Jak dbać o sprzęt biurowy podczas sprzątania? Metody i zalecenia czyszczenia elektroniki

Praktyczne wskazówki po świecie czyszczenia elektroniki

Porządkowanie przestrzeni biurowej wymaga nie tylko posprzątania powierzchni podłóg i wykładzin. Usługi związane z utrzymaniem porządku w biurowcach obejmują też sprzątanie stanowisk pracy, gdzie znajduje się sprzęt elektroniczny. Porządkowanie przestrzeni wokół komputerów, laptopów, drukarek i innych urządzeń multimedialnych wymaga stosowania się do konkretnych zasad bezpieczeństwa. W przeciwnym razie sprzęt komputerowy mógłby ulec uszkodzeniu np. w wyniku przedostania się środków chemicznych na powierzchnię wrażliwej elektroniki. Sprawdźmy zatem, jak zadbać o sprzęt biurowy podczas sprzątania przestrzeni i kiedy konserwacja sprzętu elektronicznego jest konieczna.

 

 

Bezpieczne czyszczenie elektroniki – jak unikać uszkodzeń?

 

W trakcie czyszczenia elektroniki w ramach usług sprzątania biura należy przede wszystkim zachowywać szczególną ostrożność. Takimi czynnościami powinien zajmować się wykwalifikowany i przeszkolony personel, który wie, jak czyścić monitory komputerów i jak obchodzić się z delikatną elektroniką biurowa.

Aby nie doszło do zniszczenia komputera, laptopa lub innego sprzętu biurowego: odłączajmy urządzenia od źródła zasilania, używajmy delikatnych ściereczek bez dodatku wody i wykorzystujmy sprężone powietrze do wydmuchania głęboko nagromadzonych zanieczyszczeń.

Podczas sprzątania powierzchni biurowej nie można pominąć czyszczenia komputera, laptopa czy urządzeń biurowych takich jak np. drukarki i skanery. To sprzęt, który często gromadzi na swojej powierzchni sporo kurzu. Aby nie uszkodzić tego typu sprzętu, potrzebne są odpowiednie środki czystości, urządzenia, a także umiejętności – wtedy nie ma ryzyka, że elektronika ulegnie uszkodzeniu.

Sprawdź także nasz poradnik: Jak wyczyścić fotel biurowy? To przydatna wiedza, którą można przekazać pracownikom biura.

 

Praktyczne wskazówki dotyczące czyszczenia elektroniki oraz sprzętu biurowego

 

Czyszczenie komputera, laptopa i innej elektroniki wykorzystywanej w biurze wymaga zachowania szczególnej ostrożności, a także stosowania preparatów dedykowanych dla wrażliwej elektroniki.

Zarówno czyszczenie, jak i konserwacja sprzętu elektronicznego w biurze powinna odbywać się z zachowaniem kilku zasad:

  1. Zawsze wyłączajmy urządzenia elektroniczne przed rozpoczęciem czyszczenia. To ważne, aby nie doszło do zwarcia, które jest zabójcze dla wrażliwych układów elektronicznych.
  2. Używajmy miękkich ściereczek z mikrofibry do wycierania obudowy sprzętu elektronicznego. Dzięki temu nie ma ryzyka, że włókna materiału przedostaną się do wnętrza urządzenia.
  3. Do wycierania ekranów używajmy specjalne preparaty bez dodatku wody, detergentów i rozpuszczalników. Dzięki temu nie ma ryzyka, że jakiekolwiek substancje przedostaną się na powierzchnię układów elektronicznych i doprowadzą np. do zwarcia.

W praktyce zarówno pracownicy biura, jak i osoby zatrudnione w firmie sprzątającej powinni wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie powierzchni komputera, monitora i innego sprzętu biurowego z elektroniką na pokładzie.

 



Jak radzić sobie z kurzem w urządzeniach elektronicznych?

 

Aby poradzić sobie z zalegającym kurzem wewnątrz urządzeń elektronicznych w biurze, warto przyswoić podstawowe informacje dotyczące bezpiecznej konserwacji sprzętu elektronicznego lub… skorzystać z profesjonalnych usług sprzątających przestrzenie biurowe i stanowiska pracy.

Do skutecznego i BEZPIECZNEGO usunięcia kurzu np. z obudowy komputera możemy użyć np. sprężonego powietrza. To dobry sposób, aby wydmuchać kurz i zanieczyszczenia z wnętrza obudowy bez konieczności jej rozkręcania.

Pamiętajmy jednak, aby przy takiej formie oczyszczania komputera i urządzeń z kurzu odłączyć najpierw źródło zasilania. To podstawa dla bezpieczeństwa czyszczonej elektroniki.

Alternatywnie czyszczenie elektroniki z zalegającego kurzu możemy realizować poprzez otwarcie obudowy urządzenia i ręczne usunięcie kurzu np. przy pomocy specjalnej nakładki w odkurzaczu. Następnie warto wykorzystać odpowiednie metody zapobiegania zaleganiu kurzu poprzez stosowanie filtrów przeciwpyłowych i nawilżaczy powietrza, ale w odległości bezpieczniej dla elektroniki.

Zobacz także poradnik: Jak utrzymać porządek w firmowej kuchni? To równie ważne, jak regularne czyszczenie elektroniki i blatów na stanowiskach pracy.

 

Środki czyszczące – co wybrać, aby chronić delikatne powierzchnie sprzętu?

 

Czyszczenie i konserwacja sprzętu elektronicznego w biurze powinna odbywać się z użyciem specjalistycznych (i najlepiej ekologicznych) środków czystości. Profesjonalna firma sprzątająca w tym zakresie usług stosuje środki bez dodatku agresywnej chemii, amoniaku, acetonu i alkoholu etylowego w wysokim stężeniu. To substancje, które mogą m.in. uszkodzić powłokę ekranu monitora albo obudowy komputera.

Do czyszczenia biurowej elektroniki przeznaczone są delikatne środki na bazie wody destylowanej, które bezpiecznie usuwają zabrudzenia. Dobrym wyborem jest też woda dejonizowana z minimalną zawartością alkoholu izopropylowego, a także środki antystatyczne, dzięki którym kurz nie zalega na powierzchni blatów i elektroniki użytkowej.

 

Czyścić samodzielnie czy zatrudnić profesjonalistów?

 

Samodzielne czyszczenie komputera i innej elektroniki biurowej ma sens tylko wtedy, kiedy znamy podstawowe zagadnienia bezpieczeństwa pracy z takim sprzętem, a także mamy dostęp do dedykowanych środków czystości.

W przeciwnym razie lepszym wyborem będzie współpraca z profesjonalną firmą sprzątająca, która zajmie się kompleksowo porządkowaniem całego biura, praniem wykładzin, ozonowaniem przestrzeni, a także czyszczeniem blatów i sprzętu elektronicznego na stanowiskach pracy.

 

Regularna konserwacja sprzętu biurowego – jak przedłużyć jego żywotność?

 

Jeśli chcemy zachować przez długi czas pełną funkcjonalność urządzeń biurowych, powinniśmy dbać nie tylko o czyszczenie, ale i regularną konserwację sprzętu elektronicznego. W przypadku komputerów potrzebna jest cykliczna wymiana past termoprzewodzących, oczyszczanie obudowy z kurzu, a także wymiana nadmiernie wyeksploatowanych podzespołów np. karty graficznej.

Przez regularne czyszczenie i konserwację elektroniki w biurze przedłużamy jej żywotność, a także wydłużamy interwały pomiędzy naprawami i serwisem gwarancyjnym. Unikajmy też nagłych zmian temperatury i wilgotności w biurze, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie sprzętu.

 

 




autor: Anna Tora - Jarosz

Ania w Fresh Facility zajmuje się marketingiem. By lepiej tworzyć komunikacje, często rozmawia z pracownikami działu operacyjnego i handlowego. Dzięki wiedzy specjalistów z różnych obszarów firmy, łatwiej przekazywać informacje na temat usługi.