Czym wyczyścić fugi?

czym wyczyścić framugi

Zaraz po remoncie fugi zachwycają świeżością i czystością. Jednak z czasem przestrzeń między płytkami ulega zabrudzeniu, pojawiają się także trwałe odbarwienia i nieestetyczny osad. Przyczyną tego jest brak odpowiedniej pielęgnacji fug i regularnego ich czyszczenia. I choć nie jest to zadanie należące do najprzyjemniejszych obowiązków domowych, to warto o to zadbać, by dłużej cieszyć się nienagannym wyglądem płytek. Jak i czym czyścić fugi, by było to efektywne i wygodne? Sprawdź w naszym artykule.


Jak czyścić fugi?

 

Fugi między płytkami można czyścić profesjonalnymi produktami, środkami domowymi, a także mechanicznie. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych metod.

 

 

Metoda mechaniczna

 

Czyszczenie fug z brudu zajmie dużo czasu, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Najpierw rozpuść wióry szarego mydła w ciepłej wodzie. Następnie w powstałym płynie zanurz niepotrzebną szczoteczkę do zębów i wyczyść nią fugi między płytkami.

Stare uporczywe zabrudzenia najlepiej wyczyścić papierem ściernym. Wystarczy pocierać małym kawałkiem papieru ściernego sczerniałe lub pożółkłe fugi, aż staną się białe. Jeśli musisz uporać się z głębszym zabrudzeniem, lepiej użyć bardziej fachowego narzędzia – skrobaka lub noża do czyszczenia fug. Decydując się na czyszczenie nożem, musisz zachować maksymalną ostrożność, aby nie uszkodzić płytek.

 

 

Mycie chemią gospodarczą

 

Niewątpliwie specjalistyczna chemia gospodarcza pomoże najskuteczniej wyczyścić fugi między płytkami na ścianie czy na podłodze. Oto kilka narzędzi, które warto rozważyć:

  • Marker usuwający plamy i zażółcenia z fugi, czyli inaczej renowator, taki jak np. Lyra Grout Marker czy Fuga Fresca firmy Mapei. Takie produkty pozwalają w ciągu kilku minut wyczyścić przestrzeń między płytkami w dowolnym miejscu. Aby usunąć czarny osad i plamy, wystarczy „porysować” fugę  renowatorem. Fugi nie tylko staną się śnieżnobiałe, ale dodatkowo będą zabezpieczone przed powstawaniem grzyba.
  • Wybielacze na bazie tlenu. Aby umyć białe płytki tym środkiem, musisz najpierw rozcieńczyć aktywny płyn w wodzie w stosunku jeden do jednego. Następnie dokładnie umyj płytki. Po trzydziestu do czterdziestu minutach zmyj zaczernienie twardą stroną gąbki i opłucz powierzchnię kafelek, ale tylko czystą wodą. Ta metoda nie może być stosowana do czyszczenia kolorowych i ciemnych płytek.
  • Produkty wybielające na bazie chloru. Aby skutecznie wyczyścić fugi, nałóż na nie wybrany produkt zawierający chlor. Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie wyczyść problematyczne miejsca sztywną szczotką. Środek myjący spłucz wodą. Chlor ma właściwości wybielające, ale w przypadku kolorowych fug rozjaśni je lekko, usunie brud i bakterie.
  • Gąbka melaminowa. To innowacyjny produkt do sprzątania, który nie wymaga użycia detergentów. Specjalna struktura gąbki pozwala na wyczyszczenie problematycznych miejsc zaledwie odrobiną wody.

Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do mycia fug. Aktualnie wśród najlepszych opcji są m.in. płyn GPT, HG czyste fugi, czy Kerakoll Eco Fugalite. Wiele produktów czyszczących można kupić w formie skoncentrowanej, dzięki czemu starczają na dłużej.

 

 

Domowe sposoby na fugi

 

Wiele doświadczonych gospodyń jest przekonanych, że domowe przepisy na środki czyszczące, mogą być równie skuteczne, co profesjonalna chemia. Wśród najpopularniejszych składników domowych środków są oczywiście soda i ocet.  Jeśli małe obszary fugi między płytkami ciemnieją, to właśnie ta mieszanka pomoże w ich odświeżeniu. Dodatkowo można do niej dodać cytrynę, która zapewni świeży zapach. Z kolei w walce z pleśnią skuteczny będzie amoniak rozcieńczony z wodą (20 ml amoniaku na 2 l czystej wody).

Jako składniki takie mieszanki wykorzystują to, co znajduje się w naszych domach, więc przygotowanie ich, nie jest trudne.  A efekty? Mogą być różne. Zwykle trudno jest przewidzieć, jak dana powierzchnia zareaguje na kontakt z określonym płynem. Pod tym względem produkty docelowo przeznaczone do czyszczenia fug, będą zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym pomysłem. „Ludowe” metody można wykorzystać przy braku innych możliwości.


Interesują Cię ogólne zasady dbania o przestrzeń między płytkami? Aby później nie martwić się zbytnio o czyszczenie bardzo zabrudzonych fug, warto odpowiednio je pielęgnować regularnie. Przestrzegaj prostych zasad: Okresowo, co najmniej dwa razy w miesiącu, konieczne jest profilaktyczne czyszczenie fug. Po kąpieli/prysznicu pozostaw drzwi do łazienki otwarte, by zapewnić przepływ powietrza i szybsze wysychanie płytek. Nie używaj produktów zawierających cząstki ścierne, są one źródłem mikrozarysowań, które przyciągają brud.

Urszula KowalskaPani sprzątająca z kilkunastoletnim doświadczeniem

 

Po co myć fugi między płytkami?

 

Wiele osób nie przywiązuje szczególnej wagi do detalu, jakim są fugi i ich czystość. Tymczasem jest to dość istotny element mieszkania czy domu. Po pierwsze, przyciemnione fugi mogą zepsuć estetyczny wygląd nawet najczystszego i najlepiej urządzonego pomieszczenia. Po drugie, pomiędzy płytkami tworzy się środowisko sprzyjające rozmnażaniu się chorobotwórczych mikroorganizmów i grzybów.

Jak więc widać, czystość fug to nie tylko kwestia estetyki, ale także higieny i Twojego bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że w miejscach publicznych, np. w biurach tę czynność wraz z profesjonalnym myciem łazienek i sanitariatów powierza się doświadczonym firmom sprzątającym.