Architektura polskich osiedli na przestrzeni lat uległa ogromnym zmianom. Miejsce betonowych blokowisk zajmują nowoczesne apartamentowce, otoczone zielenią i ciekawą infrastrukturą. Tak samo więc zmieniły się standardy porządkowe. Dzisiaj, od firm zajmujących się utrzymaniem czystości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe wymagają coraz więcej. Zobacz, jakie czynności są realizowane na ich zlecenie, a także jakiego standardu oczekują zleceniodawcy.
Charakterystyka współczesnych osiedli
Współczesne osiedla mieszkaniowe to zazwyczaj tereny zamknięte, objęte monitoringiem, ogrodzone i kontrolowane przez firmę ochroniarską. W takich miejscach bezpieczeństwo idzie w parze z funkcjonalnością oraz estetyką, dlatego tak ważne jest zatrudnienie dobrej ekipy sprzątającej. Coraz więcej przedsiębiorstw rozszerza zakres swoich usług właśnie o sprzątanie osiedli, które:
- mają nowoczesną architekturę – dużo szkła, gresu, kamienia, drewna – każdy z elementów wymaga innej pielęgnacji i czyszczenia z wykorzystaniem odpowiednich środków oraz technik (dopasowuje je wykwalifikowany technolog). Utrzymanie ich w czystości wymaga dużego zaangażowania,
- mają zadbane tereny zielone, place zabaw, miejsca do spędzania czasu wolnego oraz rekreacji – dużo, a czasem nawet więcej energii kosztuje pracowników firmy sprzątającej utrzymanie porządku na zewnątrz niż wewnątrz budynków,
- spełniają współczesne standardy jakości i bezpieczeństwa – oprócz regularnego sprzątania, podlegają regularnej dezynfekcji czy ozonowaniu, aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie.
Sprzątanie osiedli to spore wyzwanie, zarówno dla samej zatrudnionej ekipy, jak również dla zarządców, którzy muszą znaleźć najlepszych podwykonawców. Kierują się przy tym dostępnym budżetem, specyficznymi potrzebami obiektu i zamieszkujących go osób oraz standardem, na którego utrzymaniu zależy wszystkim użytkownikom.
Sprzątanie dla wspólnot mieszkaniowych – co obejmuje?
Każde osiedle ma inne potrzeby. Wynika to z ukształtowania samego terenu, liczby budynków, materiałów zastosowanych do ich wykończenia, przynależącej zieleni i całej infrastruktury. Zakres sprzątania dla wspólnot mieszkaniowych w dużej mierze zależy od dostępnego budżetu. Zazwyczaj jednak czynności porządkowe obejmują:
- opróżnianie koszy na śmieci i zakładanie nowych worków,
- mycie podłóg, barierek, klamek,
- zamiatanie posadzek, ścieżek,
- odśnieżanie ścieżek, miejsc postojowych, dachów, usuwanie nawisów śnieżnych i sopli zimą,
- mycie okien
- mycie lamperii, ścieranie kurzu z parapetów,
- doczyszczanie po remontach i budowach,
- czyszczenie furtek, drzwi, bram wjazdowych,
- czyszczenie lamp i żyrandoli.
Sprzątanie osiedli obejmuje szereg czynności – niektóre z nich są stałe i wymagają regularnego powtarzania (codziennie, raz w tygodniu, raz na miesiąc). Inne są sezonowe i zmieniają się wraz z porami roku (koszenie trawy, odśnieżanie) albo zależą od sytuacji (sprzątanie po remoncie czy naprawie usterki). Zakres prac należy uzgodnić już na etapie zamawiania wyceny, a także podpisywania umowy. Zazwyczaj zależy on od tego, jaki rodzaj abonamentu wybierzesz.
Zamiast pani sprzątającej na etacie – profesjonalna ekipa sprzątająca
Trudno sobie wyobrazić, żeby jedna osoba podołała wszystkim powyższym zadaniom. Dlatego jeden, a nawet dwóch pracowników do sprzątania to za mało. Nic dziwnego, że sprzątanie dla wspólnot mieszkaniowych zazwyczaj realizowane jest przez profesjonalne ekipy. Zrzeszają one cały zespół ekspertów, co:
- znacznie skraca czas realizacji usługi – część pracowników sprząta klatkę, piwnicę, windy, a druga część koncentruje się na terenach zewnętrznych,
- pozwala zaoszczędzić czas – kompleksowość świadczonych usług sprawia, że zarządca nie musi już szukać innych podwykonawców czy ekip. Unika też wyzwań takich jak koordynacja pracy kilku zespołów, zgrywanie ich harmonogramów czy wreszcie porównywanie oraz negocjowanie cen usług,
- gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług – nierzadko w zespole są specjaliści od polimeryzacji posadzek czy osoby znające się na pracach ogrodniczych. Podlegający pod koordynatora pracownicy dobrze znają zakres swoich obowiązków, a jakość ich pracy zawsze podlega kontroli,
- daje pewność, co do tego, że wybrane techniki, maszyny sprzątające oraz środki utrzymania czystości są najlepiej dopasowane do zakresu prac. Technolog wybiera preparaty do mycia posadzek, okien, elewacji z uwzględnieniem tego, z jakich materiałów zostały wykonane. Ważne są nawet z pozoru tak błahe rzeczy jak twardość szczotek do szorowania czy formuła past i płynów – jeżeli będą źle dobrane to mogą porysować posadzkę!
Zapytaj o radę eksperta
Sprzątanie dla wspólnot mieszkaniowych zawsze powinno odbywać się w ścisłej współpracy ze zleceniodawcą. Osoba do tego wyznaczona może brać udział w spotkaniach mieszkańców, aby zbierać ich opinie i wsłuchiwać się w zgłaszane uwagi.
Osiedla muszą być nieskazitelnie czyste, bo wpływa to na ich wizerunek, a także estetykę i bezpieczeństwo. Wraz ze zmianami na rynku architektury i nieruchomości pojawiło się zapotrzebowanie na profesjonalne ekipy sprzątające, które kompleksowo realizują zadania związane z utrzymaniem porządku we wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych. Jesteś zainteresowany współpracą z Fresh Facility? Porozmawiaj z naszym konsultantem!
Działamy na terenie Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Katowic