Koszt usługi sprzątania – za co płacisz FIRMIE SPRZĄTAJĄCEJ?

koszty sprzątania

Koszt usługi sprzątania, co każdy właściciel biura powinien wiedzieć? O koszcie usługi sprzątania w biurze czy innym obiekcie decydują przede wszystkim metry kwadratowe i częstotliwość sprzątania. Przy wycenie na pewno zostaniesz zapytany także o ilość pracowników, liczbę pomieszczeń i specyfikę danego obiektu. Chcesz wiedzieć, za co tak naprawdę płacisz firmie sprzątającej? Czytaj dalej.

 

Zatrudnienie zaufanego personelu 

 

Korzystając z usług firmy sprzątającej, zdejmujesz z siebie obowiązek pozyskania, wdrożenia i ubezpieczenia pracownika. Nie ponosisz kosztów związanych z urlopami i zwolnieniami poszczególnych osób odpowiedzialnych za czystość. Nie musisz przejmować się zastępstwami. Do obowiązków firmy sprzątające należy zatrudnienie takiej ilość pracowników, która pozwoli zapewnić ciągłość wykonywania usługi. Nawet jeśli stały pracownik przypisany do danego obiektu jest niedyspozycyjny, firma sprzątająca musi zorganizować zastępstwo. Jeśli nie chcesz, aby Twoje biuro czekało nieuporządkowane w trakcie urlopu etatowego pracownika — wybierz wsparcie fachowej firmy sprzątającej. 

 

koszt personelu sprzątającego Fresh Facility

pracownicy Fresh Facility

Profesjonalne środki czystości w cenie

 

Jakość chemii stosowanej przy sprzątaniu ma ogromne znaczenie. Dobór środków czystości jest złożonym procesem. Pamiętaj, że nie ma jednego genialnego produktu, który sprawdza się uniwersalnie na wszystkich obiektach. Środki powinny być dobierane pod względem powierzchni i rodzaju zabrudzenia występującego w konkretnym obiekcie. Renomowane, profesjonalne środki przyśpieszają czas realizowania usługi. Postaw na opinię specjalistów. Zwykle to nie ładna etykieta produktu, a jego skład decyduje o efektywnej usłudze sprzątania. Dlatego też w fachowym sprzątaniu to wykwalifikowany technolog dobiera chemię i technikę sprzątania. Mechanika jest równie ważna.  Czy wiesz, że nawet ścierką z mikrofazy można uszkodzić niektóre materiały? Podłogi i ich odporność są bardzo różne, jeśli użyjemy zbyt twardego materiału, istnieje ryzyko, że zniszczymy i porysujemy powierzchnię. Ten przykład udowadnia, że nie da się przerzucać takiej samej technologii sprzątania z obiektu na obiekt. 

 

Koło kosztów usługi sprzątania 

 

Każdym produktem posprzątamy... Nawet jeśli mamy słaby produkt, bądź źle dobrany — ale spędzimy na nim zdecydowanie więcej czasu, w efekcie doczyścimy powierzchnie. Dzięki chemii dobrej jakości jesteśmy w stanie skrócić czas wykonywania usługi. To obniża całościowy koszt, bo jak możemy się domyślić, koszty ludzkie w usłudze sprzątania są najwyższe. 

Koszty usług przedstawiają się następująco:

  • 70% - koszty ludzkie 
  • 10% - koszty stałe (prąd woda)
  • 12% - koszty sprzętu 
  • 5% - materiały eksploatacyjne
  • 3% - chemia 

 

 

 

Szkolenie pracowników 

 

Aż 70% kosztów całej usługi to czynnik ludzki. Pomimo najlepszej chemii i mechaniki nie da się świadczyć profesjonalnej usługi sprzątającej bez doświadczonego i dobrze przeszkolonego zespołu. Zaufani pracownicy są wizytówką każdej firmy sprzątającej. Jeśli ludzie czują się dobrze w swojej pracy, wykonują ją prawidłowo. Dlatego wato zwrócić uwagę na to, jak firma troszczy się o wszystkich pracowników sprzątających i czy inwestuje w ich szkolenia. Każdy pracownik musi mieć odpowiednie przygotowanie i wdrożenie do obiektu, na którym działa. Jeśli w cenę sprzątania wliczone są profesjonalne środki czyszczące, każdy pracownik musi być przeszkolony z użytkowania i sposobu dozowania produktu. Zupełnie inna linia dedykowana jest sanitariatom, a zupełnie inna podłogom. Do kompleksowego sprzątania potrzebne będą produkty o różnej kwasowości i różnym pH. Do czego jest konkretny produkt? Jak ma być używany? W jakim stężeniu — to musi wiedzieć każdy pracownik. 

 

Oszczędne dozowanie 

 

Co ważne, liczy się odpowiednia doza. Dzięki koncentratorom jesteśmy w stanie znacznie obniżyć koszty używania chemii na obiekcie. Dozowniki to akcesoria do dawkowania chemii i właściwego przygotowywania roztworów. Środki chemiczne powinny mieć nakręcone na litrówce kulkę dozującą, która umożliwia wlewanie konkretnej ilości produktów np. 50 ml na 10 litrów wody. Nieodpowiednie dozowanie może podnieś nawet 30% kosztów chemii na danym obiekcie. Wprowadzenie systemu dozowania będzie wygodny dla pracownika i opłacalny dla klienta. 

 

Jak obniżyć koszt usługi sprzątania? 

 

Chemia ma ogromny wpływ na pozostałe koszty. Dlaczego? Kiedyś sprzątanie obiektów wyglądało zupełnie inaczej. Nikt nie rozliczał z efektywności, stosowane była ciepła woda i byle jaka mechanika - niskiej jakości ścierki czy mopy. Efekt można było osiągnąć, ale w zdecydowanie dłuższym czasie. Dziś chcemy realizować usługi sprzątania jak najszybciej. Udział chemii i jakościowe mopy, ścierki i sprzęty przekładają się na jakościowe wykonanie usługi. Dobra mechanika + jakościowa chemia pozwalają działać oszczędnie i ekologicznie. Temperatura ograniczamy do minimum i sprzątamy w możliwie krótszym czasie. Jeśli na chemię użytą do sprzątania wydajemy więcej - za usługę, paradoksalnie, płacimy mniej. Możemy sprzątać nawet z zimną wodą, w zdecydowanie krótszym czasie. Im więcej czasu trzeba poświęcić, tym usługa jest droższa. Pamiętaj! Inaczej kalkulowane są też usługi premium — doczyszczanie i impregnacja. Jeśli interesuje Cię koszt usługi dodatkowej, napisz do nas. Nasz specjalista szybko wyceni wszystkie Twoje zapytania. 

 

Jak najszybciej — to jest nasz cel w efektywnym sprzątaniu. Koszty ludzkie są najdroższe. Inwestując w dobry sprzęt i profesjonalne środki możemy zmienić koło kosztów i obniżyć całościową cenę za usługę sprzątania. 

 

Praca koordynatora 

 

Jak wiesz, w ramach firmy sprzątającej działają osoby bezpośrednio wykonujące usługę — i to one są najważniejsze. Ale za całą logistyką i planowaniem stoi praca koordynatora. Zmawiając abonamentowe sprzątanie biura, zyskujesz swojego opiekuna, który odpowiada za bieżący kontakt i pomaga w efektownym dostarczaniu usługi. Koordynator jest do Twojej dyspozycji. Dzięki temu pozostajesz w stałym kontakcie z osobą koordynującą. Możesz zgłaszać uwagi czy proponować zmiany w zakresie usługi. Masz możliwość dostosowania relacji z koordynatorem do własnych preferencji. Jeśli potrzebujesz usług dodatkowych — zmawiania materiałów higienicznych, pomocy w organizowaniu naprawy, usterek, prania wykładzin, ozonowania, czy jakiejkolwiek usługi dodatkowej. Koordynator zorganizuje to, czego aktualnie potrzebujesz. 

 

praca koordynatora obiektu Fresh Facility

 

Spokój w cenie 

 

Wybierając profesjonalną firmę sprzątającą, możesz liczyć na pracę zgodnie z międzynarodowymi standardami ISSA. Praca personelu sprzątającego zostanie efektywnie ułożona i dostosowania do wymagań danego obiektu. Nie musisz martwić się o formalności. W ramach usługi abonamentowej otrzymasz możliwość podpisania umowy NDA, polisę OC w wysokości nawet 1 mln złotych. Otrzymasz fakturę VAT 23% i legalnie zatrudniony personel. 

Płacąc firmie sprzątającej, tak naprawdę opłacasz swój spokój. Fachowo realizowana usługa optymalizuje koszty utrzymania czystości. Jeśli szukasz sprawdzonego partnera odpowiadającego za czystość w biznesie - skontaktuj się z nami. Podziel się z konsultantem aktualnymi problemami ze sprzątaniem w Twoim obiekcie. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie dostosowane do ram Twojego budżetu

 autor: Michał Zawada

Dyrektor Zarządzający Fresh Office Poland. Z branżą usług utrzymania czystości związany do 5 lat. Rozwija zespół zajmujący się sprzątaniem powierzchni biurowych, medycznych, produkcyjnych oraz sprzątaniami pobudowlanymi.