KPI to jeden ze wskaźników, który jest kluczowy na etapie planowania zmian i weryfikowania skuteczności działania przedsiębiorstwa. Dotyczy to także działalności firm sprzątających, które stale muszą monitorować swoje wskaźniki efektywności. Tylko w ten sposób można skutecznie dążyć do realizacji założonych celów biznesowych i optymalizacji kosztów operacyjnych. Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie przeprowadzić pomiar efektywności usług sprzątających? W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci ustalić wskaźniki KPI w sprzątaniu.
Jakie są kluczowe wskaźniki jakości w branży sprzątającej?
Im wyższa jakość usług sprzątania, tym większe szanse na rozwój przedsiębiorstwa. Na etapie planowania rozwoju przedsiębiorstwa, warto dokładnie zweryfikować kilka wskaźników KPI w sprzątaniu, a mianowicie:
- liczba reklamacji od klientów;
- czas potrzebny na realizację usług sprzątających;
- wyniki przeprowadzonych audytów jakości;
- koszty operacyjne prowadzonej działalności;
- wydajność pracowników.
Dopiero po dokładnym przeanalizowaniu efektywności usług sprzątających możemy rozpocząć planowanie zmian w strukturze organizacyjnej. Kiedy kontrola jakości sprzątania wykaże nieprawidłowości i niedociągnięcia, być może wystarczy wdrożyć regularne szkolenia personelu. Dzięki nim pracownicy zdobywają aktualną wiedzę i umiejętności, które mają przełożenie na jakość usług sprzątających.
Przeczytaj także poradnik: Jak wycenić usługę sprzątania? Takie wskazówki mogą Ci się przydać, szczególnie jeśli kompletnie nie wiesz, ile powinny kosztować usługi sprzątania biura.
4 obszary, które pozwolą na identyfikację KPI firmy sprzątającej
Regularna kontrola jakości sprzątania ułatwia wyznaczenie KPI firmy. W ten sposób łatwiej ocenić czy dotychczas realizowane usługi były świadczone na odpowiednim poziomie jakości. Istotnych wskaźników efektywności jest mnóstwo, np. wydajność w przeliczeniu na 1 pracownika, poziom rotacji zatrudnionych osób, liczba zamówień w skali miesiąca lub roku.
Niemniej jednak do 4 najważniejszych obszarów zaliczamy: satysfakcję klienta, efektywność operacyjną, zarządzanie personelem, standardy higieniczne.
Satysfakcja klienta i kontrola jakości
Na początek sprawdź, jak klienci oceniają usługi sprzątające. Najlepiej korzystaj z ankiet i opinii. Staraj się monitorować liczbę reklamacji, a także ich zakres. Dzięki temu w ramach pomiaru jakości sprzątania będziesz w stanie podnosić standardy i eliminować istotne problemy, które mogą rzutować, np. na wzrost kosztów operacyjnych.
Efektywność operacyjna – czas, koszty i zasoby
Mierz czas potrzebny na wykonanie zleceń i porównuj go z planem. Analizuj zużycie środków czystości i koszty pracy, aby zoptymalizować wydatki. Monitoruj wykorzystanie sprzętu, aby unikać przestojów i kosztów napraw. To realna szansa, aby utrzymać wskaźniki KPI w sprzątaniu na wysokim poziomie.
Zarządzanie personelem i wydajność pracowników
Śledź obecność pracowników i czas pracy, by unikać opóźnień w zleceniach. Oceń wydajność każdego członka zespołu na podstawie liczby obsłużonych zadań i jakości wykonanej pracy. Organizuj szkolenia, aby podnieść umiejętności i zaangażowanie personelu.
Standardy higieniczne i zgodność z normami
Kontroluj, czy pracownicy stosują odpowiednie procedury i środki czystości. Sprawdzaj zgodność działań z normami sanitarnymi i przepisami BHP. Dokumentuj przeprowadzone inspekcje, aby mieć dowody spełnienia wymagań.
Kontrola jakości sprzątania – jak często ją przeprowadzać w firmie sprzątającej?
Regularna kontrola jakości usług sprzątających jest fundamentem dla poprawy poziomu obsługi klienta. Audyty KPI w firmie warto przeprowadzać z częstotliwością minimum raz na pół roku. Dzięki temu można szybciej wykryć ewentualne problemy i opracować strategię działania.
Weryfikacja KPI usług sprzątania ma sens także wtedy, kiedy w jakikolwiek z obszarów przedsiębiorstwa negatywnie wpływa na koszty operacyjne lub wydłuża czas potrzebny do wykonania usługi. Cykliczne analizy są podstawą dla wyróżnienia usług na tle konkurencji i stworzenia strategii, która zapewni zrównoważony rozwój.