Jak czyścić fugi?
Fugi między płytkami można czyścić profesjonalnymi produktami, środkami domowymi, a także mechanicznie. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych metod.
Metoda mechaniczna
Czyszczenie fug z brudu zajmie dużo czasu, dlatego uzbrój się w cierpliwość. Najpierw rozpuść wióry szarego mydła w ciepłej wodzie. Następnie w powstałym płynie zanurz niepotrzebną szczoteczkę do zębów i wyczyść nią fugi między płytkami.
Stare uporczywe zabrudzenia najlepiej wyczyścić papierem ściernym. Wystarczy pocierać małym kawałkiem papieru ściernego sczerniałe lub pożółkłe fugi, aż staną się białe. Jeśli musisz uporać się z głębszym zabrudzeniem, lepiej użyć bardziej fachowego narzędzia – skrobaka lub noża do czyszczenia fug. Decydując się na czyszczenie nożem, musisz zachować maksymalną ostrożność, aby nie uszkodzić płytek.
Mycie chemią gospodarczą
Niewątpliwie specjalistyczna chemia gospodarcza pomoże najskuteczniej wyczyścić fugi między płytkami na ścianie czy na podłodze. Oto kilka narzędzi, które warto rozważyć:
- Marker usuwający plamy i zażółcenia z fugi, czyli inaczej renowator, taki jak np. Lyra Grout Marker czy Fuga Fresca firmy Mapei. Takie produkty pozwalają w ciągu kilku minut wyczyścić przestrzeń między płytkami w dowolnym miejscu. Aby usunąć czarny osad i plamy, wystarczy „porysować” fugę renowatorem. Fugi nie tylko staną się śnieżnobiałe, ale dodatkowo będą zabezpieczone przed powstawaniem grzyba.
- Wybielacze na bazie tlenu. Aby umyć białe płytki tym środkiem, musisz najpierw rozcieńczyć aktywny płyn w wodzie w stosunku jeden do jednego. Następnie dokładnie umyj płytki. Po trzydziestu do czterdziestu minutach zmyj zaczernienie twardą stroną gąbki i opłucz powierzchnię kafelek, ale tylko czystą wodą. Ta metoda nie może być stosowana do czyszczenia kolorowych i ciemnych płytek.
- Produkty wybielające na bazie chloru. Aby skutecznie wyczyścić fugi, nałóż na nie wybrany produkt zawierający chlor. Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie wyczyść problematyczne miejsca sztywną szczotką. Środek myjący spłucz wodą. Chlor ma właściwości wybielające, ale w przypadku kolorowych fug rozjaśni je lekko, usunie brud i bakterie.
- Gąbka melaminowa. To innowacyjny produkt do sprzątania, który nie wymaga użycia detergentów. Specjalna struktura gąbki pozwala na wyczyszczenie problematycznych miejsc zaledwie odrobiną wody.
Na rynku dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do mycia fug. Aktualnie wśród najlepszych opcji są m.in. płyn GPT, HG czyste fugi, czy Kerakoll Eco Fugalite. Wiele produktów czyszczących można kupić w formie skoncentrowanej, dzięki czemu starczają na dłużej.
Domowe sposoby na fugi
Wiele doświadczonych gospodyń jest przekonanych, że domowe przepisy na środki czyszczące, mogą być równie skuteczne, co profesjonalna chemia. Wśród najpopularniejszych składników domowych środków są oczywiście soda i ocet. Jeśli małe obszary fugi między płytkami ciemnieją, to właśnie ta mieszanka pomoże w ich odświeżeniu. Dodatkowo można do niej dodać cytrynę, która zapewni świeży zapach. Z kolei w walce z pleśnią skuteczny będzie amoniak rozcieńczony z wodą (20 ml amoniaku na 2 l czystej wody).
Jako składniki takie mieszanki wykorzystują to, co znajduje się w naszych domach, więc przygotowanie ich, nie jest trudne. A efekty? Mogą być różne. Zwykle trudno jest przewidzieć, jak dana powierzchnia zareaguje na kontakt z określonym płynem. Pod tym względem produkty docelowo przeznaczone do czyszczenia fug, będą zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym pomysłem. „Ludowe” metody można wykorzystać przy braku innych możliwości.