Sprzątanie biur a alergie – jak zapewnić zdrową przestrzeń dla pracowników?

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA FIRM

Porządkowanie przestrzeni biurowej wymaga kompleksowego działania ze strony firmy sprzątającej. Profesjonaliści zajmujący się takimi działaniami powinni przede wszystkim dbać o to, aby sprzątanie odbywało się zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem, a także przy użyciu specjalistycznych środków czystości, które mają stosowne certyfikaty bezpieczeństwa. Chcesz dowiedzieć się, jak zapewnić pracownikom biura optymalne warunki do pracy pozbawione nieczystości i problematycznych alergenów? Skorzystaj z poradnika i zacznij działać skutecznie!

 

 

Najczęstsze alergeny występujące w przestrzeni biurowej – jakie musisz znać?

 
W przestrzeni biurowej możemy spotkać różne alergeny. Najczęściej są to roztocza kurzu, pleśnie, sierść zwierząt, chemikalia oraz lateks. Ich obecność może wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie.​

  • Roztocza kurzu domowego – mikroskopijne pajęczaki bytujące w kurzu, dywanach i tapicerce. Mogą powodować katar, kichanie i podrażnienia oczu.
  • Pleśnie i grzyby rozwijające się w wilgotnych miejscach. Wywołują objawy alergiczne, np. kaszel czy duszność.
  • Sierść zwierząt – choć zwierzęta nie są obecne w biurze, alergeny mogą być przynoszone na ubraniach pracowników, powodując reakcje alergiczne u innych osób.
  • Chemikalia – substancje zawarte w środkach czystości, farbach czy tonerach do drukarek. Mogą prowadzić do podrażnień skóry i dróg oddechowych. ​
  • Lateks – obecny w niektórych artykułach biurowych lub akcesoriach do sprzątania, np. lateksowych rękawiczkach.

Walka z alergenami w biurze bywa naprawdę problematyczna, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim, kiedy na zewnątrz jest najwięcej pyłków, które przedostają się do przestrzeni biurowej.

Firmy sprzątające w momencie ustalania, jaka będzie cena sprzątania biura za m2 powinny z góry ustalać z klientem czy w zakres prac porządkowych wchodzą też działania mające na celu skuteczną walkę z alergenami. Wtedy nie wystarczy zwykłe sprzątanie, ale kompleksowe działania z użyciem środków i narzędzi, które skutecznie eliminują szkodliwe substancje wywołujące reakcje uczuleniowe.
 

Regularne odkurzanie z filtrem HEPA – podstawa profilaktyki przed alergiami

 
W praktyce regularne prace porządkowe w biurze w dużej mierze eliminują roztocza. Ekipa sprzątająca powinna jednak dbać o to, aby odkurzanie przestrzeni, np. wykładzin odbywało się z użyciem profesjonalnego sprzętu z filtrami HEPA. Takie urządzenia gwarantują doskonały poziom filtracji i przy tym eliminacji wszelkiego rodzajów alergenów w biurze.

Czy wiesz, że…? Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air) potrafią wychwycić aż 99,97% cząsteczek o wielkości nawet 0,3 mikrometra. To oznacza, że są w stanie zatrzymać nie tylko kurz i pyłki, ale także roztocza, zarodniki pleśni, sierść zwierząt i inne alergeny znajdujące się w powietrzu.

Podstawowe działania profilaktyczne to odkurzanie, oczyszczanie powietrza, a także dbanie o optymalną wilgotność. Ekipa sprzątająca powinna pojawiać się w biurze co najmniej raz na dwa dni, aby skutecznie usuwać roztocza i inne alergeny, które mogą rzutować na samopoczucie pracowników w danym miejscu.

 



 

Hipoalergiczne środki czystości – na co zwracać uwagę?

 
Profesjonalne firmy sprzątające powinny wybierać wyłącznie hipoalergiczne środki czystości, które ułatwią eliminowanie potencjalnych alergenów z przestrzeni biurowej – zarówno na stanowiskach pracy, jak i w częściach wspólnych wykorzystywanych przez pracowników biura.

W momencie wybierania środków czystości do walki z alergenami w biurze, warto zwrócić uwagę na:

  • skład preparatów – lepiej unikać tych zawierających sztuczne dodatki, fosforany i inne chemikalia;
  • certyfikaty bezpieczeństwa – produkty oznaczone certyfikatami SWAN lub Asthma Allergy to dobre preparaty, które nadają się do sprzątania biura i walki z alergenami;
  • rekomendacje – warto sprawdzić, jakie są opinie innych firm sprzątających na temat danego preparatu – to często rzetelne źródło informacji.

A zatem idealne środki czystości do biura to takie, które są ekologiczne, hipoalergiczne, wydajne i bezpieczne w użyciu. Dzięki temu pracownicy firmy sprzątającej mogą efektywniej wykonywać swoją pracę, a osoby zatrudnione w biurze nie martwią się o obecność alergenów wokół stanowisk pracy.

 

 

Czyszczenie i konserwacja systemów wentylacyjnych i klimatyzacji

 
Działania, które mogą być realizowane w ramach abonamentowego sprzątania biura lub przez inną zewnętrzną firmę, np. serwis klimatyzacji to czyszczenie i konserwacja całego systemu klimatyzacji oraz wentylacji w budynku biurowym. Aby alergeny nie miały możliwości rozprzestrzeniania się, konieczna jest cykliczna wymiana filtrów – w intensywnie użytkowanych biurach nawet raz na pół roku. Wtedy ryzyko, że alergeny będą obecne w biurze, jest o wiele mniejsze.
 

Eliminacja pleśni i grzybów – cichy wróg alergików!

 
Prace związane ze sprzątaniem powierzchni biurowej mogą obejmować także działania mające na celu całkowite wyeliminowanie pleśni i grzybów, np. na ścianach. Ekipa sprzątająca powinna przede wszystkim zlokalizować źródło problemu, a następnie podjąć stosowne działania umożliwiające pozbycie się problematycznych alergenów.

W tym przypadku najistotniejsze jest usunięcie widocznych ognisk pleśni i grzybów, usprawnienie systemu wentylacji oraz oczyszczenie przestrzeni specjalistycznymi środkami grzybobójczymi i zapobiegającymi rozwojowi pleśni.
 

Organizacja sprzątania poza godzinami pracy – dlaczego to ważne?

 
Ustalenie harmonogramu sprzątania biura poza standardowymi godzinami pracy firmy jest ważne, kiedy ekipa sprzątająca ma skutecznie eliminować wszelkiego rodzaju alergeny. Wtedy pracownicy nie są narażeni na oddziaływanie kurzu i innych czynników wywołujących objawy alergii.

Czy wiesz, że…? Sprzątanie przestrzeni biura w godzinach pracy przedsiębiorstwa może powodować nadmierne rozprzestrzenianie się alergenów, np. kurzu, pyłków i roztoczy, które źle wpływają na jakość powietrza i samopoczucie człowieka.

Decydując się na sprzątanie biura, np. w godzinach nocnych, zyskujesz: skuteczniejsze działanie środków czystości do walki z alergenami, lepszą jakość powietrza, brak ryzyka kontaktu pracowników biura ze środkami czystości, łatwiejsze planowanie porządków.
 

Monitorowanie jakości powietrza w biurze – jak zrobić to dobrze?

 
W praktyce to wcale nie takie trudne. Wystarczy, że w całym budynku zarządca lub właściciel zdecyduje się na montaż czujników jakości i wilgotności powietrza, a także sprawnego systemu wentylacji i klimatyzacji. To podstawa, aby powietrze w przestrzeni biurowej było jak najwyższej jakości.

Regularnie prowadzone prace przez wykwalifikowane ekipy sprzątające w biurze to podstawa. W połączeniu z regularną analizą jakości powietrza przez specjalistyczne czujniki możesz skutecznie utrzymywać optymalne warunki do pracy – bez alergenów i innych związków, które mogłyby negatywnie rzutować na samopoczucie oraz stan zdrowia pracowników.

 

 




autor: Anna Tora-Jarosz – Brand Manager w Fresh Office

Ania to ekspertka ds. marketingu i komunikacji, która każdego dnia z zaangażowaniem buduje wizerunek Fresh Office. Opracowując strategie komunikacyjne, łączy kreatywność z praktycznym podejściem, co pozwala jej tworzyć treści, które trafiają w potrzeby odbiorców. W swojej pracy regularnie współpracuje z zespołami operacyjnymi i handlowymi, co daje jej wyjątkową perspektywę na funkcjonowanie firmy. Bezpośredni kontakt z ekspertami w różnych dziedzinach umożliwia Ani tworzenie przekazów opartych na aktualnych danych i doświadczeniach, co sprawia, że komunikacja Fresh Office jest autentyczna i skuteczna.