Zarządzasz osiedlem mieszkaniowym? Administratorzy spółdzielni oraz wspólnot mają dużo obowiązków. Spora część z nich jest ukierunkowana na zapewnianie mieszkańcom bezpieczeństwa, ale nie tylko. Utrzymanie porządku, odśnieżanie, pielęgnacja zieleni, naprawa usterek, konserwacje i obowiązkowe przeglądy… poznaj pełną listę zadań administracyjnych, których realizację powierza się osobom na tych stanowiskach.
Wspólnoty mieszkaniowe, podobnie jak spółdzielnie funkcjonują po to, żeby porządkować kwestie organizacyjne związane z bieżącą obsługą mieszkańców oraz ich bezpieczeństwem. Na powołanych organach spoczywa obowiązek zapewnienia dobrych warunków bytowych – zarząd może osobiście realizować wszystkie zadania (księgowe, porządkowe, ochroniarskie, konserwatorskie, serwisowe), ale znacznie częściej powierza je zatrudnionym ekipom lub pojedynczym specjalistom. Zobacz obszary, które podlegają kontroli wspólnoty lub spółdzielni zarządzającej osiedlem mieszkaniowym.
Funkcjonowanie wspólnot i spółdzielni w świetle polskiego prawa
Funkcjonowanie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych jest regulowane przez polskie prawo. O obowiązkach zarządcy mówi artykuł 184b Ustawy o gospodarce nieruchomości. Dowiadujemy się z niego m.in. o tym, że wybrany organ odpowiada za prowadzenie gospodarki ekonomiczno-finansowej podległych nieruchomości, gospodarki energetycznej, utrzymanie obiektów w dobrym stanie technicznym, planowanie i bezpieczeństwo mieszkańców. W praktyce oznacza to:
- przeprowadzanie i nadzorowanie remontów,
- szukanie ekip i podwykonawców do serwisowania usterek, sprzątania,
- pilnowanie terminów obowiązkowych kontroli – przeciwpożarowych, gazowniczych, kominiarskich,
- dbanie o odśnieżanie chodników, usuwanie śniegu i lodu z dachu.
Zarząd te i inne zadania może wykonywać sam. Może też powołać administratora i nająć podwykonawców. To najpopularniejsze rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jednocześnie daje pewność, że każda z czynności zostanie zrealizowana poprawnie - trudno, żeby jedna osoba sama sprzątała, naprawiała usterki, ogarniała sprawy księgowe i finansowe wspólnoty. Stąd popularność outsourcingu usług.
Jak wpłynąć na bezpieczeństwo na osiedlu?
Obecnie jest wiele rozwiązań technologicznych, które można wdrożyć na osiedlach mieszkaniowych. Zarządcy wspólnot i osiedli mogą zadbać o bezpieczeństwo poprzez:
- system kamer i monitoringu,
- ogrodzenie, brama wjazdowa/szlaban,
- dobre oświetlenie ścieżek, wejść do klatek,
- profesjonalne sprzątanie i dezynfekcja
- zatrudnienie stróża/ochroniarza,
- domofony/wideomofony na kod/odcisk palca/z kamerką.
Wdrożenie powyższych rozwiązań nie zawsze jest proste. Dlaczego? Ponieważ montaż systemu alarmowego czy zatrudnienie firmy ochroniarskiej pociągają za sobą spore koszty (jednorazowe i eksploatacyjne). Są jednak takie rzeczy, na których, zwłaszcza w czasie pandemii, nie warto oszczędzać. Zalicza się do nich profesjonalne sprzątanie terenów wspólnych.
Przeczytaj więcej → Sprzątanie osiedli wysoki standard
Profesjonalne usługi sprzątające a bezpieczeństwo
Wybuch pandemii dobitnie pokazał nam, jak ważne dla bezpieczeństwa ludzi mieszkających w większych skupiskach, jest utrzymywanie porządku na wysokim poziomie. Świat obiegły zdjęcia i filmiki z krajów azjatyckich, gdzie przed naciśnięciem przycisku w windzie dezynfekowało się go przy pomocy zapalniczki, a klamki łapało się tylko dłońmi chronionymi przez rękawiczki. Dzisiaj środki ochrony znacznie zelżały, jednak nadal priorytetem w walce z koronawirusem pozostaje dokładne sprzątanie:
- wind,
- klatek schodowych,
- korytarzy,
- klamek i uchwytów,
- balustrad.
Oprócz miejsc, które są najczęściej dotykane, firmy porządkowe muszą myć również inne powierzchnie, tj. posadzki, okna, kratki wentylacyjne. Lista czynności jest bardzo długa, a zarządcy powierzają realizację obowiązków zaufanym ekipom. To zrozumiałe, bo jeden czy nawet dwóch pracowników zatrudnionych okazjonalnie nie dałoby rady zapanować nad porządkiem w całym bloku czy kompleksie kilku budynków. Do tego dochodzi jeszcze pielęgnacja terenów zewnętrznych, czyli:
- usuwanie naniesionych przez wiatr śmieci czy gałęzi,
- mycie elewacji i szyb okiennych lub wystawowych,
- wynoszenie zapełnionych worków z koszów na śmieci,
- sprzątanie potłuczonego szkła.
Wsparcie dla zarządcy
Usuwanie szkła chroni przed groźnymi wypadkami. Podobnie jak dezynfekcja powierzchni, których dotykają mieszkańcy zmniejsza ryzyko transmisji wirusa. Ponadto firmy porządkowe, z racji tego, że dokładnie sprzątają każdy kąt, mogą też szybko zauważyć usterki i przekazać tę informację do zarządcy. Natychmiastowa reakcja pozwala rozwiązać problem jeszcze zanim dojdzie do jego eskalacji.
Bezpieczeństwo na osiedlu mieszkaniowym to przede wszystkim:
- ochrona przed wandalami i złodziejami,
- troska o dobry stan techniczny obiektów (brak wystających płyt chodnikowych, o które można się potknąć, udrażnianie rur, aby nie doszło do zalania sąsiadów, łatanie dziur w dachu itd.),
- sprzątanie i dezynfekcja części wspólnych,
- regularne kontrole instalacji kominiarskich, gazowych, elektrycznych.
Zakres obowiązków reguluje polskie prawo. Nowoczesne osiedla coraz częściej od razu są budowane z zamysłem chronienia mieszkańców – są grodzone, monitorowane, pilnowane przez ochroniarzy, regularnie dezynfekowane, wyposażone w dobre oświetlenie i zaawansowane systemy kontroli dostępu.