Pranie wykładzin biurowych Wskazówki dla Office Managerów

pranie wykładzin freshoffice

Jak podejść do kwestii prania wykładzin w Twoim biurze? Sposób czyszczenia wykładzin w biurze powinien być uzależniony od intensywności, z jaką użytkowana jest dana powierzchnia. Z oczywistych względów najbardziej problematyczne są wykładziny położone w korytarzach i w bliskiej lokalizacji drzwi wejściowych. O te fragmenty należy zadbać ze szczególną uwagą. Tylko częste odkurzanie i czyszczenie pozwoli utrzymać estetyczny wygląd wykładziny. Wyczyszczenie metodą dogłębną w całym obiekcie powinno być realizowane co najmniej raz w roku. O czym jeszcze warto pamiętać? 

 

1. Po pierwsze, regularne odkurzanie

 

Aby przedłużyć żywotność wykładziny, należy regularnie ją odkurzać. To podstawowa zasada. Jeśli spojrzymy na włókna z bliska lub pod mikroskopem, dostrzeżemy, że cząsteczki brudu, piasek, żwir, sól czy inne zanieczyszczenia mają postrzępione, ostre krawędzie. Te materiały mogą działać jak papier ścierny względem włókien wykładziny. Podczas użytkowania wykładzin wgniatamy i miażdżymy zanieczyszczenia, wbijając je w runo wykładziny, co w konsekwencji matowi powierzchnię dywanu i rozwarstwia jej włókna. Bez regularnego odkurzania, wykładzina szybko straci estetyczny wygląd. 

pranie wykładzin w biurze

 

Czyszczenie wykładzin — odkurzaj i pierz!

 

Przy czyszczeniu wykładziny samo odkurzanie to za mało, ale co ważne, każde pranie wykładzin należy zacząć właśnie od tej czynności. Sprzątanie na sucho jest koniecznym etapem prania wykładzin. Należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia, najlepiej z wykorzystaniem obrotowej szczotki. Dopiero po usunięciu zanieczyszczeń suchych, należy dokonać identyfikacji plam i zabrudzeń na wykładzinie. Regularne odkurzanie jest w stanie usunąć 80% brudu i okruchów z dywanu, ale nawet przy użyciu najlepszego dostępnego odkurzacza, nadal nie uda się usunąć plam i głębokich zanieczyszczeń. W takim przypadku potrzebne jest pranie z wykorzystaniem aktywnych środków chemicznych. 

 

2. Po drugie, nie czekaj, aż dywan będzie wyraźnie brudny

 

Nietrzymanie się harmonogramu prania wykładzin w biurze może okazać się finansowo bardzo krótkowzroczne. Dobrze zarządzane biuro powinno wyglądać najlepiej jak to tylko możliwe, każdego dnia i o każdej porze roku. Nawet w trakcie wczesnowiosennych roztopów. Wykładziny nie tylko lepiej wyglądają przy regularnym czyszczeniu, ale też są dzięki temu trwalsze. W rzeczywistości wielu producentów dywanów wymaga, aby czyścić je nie rzadziej niż dwa razy w roku.

 

Pranie wykładzin biurowych - harmonogram

 

Aby zminimalizować wydatki i uniknąć konieczności wymiany wykładzin w całym obiekcie, warto regularnie czyścić wykładzinę w biurze i nie czekać, aż na ubrudzenia zwrócą uwagę pracownicy czy potencjalni kontrahenci. Zainwestuj w pranie wykładzin! Obszary o dużym natężeniu ruchu powinny być gruntownie czyszczone co miesiąc, obszary o średnim natężeniu ruchu będą wymagały głębokiego czyszczenia trzy do czterech razy w roku, a obszary o małym natężeniu ruchu powinny być dokładnie czyszczone raz lub dwa razy w roku.

 

 

 

 

3. Po trzecie, unikaj zbyt dużej ilości środków czyszczących 

 

Chociaż regularne czyszczenie dywanów jest kluczem do ich wyglądu, konserwacji i długowieczności, niektóre metody czyszczenia dywanów muszą być stosowane z dużą ostrożnością. Dogłębne czyszczenie to zadanie wyłącznie dla doświadczonej, skutecznej i zaufanej firmy. Źle przeprowadzone pranie wykładzin może wizualnie usunąć zabrudzenia z powierzchni, ale przy złej technice może spowodować dalsze wpychanie brudu we włosie dywanu. Co więcej, zalegające resztki detergentu mogą działać jak magnes na brud i skrócić czas użytkowania do kolejnego mycia. 

Możesz też pomyśle o zastosowaniu doraźnych środków, które zminimalizują nanoszenie brudu. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie mat wejściowych. Mata położona przed wejściem głównym będzie pierwszą barierą i zmniejszy wnoszenie błota czy śniegu na teren obiektu. Nie wiesz jak zorganizować takie zabezpieczenie? Załatwimy to za Ciebie! W Fresh Offie prowadzimy leasing mat LOGOMAT i chętnie dostarczymy je do Twojego biura.

 

4. Po czwarte, wybór odpowiedniej metody czyszczenia dywanów

 

Wybór metody czyszczenia powinien być dostosowany do intensywności użytkowania pomieszczeń. Diagnoza wymaga wiedzy o podstawowych właściwościach włókna. Te mogą być różne: naturalne roślinne (sizal, kokos, len), naturalne białkowe (np. wełna) bądź syntetyczne (np. PA. PP). Od rodzaju wykładziny uzależniona jest metoda czyszczenia i stosowane środki chemiczne.

 

Metody prania wykładzin a skala zabrudzeń

 

Metody  “na sucho”, czyli te z wykorzystaniem piany, wiórek bądź poprzez kapsułkowanie rekomendowane są np. w przypadku wykładzin wiskozowych. Przy tej metodzie powierzenia nie musi być wyłączona z użytkowania na czas dosychania. Czyszczenie wykładzin może odbywać się podczas normalnego funkcjonowania biura.

  • Szamponowanie to wcieranie w wykładzinę roztworu z szamponu krystalizującego. Wykorzystuje się do tego jednotarczową maszynę wolnoobrotową z miękką szczotką do dywanów. Przy metodzie szamponowania czas schnięcia szacowany jest od 8 do 24h. Po wyschnięciu konieczne jest ponowne odkurzenie wykładziny.
  • Przy ekstrakcji czas schnięcia to około 6h. Technika ekstrakcji polega na natrysku środka czyszczącego do wykładzin dywanowych, a następnie odessanie razem z brudem. Do tej metody stosowane jest narzędzie - ekstraktor. Jeśli nie masz dostępu do informacji od producenta wykładziny, co do składu i metody pielęgnacji, skorzystaj ze wsparcia. Firmy profesjonalnie zajmujące się praniem wykładzin są w stanie zidentyfikować włókno i dobrać technologię oraz środki do powierzchni.

 

pranie i czyszczenie wykładzin w biurze

 

5. Po piąte, instrukcje dla pracowników biurowych

 

Stare plamy z dywanu są zdecydowanie trudniejsze do usunięcia, dlatego ważne będą szybkie interwencje. Nie czekaj więc, aby usunąć plamy i zabrudzenia dywanu na dogłębne czyszczenie. Jeśli masz duże biuro, natychmiastowe posprzątanie wszystkich rozlanych płynów nie będzie możliwe. Należy jednak zachęcać pracowników do usuwania niewielkich plam zaraz po ich wystąpieniu. Wiele zależy od stopnia zabrudzenia. Niektóre wycieki będą gorsze niż inne — na przykład upuszczenie całej filiżanki czarnej kawy, to plama trudna do usunięcia. Tą kwestią może zająć się personel sprzątający w ramach serwisu dziennego. Nie pozostawiaj plam po kawie czy błocie, które będą wcierać się w wykładzinę aż do kolejnego czyszczenia. Regularność jest kluczem do zachowania świeżości wykładzin. 

 

Rekomendujemy usługę prania wykładzin zrealizowana przez Fresh Office Poland Sp. z o.o.
Usługa została przeprowadzona skutecznie, przy użyciu profesjonalnych środków i sprzętu.
Na uwagę zasługuje dbałość o szczegóły i szybki czas realizacji. 

Joanna Małecka-Czerw
Office Specialist VirtusLab 

 

6. Po szóste, zaufaj profesjonalistom 

 

Jeśli nie wiesz, jak podejść do kwestii prania wykładzin w Twoim biurze, skorzystaj z konsultacji i pomocy profesjonalistów 🙂 W takcie wizji lokalnej, nasz ekspert jest w stanie wskazać newralgiczne miejsca i zaproponować rozwiązanie dla konkretnej powierzchni. Jak wygląda usługa czyszczenia wykładzin? Często zauważymy pozornie zabrudzenia, tj. przebarwienia powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych, np. od obcasów. Pamiętajmy, że mechaniczne uszkodzenia mogą pojawić się podczas przesuwania mebli. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że istnieje ryzyko odbarwienia od światła słonecznego. Promienie UV mogą “wypalać” niektóre włókna. Jeśli praca z konkretną wykładziną jest pierwszą próbą, wykonujemy test i identyfikację włókna, np. przy próbie ognia

 

 

Profesjonalne pranie wykładzin powinno składać się z kilku etapów. Usuwanie plam warto rozpocząć od wyeliminowana zabrudzeń stałych, czyli plam po farbach, klejach, wosku, czy gum do żucia. Główną zasadą, którą zwykle kierujemy się przy praniu to -  im mniej wody, tym lepiej. Choć przyjmujemy, że woda nie wpływa źle na 80% dywanów, pranie wykładziny może w niektórych przypadkach spowodować rozklejenie warstw podkładu właściwego. Niedosuszona wykładzina może się zniszczyć i gnić. Przez co w pomieszczeniu utrzymywać się będzie nieświeży zapach, nawet jeśli uda się usunąć widoczne plamy z powierzchni materiału. Zminimalizuj to ryzyko, powierzając pranie wykładzin biurowych firmie z doświadczeniem.

 

7. Po siódme, zapytaj o ofertę prania wykładzin biurowych

 

Przychodzimy z pomocą! 🙂 Jako Fresh Office świadczymy usługi na terenie kilku miast w Polsce. Oferujemy pranie wykładzin biurowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach. Realizujemy profesjonalne usługi prania i czyszczenia, zapewniamy darmowy transport sprzętu, wystawiamy FV VAT, posiadamy OC w wysokości 1 mln złotych.  Masz dodatkowe pytania o pranie wykładzin w biurze? Porozmawiaj o warunkach realizacji usługi z naszym specjalistą.  Wyślij formularz i zamów rozmowę Łukasz Radzikowski

Kierownik Operacyjny Fresh Facility, zarządza oddziałami w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach. Z branżą usług porządkowych związany od 10 lat. Posiada doświadczenie w zarządzaniu usługą sprzątania na obiektach hotelowych, galeriach handlowych oraz biurowcach.