Sprzątanie dużych obiektów komercyjnych wymaga stworzenia odpowiedniego planu działania. W przeciwnym razie usługi sprzątające mogłyby generować zbyt wysokie koszty, nieadekwatne do dochodów przedsiębiorstwa korzystającego z biura, np. open space. Chcesz dowiedzieć się, czym są trasy sprzątania w przypadku dużych przestrzeni biurowych? Jak zaplanować harmonogram sprzątania? Zajrzyj do naszego poradnika i poznaj kilka praktycznych wskazówek.
Jak zazwyczaj sprzątane są powierzchnie biurowe? Poznaj obszary, które generują największe problemy
W rzeczywistości sprzątanie kompleksów biurowych to wyjątkowo złożony proces. Eksperci zajmujący się takimi działaniami muszą wykonywać swoje obowiązki regularnie, dokładnie i zgodnie z ustalonym harmonogramem. Na efektywność pracy sprzątania biura wpływa wiele czynników, a w tym zakres świadczonych usług, np. ścieranie kurzu, mycie podłóg, odkurzanie czy nawet dezynfekcję powierzchni biurek i blatów.
Optymalizacja tras sprzątania jest możliwa tylko wtedy, kiedy rozpoznamy obszary generujące największe problemy. Zaliczamy do nich:
- Kuchnie biurowe – tutaj problemem jest gromadzenie brudnych naczyń i odpadków organicznych przez pracowników biura. Im jest ich więcej, tym więcej czasu zajmuje posprzątanie pomieszczenia.
- Toalety – najpoważniejsze wyzwanie to szybkie zużywanie się środków higienicznych i trudności z utrzymaniem czystości w ciągu dnia. Jeśli pracownicy firmy sprzątającej muszą uzupełniać środki czystości podczas każdej sesji sprzątania, wtedy czas usługi znacznie się wydłuża.
- Powierzchnie szklane – widoczne smugi i ślady dłoni na drzwiach czy oknach to zmora każdej firmy sprzątającej.
- Biurka i sprzęt elektroniczny – zalegający kurz i zabrudzenia między klawiaturami na szczęście da się skutecznie usunąć. Wystarczy, że firma sprzątająca ma odpowiedni sprzęt do czyszczenia komputerów i peryferiów.
Po identyfikacji problemów warto je odpowiednio rozwiązać. Możesz to zrobić tylko wtedy, kiedy zadbasz o systematyczność działania, podział obowiązków oraz wyznaczenie stref do posprzątania w budynku biurowym.
Zajrzyj też do wpisu na naszym blogu: Najlepsze praktyki sprzątania w biurze Open Space – jak utrzymać porządek w otwartych przestrzeniach?
Jak przeprowadzić mapowanie przestrzeni biurowca i ocenić natężenie ruchu?
Proces mapowania przestrzeni rozpoczynamy od identyfikacji głównych obszarów użytkowych biura. Dzięki temu możemy dostosować technologię sprzątania do potrzeb przedsiębiorstwa i natężenia ruchu w poszczególnych strefach. W ten sposób ustalamy miejsca, które wymagają częstszego sprzątania oraz obszarów, gdzie usługi sprzątające można zrealizować, np. raz w tygodniu.
Rozwiązania, które ułatwiają mapowanie przestrzeni i podział na strefy do poprawy efektywności pracy sprzątania to:
- Czujniki ruchu i beacony Bluethooth – takie rozwiązania ułatwiają monitorowanie ruchu w przestrzeni biurowej. Dzięki temu dokładnie wiemy, w jakich obszarach może występować największe zanieczyszczenie.
- Mapy cieplne – to przydatna technika, która wizualnie pokazuje, jakie obszary w biurze są najczęściej odwiedzane. To informacja, że w tych pomieszczeniach występuje największe ryzyko zanieczyszczenia powierzchni.
Najskuteczniejszą metodą do zaplanowania optymalizacji tras sprzątania będzie wizja lokalna. W ten sposób najłatwiej ocenić, które obszary biura wymagają częstszych wizyt firmy sprzątającej, a które można pozostawić bez sprzątania na nieco dłużej.
Sprawdź także: Zalety outsourcingu sprzątania biura – dlaczego warto zlecić sprzątanie profesjonalistom?