Sezonowe wyzwania w utrzymaniu czystości biur – jak sobie z nimi radzić?

Praktyczne wskazówki dla firm

Utrzymanie przestrzeni biurowej w idealnej czystości to wyzwanie, z którym zmagamy się przez cały rok. Twoja firma korzysta z biura typu open space? W takiej sytuacji tylko regularne sprzątanie przez profesjonalną ekipę będzie gwarantem, że stanowiska pracy i części wspólne zostaną utrzymane w nieskazitelnej czystości przez cały okres eksploatacji biura, niezależnie od pory roku. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega sezonowe sprzątanie biur? Zajrzyj do poradnika i poznaj wyzwania i zasady skutecznego porządkowania przestrzeni komercyjnych.

 

 

Śnieg, błoto i sól, czyli specyfika sprzątania w okresie zimowym

 

Sezon zimowy stawia przed firmą sprzątającą największe wyzwania. W tym okresie w przestrzeniach wspólnych, a szczególnie tuż przy wejściu do biura pracownicy wnoszą liczne zabrudzenia:

  • śnieg;
  • błoto;
  • wodę;
  • piasek;
  • resztki soli drogowej.

To zanieczyszczenia, które powodują liczne zabrudzenia na powierzchni podłóg, posadzek i wykładzin. Niestety bardzo ciężko je usunąć, dlatego w sezonie zimowym firma sprzątająca musi stosować specjalistyczne środki i narzędzia. Ważna jest też regularność działań. W zimie sprzątanie biura powinno odbywać się o wiele częściej niż latem – nawet 2-3 razy w tygodniu.

Nieposprzątana sól, śnieg lub piasek z podłogi roznosi się po całej przestrzeni biura. Dodatkowo takie zabrudzenia mogą trwale uszkodzić posadzki. Głównie z tego względu w sezonie zimowym liczy się skuteczne i regularne sprzątanie – oczywiście nie tylko podłóg, ale i wszystkich powierzchni, np. blatów, ścian, listew przypodłogowych.

Czy wiesz, że…? W przypadku sezonowego porządkowania przestrzeni koszty mogą być wyższe, szczególnie jeśli w grę wchodzi kompleksowe sprzątanie biur. Cena za m2 w sezonie zimowym może przekroczyć kwotę rzędu 4,5 zł.

 

Jak przeprowadzić wiosenne porządki w biurze?

 

Wiosna to świetna okazja, aby przeprowadzić kompleksowe porządki w firmowym budynku. To świetny początek, aby zacząć skutecznie stawiać czoła w wyzwaniach w sprzątaniu biur. Im sprawniej posprzątasz budynek na wiosnę, tym łatwiejsze będzie utrzymanie czystości przez kolejne miesiące aż do sezonu zimowego.

W ramach sezonowego sprzątania biur na wiosnę spróbuj jednocześnie wykonać następujące działania:

  • Posegreguj papiery tematycznie i opisuj segregatory.
  • Wyrzuć zbędne gadżety, które zalegają na półkach.
  • Uporządkuj kable, żeby uniknąć plątaniny na podłodze.
  • Sprawdź ergonomię biurka i krzesła, by zadbać o wygodę.

Na koniec przyda się też oczyszczenie sprzętu elektronicznego. Przetrzyj meble, obudowy monitorów i komputerów. Oczywiście wszystko należy przeprowadzić z użyciem specjalistycznych środków przeznaczonych do elektroniki.

To proste działania, które mogą korzystnie wpłynąć na nastroje pracowników i komfort codziennej pracy. Sprzątanie na wiosnę jest też ważne ze względu na konieczność pozbycia się zaległych zanieczyszczeń po zimie – mimo regularnego sprzątania piasek, sól i ogólny kurz potrafi ukryć się w zakamarkach biura.

Sprzątanie biura latem – klimatyzacja, pyłki i czyszczenie filtrów

 

Sezon letni również stawia spore wyzwania w sprzątaniu biur. Nawet wykwalifikowani specjaliści muszą się sporo natrudzić, szczególnie jeśli chodzi o usunięcie pyłków, liści i sporych pokładów kurzu z filtrów, np. systemu klimatyzacji lub rekuperacji w biurze. Takie czynności porządkowe są niezbędne, aby utrzymać optymalne warunki do pracy w pomieszczeniach biurowych.

Oprócz sezonowej wymiany i czyszczenia filtrów, firma sprzątająca w sezonie letnim zajmie się takimi działaniami, jak:

  • mycie podłóg;
  • ścieranie kurzy;
  • konserwacja powierzchni łazienek.

Specjaliści mogą też dokonać odgrzybiania systemów wentylacji i klimatyzacji. Takie działania są niezbędne w sezonie letnim. Tylko w ten sposób da się utrzymać perfekcyjną czystość biura, która sprzyja efektywnej pracy wszystkich zatrudnionych osób.

 



Jesienne problemy – liście i zwiększona wilgotność. Jak sobie z tym poradzić w biurze?

 
W przypadku sezonowego sprzątania biur jesień nie pozostaje bez wyzwań dla firm sprzątających. W tym okresie opadające liście z drzew to tylko jeden z wielu problemów. Zwiększona wilgotność powietrza może sprzyjać rozwojowi bakterii, powstawaniu pleśni i innych zanieczyszczeń w przestrzeni biurowej.

Tutaj także kluczowe jest regularne sprzątanie. Tylko wtedy uda się utrzymać pełen porządek w biurze. Kilka przydatnych działań, które ułatwią zachowanie firmowego biura w idealnym stanie w sezonie jesiennym to:

  • regularne odkurzanie posadzek i mycie podłóg;
  • usuwanie mokrych liści przy drzwiach, na korytarzach oraz w szatniach;
  • stosowanie środków przeznaczonych do walki z pleśnią.

Ważne jest też wietrzenie pomieszczeń. Otwieranie okien to nie wszystko. Firma sprzątająca podczas realizacji usług może uruchomić system rekuperacji na wyższy poziom, aby ujednolicić poziom wilgotności powietrza we wszystkich pomieszczeniach biurowych.

Przeczytaj także: Komu zlecić sprzątanie biura?
 

Czy sezonowe sprzątanie biur wymaga dostosowania specjalnych środków czystości?

 
Oczywiście, że tak. To podstawa w zarządzaniu czystością sezonową budynków komercyjnych. W zimie chemia do sprzątania biura będzie nieco mocniejsza, ze względu na poważniejsze zabrudzenia przestrzeni. W sezonie letnim wystarczą podstawowe, najlepiej ekologiczne preparaty czyszczące do powierzchni płaskich, podłóg, mebli i firmowej elektroniki.
 

Zarządzanie czystością sezonową w przestrzeni biurowej – jakie znaczenie ma praca zespołowa?

 
W praktyce utrzymanie czystości biurowej jest ważne przez cały rok. Duże firmy korzystające z biur typu open space lub całych budynków komercyjnych nie są w stanie na własną rękę sprostać wyzwaniom w sprzątaniu biur. Głównie z tego względu istotne są profesjonalne usługi sprzątające. Zgrana ekipa wesprze w szybkich porządkach, a także w gruntownym, sezonowym porządkowaniu przestrzeni.

Aby skutecznie zarządzać czystością sezonową biura:

  1. Wyznacz konkretne zadania i terminy.
  2. Stosuj jasną komunikację między pracownikami.
  3. Dbaj o regularne uzupełnianie środków czystości.
  4. W razie potrzeby deleguj część pracy do firm sprzątających.

Zapamiętaj! Praca zespołowa w firmie sprzątającej przekłada się na efektywność pracy, ale też komfort wszystkich pracowników w biurze. Dzięki niej możesz liczyć na szybszą reakcję w razie nagłych zabrudzeń. Taka organizacja daje poczucie spokoju i porządku przez cały rok.

 

 




autor: Anna Tora - Jarosz

Ania w Fresh Facility zajmuje się marketingiem. By lepiej tworzyć komunikacje, często rozmawia z pracownikami działu operacyjnego i handlowego. Dzięki wiedzy specjalistów z różnych obszarów firmy, łatwiej przekazywać informacje na temat usługi.