Katowice to miasto o imponującej powierzchni zajmowanej przez lokale biurowe. Zdaje się, że tamtejszym rynkiem nie są w stanie zachwiać żadne kryzysy, o czym świadczy m.in. trwający boom inwestycyjny, a także zmniejszająca się liczba pustostanów. Tylko w 2020 roku na terenie aglomeracji powstało ponad 61 tysięcy metrów kwadratowych nowych lokali biurowych. Miasto kwitnie, a zapotrzebowanie na usługi budowlane, remontowe, sprzątające i konserwacyjne nieustannie rośnie.
Rozwój katowickiego rynku biurowego w latach 2020-2021
Rok 2020 na stałe zapisał się na kartach historii, jak trudny, pandemiczny czas. Wybuch epidemii postawił nas przed wieloma ograniczeniami i wymusił zachowania, które do tej pory nie były zbyt popularne. Jednym z nich okazała się praca zdalna, czyli zamiana biurka w biurze na to w zaciszu własnego domu. Jednak pierwotna fascynacja home office’em dość szybko minęła, zastąpiona przez chęć/konieczność codziennych spotkań i prowadzenia rozmów na żywo. Wrócił zatem model pracy stacjonarnej lub hybrydowej, więc po relatywnie krótkim czasie okazało się, że biura nadal są potrzebne firmom pretendującym do stawania się silnymi i niezależnymi.
To dlatego rok 2021 nie odbiega od innych pod względem intensywności prac inwestycyjnych prowadzonych nie tylko w samych Katowicach, ale też na terenie GOP. Na ich mapie wyrosły takie wieżowce jak Face2Face Business Campus czy DL Piano. Zapotrzebowanie na nowe biura nie spada, a te, które powstają, są szybko wynajmowane oraz sprzedawane.
Rozwój rynku biurowego – z czym to się wiąże?
W Katowicach na brak pracy nie narzekają architekci, firmy budowlane i remontowe, projektanci wnętrz, a także firmy zajmujące się sprzątaniem biur i administracją techniczną obiektami. Wraz z rozwojem rynku biurowego wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalne usługi związane z utrzymaniem budynków w dobrym stanie technicznym oraz wizualnym.
Inwestorzy mają zatem spore pole do popisu. Mogą zarówno kupić, jak i wynająć biuro w dogodnej lokalizacji, zarówno w nowo powstającym biurowcu, jak również w obiekcie z rynku wtórnego, w tym w stylowych kamienicach. Najwięcej ofert znajduje się w Śródmieściu, ale nie brakuje lokali także w innych dzielnicach takich jak Koszutka, Wełnowiec-Józefowiec, Witosa, Brynów czy Ligota.
Które obiekty i miejsca są najbardziej atrakcyjne? Patrząc pod kątem największych umów najmu podpisanych w 2020 roku, były to biura w wieżowcu Global Office Park A2, które w większości (16 600 metrów kwadratowych) zostały zajęte przez ING Tech Poland. Nieco mniejsze powierzchnie najęło Capgemini oraz Honeywell, na miejsce swoich siedzib wybierając elegancki kompleks Face2Face Business Campus. (Źródło: dziennikzachodni.pl)
Biuro w Katowicach
Można wynająć lub kupić na własność. Jak kształtują się ceny? Porównajmy to na dwóch przykładach:
- sprzedaż lokalu w kamienicy w Śródmieściu, metraż 100 metrów kwadratowych – 690 tysięcy złotych (Źródło: Morizon.pl)
- wynajem lokalu biurowego w obiekcie Carbon Office, metraż 100 metrów kwadratowych – czynsz około 65 złotych za metr kwadratowy (Źródło: Officepoland.pl).
Do kwoty zakupu czy najmu trzeba zawsze jeszcze doliczyć opłaty dodatkowe. Zalicza się do nich m.in. opłata eksploatacyjna, opłata za media (prąd, wodę wg zużycia, wywóz śmieci), opłata za miejsce w parkingu naziemnym lub podziemnym, opłata za usługi sprzątające.
Sprzątanie biur w Katowicach – jak to wygląda w praktyce?
Na tak dynamicznym rynku jak katowicki, utrzymuje się wysokie zainteresowanie usługami fachowców. W cenie są dzisiaj dobre firmy remontowe, transportowe angażowane do relokacji oraz porządkowe zajmujące się utrzymaniem technicznym obiektów oraz ich sprzątaniem. Wszystko zaczyna się na etapie sprzątania pobudowlanego. Kiedy ekipa opuszcza już teren budynku, a biura zostały wykończone i są gotowe na wyposażenie oraz przyjęcie pracowników i klientów, trzeba zadbać o to, aby zapanowała w nich czystość. To ogrom pracy, który należy włożyć przed rozpoczęciem działalności.
Wyzwaniem jest także czas – przeciągające się prace budowlane zazwyczaj pozostawiają już niewielką przestrzeń dla ostatecznej adaptacji lokalu. Co wtedy? Najlepszym wyborem okazuje się zatrudnienie dobrej firmy sprzątającej, która świadczy kompleksowe usługi w zakresie odkurzenia pyłu pobudowlanego, gruntowego wyczyszczenia posadzek, mycia okien i usunięcia resztek farby z listew, szyb oraz ram.
Sprzątanie pobudowlane, poremontowe a sprzątanie cykliczne
Kiedy firma zaczyna już funkcjonować w nowej lokalizacji, to trzeba ustalić częstotliwość sprzątania biura. W Katowicach jest to zazwyczaj sprzątanie abonamentowe (serwis codzienny, większe porządki 1-2 razy w tygodniu). Można też zamówić profesjonalne usługi rzadziej, do porządków generalnych, włącznie z praniem wykładzin, tapicerek foteli obrotowych i kanap oraz myciem okien i szklanych witryn).
Nie rezygnuj z wysokiej jakości usług sprzątających. Doświadczony personel wyręczy Cię niemal ze wszystkich zadań związanych z utrzymaniem biura. Dodatkowo, dzięki ścisłej współpracy na linii Office Manager – Koordynator na bieżąco będziesz mógł kontrolować przebieg prac oraz ich standard.