Sprzątanie biura raz w tygodniu – czy to wystarczy?

Jak dostosować częstotliwość sprzątania do charakterystyki obiektu

sprzątanie biura raz w tygodniu

Częstotliwość sprzątania biura zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, ale jest też zależna od wymogów BHP. Te dla niektórych branż są bardzo restrykcyjne, szczególnie wnikliwe kontrolowane w dobie pandemii koronawirusa. Wszystkim zależy na tym, żeby środowisko pracy pozostawało estetyczne, higieniczne i reprezentatywne. Dlatego, jeśli masz wątpliwość, jak często wzywać serwis sprzątający, poświęć chwilę na zastanowienie się nad charakterem swojej działalności i osobistymi potrzebami. Poniżej przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

 

 

sprzątanie biura raz w tygodniu

 

Codzienne czy raz w tygodniu?

 

Tak naprawdę nie trzeba wybierać – sprzątanie biura raz w tygodniu, czy sprzątanie codzienne. Jest bowiem wiele takich czynności, które można wykonywać rzadziej. Z kolei inne wymagają większej częstotliwości. Dlatego z firmą sprzątającą możesz się umówić indywidualnie, komponując własny harmonogram prac porządkowych. Np. codzienne zamiatanie, mycie naczyń i opróżnianie koszy na śmieci. Raz w tygodniu – odkurzanie, mycie posadzek, klamek, ścieranie kurzy. 

 

Większe sprzątanie warto zlecić przed weekendem. Piątkowe popołudnie lub sobota to okres wzmożonej pracy ekipy sprzątającej. Wtedy biuro pustoszeje, więc łatwiej można dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc, z których w poprzednich dniach korzystali użytkownicy biura. To dobry moment na zaawansowaną konserwację powierzchni płaskich, ale też podlewanie kwiatów czy opróżnianie lodówki z resztek jedzenia.

 

Są cztery ważne aspekty, które wpływają na to, jak często powinno się sprzątać biuro:

 

BRANŻA, W JAKIEJ DZIAŁASZ

Oczywiście częstotliwość sprzątania jest bezpośrednio związana z tym, w jakiej branży działa firma. W przypadku gabinetów lekarskich, stomatologicznych, laboratoriów medycznych czy aptek wymaga się utrzymania obiektu w nieskazitelnych warunkach, więc wskazane jest codzienne sprzątanie i dezynfekowanie powierzchni. W biurach przy 2, 3 osobach  zazwyczaj wystarczające jest generalne sprzątanie raz w tygodniu.

 

sprzątanie powierzchni biurowych

 

MIEJSCE WYKONYWANEJ PRACY

Biura, które znajdują się w przy ruchliwych ulicach brudzą się szybciej. Kurz, spaliny – to wszystko osadza się na elewacji, brudzi szyby i ramy okienne, wreszcie wnika do środka lokalu przez szczeliny. Problematyczne jest także sąsiedztwo drzew, które zrzucają liście, zabrudzenie pozostawia kapiąca żywica, ale też ptasie odchody (choć to na zewnątrz – na oknach, parapetach, chodnikach, tarasach).   

 

PORA ROKU

Zimą pomieszczenia brudzą się szybciej niż chociażby latem. Problemem są przede wszystkim ślady obuwia na posadzkach. Naniesione błoto oraz woda nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale też obniżają poziom bezpieczeństwa – na takiej powierzchni łatwo o wypadek! Dlatego zaleca się częstsze sprzątanie w okresie jesienno-zimowym.

 

LICZBA OSÓB I POMIESZCZEŃ

W niektórych biurach pracuje tylko kilka osób, inne zatrudniają setki osób i przyjmują kontrahentów. Do dyspozycji mają duże powierzchnie o zróżnicowanym przeznaczeniu – open space, gabinety, sale konferencyjne, toalety, szatnie. Naturalnym jest zatem, że większe potrzeby sprzątające mają duże firmy. 

 

Regularne sprzątanie daje najlepsze efekty

 

Bez względu na to, na jaką częstotliwość sprzątania się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, żeby robić to regularnie. Jest to kluczem do utrzymania biura nie tylko w dobrym stanie wizualnym, ale też technicznym. 

 

Sprzęty elektroniczne nie lubią okruszków, które gromadzą się w szczelinach. Tak samo źle wyglądają przepełnione kosze czy kratki wentylacyjne zapchane kurzem. Takie miejsca są nieprzyjazne – wywołują reakcje alergiczne i stanowią doskonałe środowisko do rozwoju grzybów, pleśni oraz bakterii. 

 

sprzątanie biura

 

Wreszcie biuro sprzątane zbyt rzadko i niedbale traci swój elegancki charakter, a staje się miejscem, do którego pracownicy i klienci przychodzą z przymusu. Ponadto, znacznie więcej czasu, energii oraz pieniędzy zabiera doprowadzenie go do pierwotnego stanu. 

 

Sprzątanie abonamentowe – na czym to polega?

 

Skoro decydujesz się na regularne sprzątanie biura i w tym celu zatrudniasz firmę sprzątającą, to prawdopodobnie najlepszą formą współpracy okażę się abonament. W tym trybie ustala się indywidualnie, jaka częstotliwość sprzątania będzie najbardziej odpowiednia i jakie czynności będą realizowane. 

 

Na tym etapie wiele firm decyduje się na to, żeby prace porządkowe przeprowadzać raz na tydzień.  Dlaczego? Ponieważ:

  • jest to opcja korzystna cenowo,
  • biuro jest stosunkowo czyste, użytkowane przez mało osób, więc nie wymaga sprzątania codziennego,
  • ekipa porządkowa sprząta jeden raz, lecz porządnie. Zajmuje jej to kilka godzin, ale tylko w niewielkim stopniu oddziałuje na pracowników czy klientów,
  • efekty pracy są widoczne i można je łatwo skontrolować.

 

Współpraca abonamentowa opłaca się jeszcze z innych względów. Często profesjonalne firmy porządkowe oferują swoim stałym klientom różne gratisy, jak np. dezynfekowanie czy ozonowanie pomieszczeń. 

 

 

Sprzątanie biura raz w tygodniu wystarczy, pod warunkiem, że znajdziesz dobrą i profesjonalną firmę porządkową, starannie opracujesz zakres czynności oraz harmonogram z koordynatorem i wreszcie zdecydujesz się na regularne sprzątanie w ramach abonamentu.