Czym usunąć rdzę z płytek?

Rdza na płytkach to znacznie poważniejszy problem niż kamień czy zacieki. Jeżeli szpeci wnętrze Twojej łazienki, kuchni, garażu czy pomieszczenia gospodarczego, podejmij kroki, aby się jej pozbyć. Poznaj skuteczne sposoby na zwalczanie rdzy – domowymi metodami, przy pomocy profesjonalnych środków czystości, a także przy wsparciu doświadczonej ekipy sprzątającej.


Gdzie najczęściej pojawia się rdza? Tylko teoretycznie płytki podłogowe czy ścienne nie są narażone na występowanie rdzy. W praktyce, zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy garaż może dojść do interakcji metalu z wodą i tlenem. Efekt? Rdza na posadzce, gdzie stał mebel czy sprzęt lub w innym, trudnym do doczyszczenia miejscu. Jeżeli brązowe ślady korozji, szpecą wnętrze Twojego mieszkania czy biura, możesz zrobić całkiem sporo, aby się ich pozbyć.

Anna TokarzPani Sprzątająca z wieloletnim doświadczeniem na obiektach medycznych i przemysłowych

Zacznij od wypróbowania domowych, naturalnych metod. Dobra wiadomość jest taka, że do sporządzenia tego typu mieszanek potrzebujesz produktów, które zazwyczaj każdy ma pod ręką. Poniższe sposoby nadają się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, np. na tarasach czy balkonach, gdzie posadzki są wykończone płytkami ceramicznymi. W takich miejscach rdzawe zacieki pojawiają się w miejscach łączeń z metalowymi barierkami czy pod donicami, meblami wypoczynkowymi.

 

Domowe sposoby na rdzę

 

Rdzawy nalot skutecznie zaburza estetykę przestrzeni i potęguje wrażenie brudu. Im szybciej spróbujesz go zwalczyć, tym większa szansa na całkowite doczyszczenie kafelków. Dlatego zacznij od stworzenia prostej, domowej mieszanki czyszczącej.

 

Kwasek cytrynowy

 

Podstawą w walce z rdzą okazuje się kwasek cytrynowy. Skutecznie usuwa on różne zabrudzenia, w tym także naloty z rdzy. Kwas z cytryny ma bardzo dobre działanie. W miejscach o widocznych przebarwieniach warto położyć plasterek cytryny i zostawić go na około 15 minut. 

 

Kwasek cytrynowy i sól

 

Sól wzmacnia działanie kwasku cytrynowego i sprawia, że nawet bardziej uciążliwe zabrudzenia o większej powierzchni znikają z glazury łazienkowej. 

 

Kwasek cytrynowy i soda oczyszczona

 

To połączenie jest największym wrogiem rdzy. Im większe ślady korozji, tym dłużej należy trzymać pastę w konkretnym miejscu. Czasem nawet przez godzinę. Po tym czasie można usunąć preparat, korzystając w tym celu z chłonnej ściereczki, waty czy papieru. Jeżeli sytuacja tego wymaga, to szorowanie także się sprawdzi i nie spowoduje uszkodzenia glazury.

 

Ocet

 

Ocet to kolejny pogromca rdzy. Warto aplikować go na miejsca, w których korozja pozostawiła widoczne ślady. Jedyną jego wadą jest charakterystyczny drażniący zapach. Pozbędziesz się go, dodając do mieszanki kilka kropel olejków eterycznych, np. lawendowych czy waniliowych.

 

Ocet i soda oczyszczona

 

Odmierz pół litra octu i dodaj do niego 3 łyżeczki sody oczyszczonej. Mieszanka powinna najpierw się spienić (składniki wchodzą w reakcję), a następnie rozpuści rdzawe osady z powierzchni płytek podłogowych i ściennych.

UWAGA! Powyższe metody są dedykowane płytkom o gładkiej powierzchni i jednolitej strukturze. Z uwagi na to, że zawarty w mieszankach kwas i malutkie drobinki mają właściwości ścierające, nie powinny być stosowane na płytkach porowatych. Te lepiej czyścić z rdzy szarym mydłem i ciepłą wodą. Taka mieszanka powinna wystarczyć. Co więcej sprawdzi się też na zewnątrz – zastosuj ją także do mycia tarasu, dodając lub zastępując szare mydło płynem do mycia naczyń. 

 

 

Profesjonalne środki chemiczne

 

Nie masz czasu na przygotowywanie domowych mikstur? A może testowałeś je, ale okazywały się zawodne? W takim razie masz inną opcję, a jest nią zakup gotowego preparatu ze sklepu. Jednym z popularniejszych jest WD-40 w sprayu, który można bezpiecznie i precyzyjnie aplikować nawet na niewielkie ogniska rdzy. Także na powierzchni płytek ceramicznych, kamienia oraz fug. 

Jak postępować z rdzą? 

Powyższe mieszanki można stosować na kilka sposobów. Na mniejsze zabrudzenia z rdzy, wystarczy zaaplikować nawet kilka kropel preparatu, wcierając go delikatnie w powierzchnię płytek czy fug za pomocą nasączonej ściereczki. 

Jeżeli zabrudzenie jest większe i trudniejsze, wówczas dobrym pomysłem jest szorowanie płytek przy pomocy szczoteczki, czasem nawet pumeksu. Dla wzmocnienia działania preparatów zaleca się pozostawienie ich na pewien czas – od 15 do 60 minut i dopiero po tym czasie usunięcie. Mają one właściwości rozpuszczające rdzę, dlatego będzie się jej pozbyć. 

 

Nie tylko czyszczenie, ale też ochrona

 

Choć nie zawsze o tym myślimy, to jednak możemy zrobić całkiem sporo, żeby zapobiec pojawieniu się rdzy. Jeżeli masz produkty metalowe – kosz na śmieci, krzesło, ławkę, balustradę i wiele innych, przetrzyj je raz na jakiś czas środkiem zabezpieczającym przed korozją. Wilgoć nie będzie im już taka straszna jak do tej pory!

A jak z rdzą radzą sobie profesjonaliści?

Profesjonalne czyszczenie rdzy nieco różni się od tego domowego. Głównie zakresem działania, a co za tym idzie także technikami, jakie trzeba zastosować. Zajęcie się większą powierzchnią np. biura czy magazynu wymaga większej automatyzacji procesów. Pomagają więc zaawansowane urządzenia czyszczące, które działają szybko oraz precyzyjnie. Warto jednak zaznaczyć, że punktowo, w miejscach zabrudzonych rdzą czy trudno dostępnych, z powodzeniem stosowane są też wymienione wyżej techniki i preparaty.