Ergonomia pracy to termin, który powinien być znany każdemu pracodawcy. Dlaczego? Odpowiednio wdrożona ergonomia będzie wpływać na efektywność osób zatrudnionych, na ich lepsze samopoczucie i zdrowie. Co warto wiedzieć? Podpowiadamy.
Co to jest ergonomia pracy i jak wpływa na efektywność pracownika?
Ergonomia pracy to dziedzina nauki, która skupia się na przystosowaniu narzędzi, mebli, maszyn oraz warunków do anatomicznych możliwości człowieka. Mówiąc prościej: zadaniem ergonomii jest zaprojektowanie miejsca pracy w taki sposób, aby dana osoba czuła się wygodnie i nie była narażona na przykład na nadmierne przeciążenie kręgosłupa itp.
Ergonomia pracy zapobiega takim praktykom, jak na przykład:
- powtarzanie tego samego ruchu w ciągu całego dnia pracy,
- praca w niewygodnych lub nieruchomych pozycjach,
- podnoszenie ciężkich lub niewygodnych przedmiotów,
- używanie nadmiernej siły do wykonywania zadań,
- narażenie na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury.
Dlaczego to tak ważne? W badaniu przeprowadzonym na 403 inżynierach pewnej firmy, aż 85,6% miało problemy mięśniowo-szkieletowe, a zaledwie 9% wiedziało, czym jest ergonomia pracy. Inne badanie dowiodło, że po wprowadzeniu ergonomii pracy dla osób, które spędzają czas przed komputerem, nastąpiła znacząca poprawa ich samopoczucia, ale też zdrowia fizycznego. Co to oznacza? Zniknęły dolegliwości związane z bólem odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, nadgarstków, przedramion i innych partii ciała. Dzięki temu pracownicy zaczęli czuć się lepiej, byli bardziej skoncentrowani na pracy i chętniej realizowali powierzone im zadania. Mniej dolegliwości bólowych przekłada się również na mniejszą liczbę zwolnień lekarskich.
Ergonomia pracy przy komputerze – kluczowe zasady dla lepszej wydajności
Warto wiedzieć, że ergonomia pracy biurowej, zwłaszcza tej przy biurku jest najczęściej unormowana w BHP firmy. A oto kilka kluczowych czynników:
Krzesło i biurko
W przypadku krzeseł biurowych powinny one mieć regulowaną wysokość i głębokość, aby każdy pracownik mógł zapewnić sobie optymalne ustawienie ciała. Z kolei biurko musi umożliwiać swobodę ruchów, a więc powinno być odpowiednio duże. Warto zadbać, aby krzesło i biurko były wysokiej jakości.
Ekran komputera
Monitor musi znajdować się na wysokości wzroku, aby osoba nie musiała nadmiernie pochylać głowy. To dlatego niewskazane jest, aby pracować na laptopie, postawionym bezpośrednio na blacie biurka. Zalecana odległość od ekranu to 50-70 cm.
Klawiatura i myszka
Obydwa sprzęty należy ustawić w taki sposób, aby zachować naturalne ustawienie rąk i przedramion. Myszka nie może wymuszać nadmiernego skręcania nadgarstków. W przypadku klawiatury - dobrze postawić na urządzenie zewnętrzne, które można podpiąć do laptopa.
Oświetlenie
Musi dawać komfort pracy, nie może oślepiać, powodować refleksów, ani też być zbyt ciemne. Jeżeli to możliwe - ustaw biurka w jasnych pomieszczeniach, aby za dnia dawać możliwość skorzystania ze światła słonecznego.
Pozycja ciała
Pracownik powinien móc z łatwością utrzymać prostą postawę ciała, unikając zbytniego pochylenia czy skręcenia. Zaleca się, aby w ciągu pracy robić przerwy i wykonywać ćwiczenia rozluźniające.
Jak ergonomia pracy biurowej wpływa na komfort i zdrowie?
Można powiedzieć, że ergonomia w pracy biurowej będzie miała duże znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego, ale także psychicznego.
Sprawny kręgosłup oraz stawy pozwalają pracować lepiej i wydajniej. To oczywiste, że przyjmowanie pozycji, które powodują ból lub przykurcz będzie rozpraszać, zaburzać koncentrację, a w najgorszym wypadku - skończyć się zwolnieniem lekarskim i koniecznością podjęcia rehabilitacji.
Z kolei praca w środowisku, które jest nieprawidłowo oświetlone i całkowicie pozbawione światła dziennego może wpływać na obniżenie nastroju i gorsze samopoczucie psychiczne.
Ergonomia na stanowisku pracy – jak poprawić warunki pracy w biurze?
Wiesz już, co to jest ergonomia pracy. A jak ją poprawić, jeżeli obecnie warunki są niekorzystne? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie.
- Zwróć uwagę, czy krzesła biurowe nie wymagają wymiany. Zapytaj pracowników, czy są wygodne. Warto rozważyć dokupienie na przykład poduszek lędźwiowych.
- Jeżeli pracownicy działają na laptopach, dołóż starań, aby umieścić je na odpowiednim podwyższeniu i podpiąć osobną klawiaturę. Koniecznie zaopatrz pracowników w myszki, aby nie musieli pracować na touchpadzie.
- Zadbaj, aby barwa światła była jak najbardziej zbliżona do światła dziennego. Każdy pracownik powinien mieć również lampkę biurową.
- W biurze powinna zostać zamontowana sprawna klimatyzacja, aby w czasie upałów zapewnić pracownikom komfortową temperaturę.
Dlaczego ergonomia pracy jest ważna dla długotrwałej efektywności pracowników?
Kluczowe będzie tu słowo: „długotrwałej“. Przebywanie w niekorzystnych warunkach, gdzie ergonomia na stanowisku pracy jest zaburzona może początkowo nie przynieść żadnych widocznych skutków, zwłaszcza w przypadku młodych osób. To jednak pewne, że po jakimś czasie pracownicy zaczną odczuwać dolegliwości: bóle dolnego odcinka kręgosłupa, szyi, nadgarstków. W takim momencie zmiana krzesła czy odpowiednie ustawienie monitora jest już niewystarczające i pracownik będzie musiał podjąć rehabilitację. To dlatego tak ważne jest, aby od samego początku tworzenia stanowisk pracy zadbać o odpowiednią ergonomię.