzacji?

 

Polimeryzacja wzmacnia posadzki, dlatego warto przeprowadzać ją w miejscach, które są intensywnie eksploatowane. To m.in. lokale usługowe, hale magazynowe, biurowce, supermarkety, garaże w parkingach podziemnych. Coraz częściej jednak potencjał drzemiący w tej technologii doceniają i wybierają klienci indywidualni. Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie posadzkami akrylowymi, które zachwycają jednolitym wykończeniem oraz przyjemnym dla oka blaskiem. Są nie tylko estetyczne czy solidne, ale też bardzo wygodne w pielęgnacji. Przez brak szczelin czy fug, łatwo można uniknąć wnikania zabrudzeń w szczeliny, a także uporczywych smug.

 

czyszczenie posadzek fresh facility

 

Komu powierzyć polimeryzację posadzki? 

 

Ze względu na to, że polimeryzacja zazwyczaj trwa dość długo (bo do zabezpieczenia jest duża powierzchnia), a także wymaga użycia profesjonalnych urządzeń i środków myjących, zaleca się powierzenie zadania wykwalifikowanej ekipie. Stawkę, tak samo jak termin realizacji usługi, poznasz po rozmowie połączonej z oględzinami miejsca, w którym zostanie wykonana polimeryzacja.



autor: Łukasz Radzikowski

Kierownik Operacyjny Fresh Facility, zarządza oddziałami w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Z branżą usług porządkowych związany od 10 lat. Posiada doświadczenie w zarządzaniu usługą sprzątania na obiektach hotelowych, galeriach handlowych oraz biurowcach.