Ściereczki z mikrofibry czy bawełny?

Bawełniana ekologia?

mikrofibra czy bawełna?

Zorientowanym na ekologiczne rozwiązania klientom dajemy wybór i w niektórych przypadkach proponujemy ściereczki z bawełny. Dlaczego? Badania wskazują, że sprzątając w ten sposób możemy o 95% przyśpieszyć proces degradowalności i rozkładu zużytych materiałów. Sprawdź, która opcja lepiej sprawdzi się w Twoim biurze. 

 

Czy wiesz, z czego wykonana jest mikrofibra?

 

Mikrofibra to mieszanka poliestru i poliamidu (nylonu), dzięki czemu doskonale czyści i jest superchłonna. Oznacza to, że mikrofibra jest materiałem nieorganicznym i nie ulega biodegradacji tak jak bawełna czy papier. Produkcja mikrofibry wymaga prawie dwa razy więcej energii niż produkcja włókna naturalnego. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób bawełna ulega biodegradacji w wodzie, Cotton Incorporated i Cotton Research and Development Corporation w Australii połączyły siły z North Carolina State University. Celem badania było określenie degradowalności różnych rodzajów mikrowłókien w środowisku ściekowym, zbadanie drogi, jaką przechodzą mikrowłókna bawełniane i syntetyczne podczas prania, przedostawania się do cieków wodnych i rozkładu w wodzie. Po 243 dniach bawełna uległa degradacji w 76%, podczas gdy włókna poliestrowe wykazywały degradację w 4%, Co oznacza, że ​​bawełna rozkłada się w ściekach o 95% bardziej niż poliester. Ponad 2-letnie badanie udowodniło, że degradacja mikrowłókien bawełny w środowisku wodnym jest znacznie szybsza niż w przypadku próbek poliestru lub bawełny/poliestru w tych samych środowiskach. 

 

 

Bawełniana ekologia? 

 

Jak to jednak w sprawach ekologii bywa, nie wszystko jest zero-jedynkowe. Przyjrzyjmy się teraz największemu konkurentowi mikrofibry: bawełnie. Bawełna to jedna z najbardziej dochodowych upraw na świecie! Według The World Counts rocznie produkuje się 29 milionów ton bawełny, a pod względem środowiskowym przemysł bawełniany jest jednym z najbrudniejszych na świecie. Wynika to z dużej ilości stosowanych nawozów sztucznych i pestycydów. Wysokie zużycie nawozów syntetycznych i pestycydów ostatecznie zanieczyszcza drogi wodne, przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i niszczy glebę. Wszystkie one mają bezpośredni i pośredni wpływ na ludzkie zdrowie i nasz ekosystem. Bawełna również w dużym stopniu przyczynia się do niedoboru wody. Do wyprodukowania wystarczającej ilości bawełny, aby wyprodukować tylko jedną koszulkę, potrzeba ponad 5000 galonów wody! Z tej samej ilości bawełny można wyprodukować około 17 małych bawełnianych szmatek do czyszczenia. Proste kalkulacje wskazują, że to około 300 galonów wody na uprawę bawełny na jedną szmatkę. Bawełna organiczna zużywa znacznie więcej wody niż konwencjonalna bawełna i może powodować jeszcze większą emisję gazów cieplarnianych z powodu różnych czynników.

 

 

Mikrofibra w branży sprzątania 

 

Ściereczki z mikrofibry od dziesięcioleci świetnie sprawdzają się w branży czyszczenia. Dziś są to ściereczki wybierane przez większość firm z branży sprzątającej. Jednak pomimo faktu, że ta zaawansowana technologicznie tkanina oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjną bawełną, proces biodegradowalności poddaje pod wątpliwość słuszność jej stosowania. Być może nie znamy jeszcze w pełni przedłużonego wpływu używania mikrofibry. Pojawiające się dowody wskazują, że materiały syntetyczne, takie jak ściereczki z mikrofibry, mogą uwalniać te drobne włókna do wody podczas prania. Naukowcy znajdują maleńkie mikrowłókna w naszych oceanach i jeziorach i śledzą je w naszych domowych pralkach. Okazuje się, że jeden kawałek materiału syntetycznego może uwalniać tysiące włókien do wody w każdym praniu!

 

 

 

Papierowe rozwiązanie 

 

Inną alternatywą dla mikrofibry i bawełny jest papier. Papier jest produktem naturalnym i jeszcze bardziej biodegradowalnym niż bawełna, co jest dobre! Problemy z produkcją ręczników papierowych polegają na tym, że przyczynia się to do wylesiania i wysokiego zużycia wody. Przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza przez ciężkie maszyny z silnikiem Diesla używane do pozyskiwania drewna i transportu, a także w procesie produkcyjnym w papierniach. Ponadto wiele ręczników papierowych jest bielonych w celu uzyskania białego koloru, który może wytwarzać toksyny środowiskowe. Artykuł opublikowany przez Clean Link omawia wiele powodów, dla których mikrofibra jest w stanie czyścić skuteczniej i przy użyciu mniejszej ilości chemikaliów niż bawełna. Mikrofibra ma jedną trzecią średnicy włókna bawełnianego, ale jest bardziej chłonna. W ten sposób mikrofibra może skutecznie zbierać więcej brudu i zanieczyszczeń. Jak wspomniano wcześniej, mikrofibra jest materiałem nieorganicznym. Jest to negatyw pod względem biodegradacji, ale pod względem czyszczenia przy użyciu mniejszej ilości chemikaliów i jest to niezaprzeczalny pozytyw. To dlatego, że nieorganiczne mikrowłókna nie przenoszą zapachu i bakterii tak jak włókna naturalne. Wreszcie, mikrofibra zużywa znacznie mniej wody niż bawełna podczas czyszczenia, według Clean Link może to być nawet 10-30 razy mniej! A zarówno mikrofibra, jak i bawełna mają znacznie lepsze właściwości czyszczące niż ręczniki papierowe.

 

Chcesz poznać więcej plusów i minusów użytkowania bawełnianych ściereczek? Nie wiesz jakie rozwiązanie wdrożyć w swojej organizacji? Napisz do nas!