Zapachy w biurze – aromaterapia – skupienie

Jak dobrać zapach do biura?

zapach do biura

Zapachy docierają do nas ze wszystkich stron, wywołując konkretne zachowania, skojarzenia i emocje. Przywołują wspomnienia, pobudzają apetyt, a nawet znacznie więcej. Firmy poznały już moc aromatów i wiedzą, jak wykorzystywać je w prowadzeniu działań marketingowych. Okazuje się, że umiejętnie dobrany zapach wpływa nie tylko na decyzje zakupowe klientów i wizerunek marki, ale też na pracowników. Zobacz, jaka jest rola aromaterapii w biurze.

 

Czy zapachy mogą na nas oddziaływać?

 

Lata obserwacji i badań osmologicznych jasno dowodzą tego, że zapamiętujemy zapachy i kojarzymy je z różnymi wydarzeniami z życia. Najprościej można to wytłumaczyć tak, że nasze nosy są bardzo pamiętliwe. Badanie Premium Scenting dowodzi, że nawet 73% osób, dzięki zapachom przypomina sobie miłe zdarzenia i buduje wspomnienia!

Ma to naukowe wyjaśnienie – związki chemiczne pobudzają receptory w nabłonku nosa i przekazują je do mózgu. Proces zapamiętywania odbywa się z udziałem hipokampu, a stamtąd trafia do układu limbatycznego, odpowiedzialnego za wywoływanie emocji.

Okazuje się, że ta wiedza pomaga nam nie tylko zrozumieć, dlatego przypominamy sobie wakacje u babci, czując zapach świeżo koszonego siana. Pomaga nam w czymś znacznie większym – prowadzeniu skutecznych działań marketingowych, które angażują więcej niż jeden zmysł klienta. Dlatego więc nie wykorzystać aromaterapii w biurze, aby oddziaływać nie tylko na odbiorców, ale też na pracowników?

 

Aromaterapia w biurze – marketing zapachowy

 

Komponowanie aromatów zapachowych i dobieranie ich dla konkretnej firmy to dzisiaj niezwykle złożony, starannie przeprowadzany proces, do którego angażowani są specjaliści – olfaktolodzy. Firmy wykorzystują zapachy, aby budować świadomość marki, pozytywne skojarzenia i zwiększać sprzedaż. Robią tak od lat najwięksi giganci i mniejsi gracze – Ikea, Procter&Gamble, Kazar. A czy w ten sam sposób mogą oddziaływać na pracowników?

Okazuje się, że aromamarketing może mieć też wspaniały wpływ na osoby, które zatrudniasz. A to Ty zdecydujesz, czy ma pobudzać ich do działania, czy sprawiać, że w biurze będą czuli się jak w drugim domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby inne mieszanki zapachowe zastosować w sali konferencyjnej, gdzie toczą się negocjacje z kontrahentami, w poczekalni, gdzie przyjmowani są klienci czy gabinetach, gdzie pracują specjaliści.

Zapachy mogą oddziaływać na nich na wielu płaszczyznach: zwiększać koncentrację, pobudzać kreatywność, dodawać energii, ale też przeciwnie – uspokajać, odprężać i łagodzić stres.

 

Jak dobierać zapachy do biur?

 

Na pewno nie wystarczy kupić w supermarkecie odświeżacza powietrza czy sięgnąć po pierwszą z brzegu kompozycję. Marketing aromaterapeutyczny to bardzo przemyślane działania, które powinny być prowadzone w sposób indywidualny.

Oto, czym należy sugerować się przy dobieraniu zapachów do konkretnych biur i pomieszczeń:

  • branża – inne zapachy sprawdzą się w pracowni architektonicznej, inne w kancelarii adwokackiej, banku, a jeszcze inne w salonie kosmetycznym czy butiku odzieżowym. Chodzi też o to, aby ustalić, kto najczęściej jest klientem w takich miejscach, ukierunkować zapachy na kobiece i męskie,
  • metraż – zapach, nawet najpiękniejszy, nie może być zbyt intensywny, dlatego do metrażu i układu biura trzeba dopasować częstotliwość i ilość dyfuzji,
  • efekt – czy zależy nam na pobudzeniu pracowników do działania, czy zapewnieniu im atmosfery spokoju i relaksu? Z tym też wiąże się to, jakie nuty zapachowe będą stosowane w aromaterapii biurowej.

W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, wybieramy gotowe perfumy lub zamawiamy indywidualne kompozycje. W zależności od tego, jakie nuty zapachowe będą w nich dominować uda się wykreować środowisko:

  • sprzyjające koncentracji, zachęcające do działania i energetyzujące,
  • pozwalające na zrelaksowanie się, wyciszenie, odpoczynek,
  • zwiększające swobodę zachowania, dające poczucie luzu.

Osiągnięcie powyższego niekoniecznie jest proste. Z jednej strony zależy nam na wykreowaniu konkretnych skojarzeń, postaw, doznań. Z drugiej musimy neutralizować nieprzyjemne zapachy. Jest jeszcze coś – zapach nie może być przypadkowy i zmieniać się co chwilę. Musi być starannie opracowany, tak samo jak logo czy nazwa firmy, bo szybko stanie się elementem identyfikacji wizualnej.

 

Najlepsze zapachy do biura

 

Wśród najlepszych zapachów do biura królują cytrusy – pomarańcze dodają energii, a grejpfruty pobudzają zmęczonych i niewyspanych do działania. Cytryna poprawia koncentrację i sprawia, że firma jest odbierana jako czysta i świeża. Wspaniałe okazują się też kwiaty – jaśmin zmniejsza uczucie senności i zwiększa aktywność, lawenda odpręża. W biurze można rozpylać też miętę pieprzową, olejek geraniowy, eukaliptusowy czy ylang ylang.

 

Zapach limonkowy 

 

Limonka to doskonały wybór dla tych, którzy chcą świeżego, energetyzującego zapachu. Limonkowy zapach może działać orzeźwiająco, pobudzająco i pomagać skoncentrować się.

Oto kilka korzyści płynących z wyboru zapachu limonki do biura:

  • Orzeźwienie — cytrusowe zapachy, takie jak limonka, są często kojarzone z czystością i świeżością, co może pomóc w utrzymaniu czystego i świeżego środowiska w biurze.
  • Pobudzenie — cytrusy mogą działać pobudzająco i dodawać energii, co jest pomocne w miejscu pracy.
  • Koncentracja — dla niektórych osób cytrusowe zapachy mogą pomóc w skupieniu się, co jest korzystne w środowisku biurowym.

 

Jeśli zdecydujesz się na zapach limonki, warto wybrać olejek eteryczny lub dyfuzor o delikatnym, naturalnym zapachu, unikając sztucznych zapachów, które mogą być drażniące dla niektórych osób.

 

Ciekawostki:


Zapach może wpłynąć na produktywność w pracy: Badania przeprowadzone przez NASA w latach 80. XX wieku wykazały, że wprowadzenie roślin do pomieszczeń biurowych może nie tylko poprawić jakość powietrza, ale także zwiększyć produktywność i zmniejszyć stres. To prowadziło do dalszych badań nad wpływem zapachu na pracę. Okazało się, że pewne zapachy, takie jak cytryna, lawenda czy jaśmin, mogą poprawić koncentrację, dokładność i nastrój pracowników.

Jedno z badań, przeprowadzone przez Dr. Alan Hirsch z Smell & Taste Treatment and Research Foundation w Chicago, wykazało, że wprowadzenie zapachu cytryny do biura może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 54%. Zapach lawendy z kolei może obniżyć poziom stresu i poprawić nastrój, podczas gdy zapach jaśminu może poprawić koncentrację i uwagę..

Badanie przeprowadzone przez "International Journal of Neuroscience" wykazało, że aromaterapia z użyciem olejku z lawendy, róży oraz neroli (pochodzącej z kwiatów gorzkiej pomarańczy) może obniżyć poziom stresu i nadciśnienie u pacjentów przed zabiegiem operacyjnym, sugerując, że podobne efekty mogą być obecne w innych sytuacjach stresowych, takich jak miejsce pracy.


Aromat kawy wzmacnia koncentrację — naukowe odkrycie 

 

Ale w tym zestawieniu jest też pewne zaskoczenie – kawa. Naukowcy z ośrodków naukowych w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badanie, do którego zaprosili 114 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 21 lat. Dali im do rozwiązania komputerowy test matematyczny. W pomieszczeniu, gdzie odbywał się eksperyment rozpylili zapach kawy, który nie zawierał ani kofeiny, ani innych stymulatorów. Druga grupa robiła to samo, ale w pomieszczeniu bez zapachu. Wyniki były jednoznaczne – zdecydowanie na korzyść pierwszej grupy, która pracowała wśród zapachu kawy. Nie tylko udzieliła więcej poprawnych odpowiedzi, ale też była bardziej energiczna, pewna siebie i swoich działań. Prowadzący badanie prof. Madzharov na tej podstawie wysunął teorię, że zapach kawy wpływa na zdolności analityczne. Dla nas jest to sygnał – aromaty wywierają wpływ na ludzki organizm.

 

Czy Twoi pracownicy potrzebują aromaterapii?

 

Pracodawcom wydaje się, że owocowe czwartki wystarczą, aby przekonać do siebie pracowników. Jednak dzisiaj potrzeba czegoś innego – wracamy do korzeni, czyli skupiamy się na tym, aby miejsce pracy było czyste i pachnące. Wymagają tego nie tylko przepisy BHP, ale też sami pracownicy.

  1. Zapach w biurze powinien rozwiązywać problem, a nie maskować go – jeżeli źródłem brzydkich zapachów jest rozkładające się jedzenie, trzeba natychmiast je usunąć, potem posprzątać, a na końcu zadbać o odświeżenie powietrza zapachami.
  2.   Zapach nie powinien być zbyt intensywny, bo okaże się drażniący – podobnie jak odór.
  3. Dobieraj zapachy przy pomocy specjalistów – powinny to być aromaty wysokiej jakości, pozbawione alergenów i szkodliwych substancji chemicznych.

Przyjemny zapach w biurze to zawsze efekt dwóch działań – regularnego i dokładnego sprzątania oraz korzystania z neutralizatorów zapachów i zapachów.

 

Zainwestuj w zapachy do biura

 

Inwestycja w zapachy do biura opłaci się zarówno ze względów wizerunkowych, jak i marketingowych. Jak widzisz, wpłynie też na samopoczucie i wydajność pracowników. Dzięki odpowiednim kompozycjom zapachowym – najlepiej autorskim, niepowtarzalnym i stworzonym tylko dla Ciebie, stworzysz profesjonalny wizerunek swojego przedsiębiorstwa. Pamiętaj jednak, że działania te muszą iść w parze ze wzmożoną troską o czystość i higienę. Aromat w biurze ma podkreślać schludność tego miejsca, a nie tuszować przyczynę problemów. Warto zatem zatrudniać profesjonalną firmę sprzątającą, a nawet opracować regulamin z wewnętrzną polityką zapachową.

 



autor: Alicja Migdał

Sales Representative Fresh Facility, obsługuje region Warszawy, świetnie czując się w biurowych przestrzeniach stolicy. Rozumie wyzwania związane z zarządzaniem dużymi biurowcami. Prywatnie zainteresowana tematem ekologii i zrównoważonego rozwoju.